FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.47° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Havuz ve denizden sonra kulakları ıslak bırakmayın

Kavurucu yaz sıcaklarında rahatlamanın yolunu havuz ve denize girmekte buluyorsanız, kulaklarınızı iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor olabilirsiniz.

26 Ağustos 2014 Saat: 12:06
Havuz ve denizden sonra kulakları ıslak bırakmayın
Havuz ve denizden sonra kulakları ıslak bırakmayın

Su ve nem kulaklarınızda enfeksiyon oluşturarak kaşıntı, şişme, akıntı, kulakta tıkanma, duymada azalma ve şiddetli ağrıya yol açabilir. Alacağınız birkaç küçük önlem, kulak sağlığınızı koruyarak yaz aylarını keyifle geçirmenizi sağlayacaktır.

Op. Dr. Hasan Yılmaz, yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemlerini anlattı.

DENİZ VE HAVUZ ENFEKSİYON NEDENİ

Yaz ayları ile birlikte dış kulak yolu iltihabı (otitis eksterna) sıklığı belirgin artış gösterir. Bu artışın nedeni sık duş alma, sık denize ve havuza girmektir. Dış kulak yolunun rahat havalanamayan dar yapısı, ıslanınca tam kuruyamayıp nemli kalmasına yol açar. Eğer kişi sürekli neme maruz kalırsa, kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanabilir. Özellikle yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu dar olanlarda bu duruma daha sık rastlanır. Kulak kanalında kalan su nedeniyle bakteriler kanalda hızla üremeye başlar ve enfeksiyona neden olur. 

ENFEKSİYON ŞİDDETLENMEDEN UZMANA BAŞVURULMALI

Erken belirti olarak kulakta hafif bir kaşıntı olur, saatler içinde de dış kulak yolunda şişme, akıntı, tıkanma, duymada azalma ve çok şiddetli ağrı başlar. Bazen hasta, bu belirtiler ve ağrıda şiddetlenme nedeniyle çene hareketlerinde ve çiğnemede bile zorluk çekebilir. Yaşlı, şeker hastası ve direnci düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek malign otitis eksterna adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir tabloya yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

ALACAĞINIZ BİRKAÇ BASİT ÖNLEM İLE ENFEKSİYONDAN KORUNUN

• Havuz veya deniz sonrası kulak, temiz bir peçete veya kağıt mendille kurulanmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır. 
• Bu temizleme işlemi sırasında kulağın çok karıştırılarak, dış kulak yoluna hasar vermemek önemlidir. 
• Temizliğinden emin olunan havuz veya deniz tercih edilmelidir. 
• Havuz suyundaki klor miktarı da bu hastalığa yakalanmada önemli bir etkendir. Havuz suyunda bulunan klor dış kulak yolunun asit/baz dengesini bozarak, daha kolay enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Klorlamada, günışığından, kullanan sayısına, sıcaklıktan, suyun kimyasal yapısına göre dozajlama gerekir. Bu yüzden havuzun sürekli bakımı ve kontrolü önemlidir.

TEDAVİ İÇİN SU İLE TEMAS ORTADAN KALDIRILMALI

Bu hastalığın tedavisi için sık muayene;  aspiratörle temizlik,  uygun ilaç tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz dengesinin sağlanması, ağrı kontrolü, şeker hastalığı gibi faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılması önemlidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız