FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Hastalıklarının adı da tedavisi de yok

Iğdır'dayaşayan iki kardeş adı konulmamış bir hastalığın pençesine düştüler

23 Ağustos 2014 Saat: 14:08
Hastalıklarının adı da tedavisi de yok
Hastalıklarının adı da tedavisi de yok

Söğütlü Mahallesi'nde yaşayan Osman ve Suzan Bulut çiftinin çocukları Ali (15) ve Mustafa (14), her geçen gün ilerleyen yeni bir hastalıkla mücadele ediyor. Çiftin büyük çocuğu olan Ali, henüz 6 aylıkken geçirdiği havale nedeniyle beyninde zarar oluşmasıyla konuşamaz ve yürüyemez hale geldi.

İlk çocuklarının üzüntüsünü atlatmaya çalışan çift, bu sefer de ikinci çocukları Mustafa'nın aynı hastalığı geçirmesiyle yıkıldı.

Her iki kardeşte de aynı belirtiler ortaya çıkarken, 3 yıl öncesinde yeni bir değişim başladı. Ali'nin omurgaları, yarım daire şeklinde kıvrılmaya başlayınca oturamaz hale geldi. Omurga yapısı nedeniyle tıpkı bir balık gibi çırpınarak ve sürünerek hareket edebilen Ali, ailesinin yardımı olmadan hiçbir şey yapamaz oldu.

Çiftin ikinci çocuğu Mustafa'da da ağabeyi gibi omurga yapısında değişikler meydana geldi.

Çocuklarının tedavisi için İstanbul'a göç eden aile, burada yıllarca derman aradı. Çeşitli hastanelerde yapılan incelemelerde iki kardeş için de tedavi yöntemi bulunamazken, son çare olarak tahlil raporları ABD'deki bir hastaneye gönderildi.

ABD'deki doktorların yaptığı inceleme sonucunda, her iki kardeşin de mutasyona uğrayan genler nedeniyle bu duruma geldiği belirlendi ancak hastalığa henüz bir isim konulamadı. Uzun süren araştırmalar neticesinde, Ali ve Mustafa'nın dünya genelinde daha önce rastlanmayan yeni bir hastalığa yakalandığı tespit edildi.

HASTALARIN TAMAMI TÜRKİYE'DEN

İki kardeşin de tedavisini yapan Tıbbi Genetik ve Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi benzeri olmayan yeni bir hastalıkla karşılaştıklarını anlattı.

Yüksel, bu hastalığın genetik mutasyon sonucu ortaya çıktığına işaret ederek, dünya genelinde tanımlanamayan bir durum olduğunu söyledi.

Bu iki kardeşin tedavisinin ardından araştırmaları yoğunlaştırdıklarını vurgulayan Yüksel, "Yalnızca 11 kişide bu hastalığa rastladık. Tanımlanan hastaların tamamı da Türkiye'den ne yazık ki. Bu tür bir genetik mutasyon, yaklaşık 400 yıl önce oluşmuş" dedi.

Yüksel, hastalığın son derece ağır geçtiğini belirterek, tanı ve tedavide geç kalındığında oturma ve yürümede ciddi problemlerin ortaya çıktığına dikkat çekti.

Bulut kardeşlerin bu hastalığın ilk temsilcisi olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

"Omurga yapıları da değişiyor çünkü kas yapıları çok zayıf. Bundan dolayı omurga yapısında değişim oluyor. Bu aileden iki kardeşin de aynı hastalığa yakalanması ilginç. İki kardeş de bu hastalığın ilk temsilcileri. İlk kez böyle bir şeyle karşılaştık. ABD'li meslektaşlarımızla genetik yapılarını inceledik ve bu sonuca vardık. Daha sonra yaptığımız araştırmalarda dünyada 11 kişinin bu hastalığın pençesinde olduğunu tespit ettik ve hepsi de Türkiye'den."

ÇOCUKLARIMA BAKAMAZ DURUMDAYIM

İki çocuğu da adı konulmamış hastalığın pençesinde sürüklenen baba Osman Bulut ise çocuklarının tedavisi için gereken imkanı sağlayamadığını söyledi.

Bulut, çocuklarının tedavisi için arabasını ve dükkanını satarak İstanbul'a yerleştiğini belirterek, "Tedavisi yok, hastalığın ismi bile yok. Çocuklarımın eğitimini veremem, gezdiremiyorum çünkü oturamaz durumdalar. Ali, sadece çırpınarak evin kapısına kadar gidebiliyor. İmkanımız olmadığı için fizik tedavi de yaptıramıyoruz. Kemikleri tamamen yamulmuş durumda" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız