CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.07° C / 21° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

HASTALIĞIN ADI; DİYABEZİTE

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fulya Akın, obezitenin yaygınlaşmasının, diyabet hastalığının görülme sıklığını artırdığın

19 Şubat 2013 Saat: 15:18
HASTALIĞIN ADI; DİYABEZİTE
HASTALIĞIN ADI; DİYABEZİTE

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrin Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fulya Akın, obezitenin yaygınlaşmasının, diyabet hastalığının görülme sıklığını artırdığını bildirdi. Akın, diyabetin, pankreasın besinlerin enerjiye çevrilebilmesi için gereken insülini üretmemesi ya da üretilen insülinin gerektiği gibi kullanılamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi.

Bu oluş şekillerine göre diyabetin “Tip 1” ve “Tip 2” olarak ikiye ayrıldığını, ilk grup diyabetin her yaşta ortaya çıkabildiğini ifade eden Akın, ikinci tür diyabetin ise son yıllara kadar 40 yaş üzeri hastalığı olarak bilindiğini dile getirdi.

Akın, özelikle Tip 2 diyabetin, hareketsiz yaşam ve artan obeziteyle birlikte görülme yaş aralığının aşağı çekildiğini, bununda toplumda diyabet görülme sıklığını artırdığını belirterek, şöyle konuştu:


“Tip 2 diyabetini daha yaşlı insanlarda görebiliyorduk. Şimdi ise çocukluk çağında obezitenin artmasıyla birlikte daha erken yaşlarda Tip 2 diyabeti görmeye başladık. Yaş aralığı 40 yaşın altına indi. Bu obezite ile birlikte arttı. Zaten dünyada artık 'diyabezite' diye bir terimden bahsediliyor. Obezite ve diyabet birbirine paralel olarak katlanarak artıyor. 2002 yılında yüzde 7,2 olan diyabet sıklığı, 2010'da yüzde 13,7'ye ulaşarak yüzde 90 oranında bir artış gösterdi.”

TOPLUMUN YÜZDE 30'UNU İLGİLENDİRİYOR


Akın, diyabetin obezite kaynaklı gösterdiği artışla Türkiye'de toplumun yüzde 30'unu ilgilendiren bir hastalık haline geldiğini bildirdi.
Diyabet hastalığının, uygun şekilde tedavi edilmezse körlük, böbrek yetmezliği gibi çok ciddi kronik sağlık sorunları ile pek çok akut sonuçlar ortaya çıkarabildiğine işaret eden Akın, yapısal bozukluk dışında nedenlere bağlı olarak gelişebilen Tip 2 diyabetin önlenmesinin ve ortaya çıkmış hastalığın da tedavisinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

DİYABETE KARŞI HAREKETLİ YAŞAM

Doç. Dr. Fulya Akın ise hem diyabetin önlenmesi hem de ortaya çıkmış diyabetin kontrol altında tutulabilmesi için hareketsiz yaşam şeklinden uzaklaşılması ve öğün atlamadan sık aralıklarla az miktarda yemeği önerdi.

Akın, şöylme konuştu:
“Haftanın 5 günü 30 dakika, 3 günü ise 50 dakika olmak üzere 2 günden fazla ara vermeyecek şekilde aerobik, egzersiz, tempolu yürüyüş veya yüzmelerini istiyoruz. Bu, hem hastaların kan şekerini düzeltecek hem de diyabet adaylarının diyabete gitmesini önleyecektir. Yaşam tarzı değişikliği çok kolay bir şey değil, ama sadece yaşam tarzı değişikliğiyle yüzde 40 oranında diyabet önlenebiliyor. Hastaların sigara içmemesi çok önemli. Diyabet hem küçük hem büyük damarları etkileyerek kalp ve damar hastalığı riskini 2-3 kat artırıyor. Şeker hastalıkları kesinlikle sigara içmemeli, alkolü de tavsiye etmiyoruz.”


Diyabetin önüne geçilebilmesi için obezite ile mücadelenin önemine dikkati çeken Akın, kilonun kontrol altında tutulmasının, vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde ise gerekiyorsa obeziteye yönelik cerrahi tedavilere de başvurulmasının diyabetin önlenmesi açısından faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız