FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli yağmur18° C / 18° C

kısa süreli yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Halıdere'de Katliama Devam Ediliyor

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Halıdere’deki bir taşocağının işletme ruhsatının 2037’ye kadar uzatılmasıyla ilgili, “Halıdere’de katliama devam ediliyor” dedi

3 Ağustos 2015 Saat: 14:59
Halıdere'de Katliama Devam Ediliyor
Halıdere'de Katliama Devam Ediliyor

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Halıdere’deki bir taşocağının işletme ruhsatının 2037’ye kadar uzatılmasıyla ilgili, “Halıdere’de katliama devam ediliyor” dedi

Aselmas firmasının 2005 yılında 10 yıllığına işletme ruhsatı alarak Halıdere’de açtığı taşocağının ruhsat süresinin 2037’ye kadar uzatılması, kapatılmasını bekleyen bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılanmış ve tepkilere neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta da konuyla ilgili basın açıklaması yapan Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, işletmenin Halıdere çiftçisine büyük zararlar verildiğini belirterek, “Meyve bahçelerimiz harap olmuş, üretim hacmi düşmüş, ağaçlar kurumaya yüz tutmuş, sebzelerin üretimi yok denecek kadar azalmış, su kaynaklarımız azalmış ve kirlenmiştir” diyerek, yetkililerin konuya ilişkin vermiş oldukları bu karardan vazgeçmeleri gerektiğini belirtmişti.


10 YILDA 11 BİN TAŞ OCAĞI
Bu konuda duyarsız kalmayan ve meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, tarım politikalarının son 10 yılda 4 milyon hektar tarım arazisinin yok olmasına neden olduğunu ve 11 yılda Türkiye de 11 bin taşocağı ruhsatının verilerek tarım ülkesi olan ülkemizin taşocağı yuvasına döndüğünü belirtti. Akar, Kocaeli’de 56’sı faal olmak üzere 71 taşocağının bulunduğuna dikkat çekerek, bu ocakların tarım alanları, meyve ağaçları ve su kaynaklarına yapıldığının altını çizerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin cevaplaması istemi soru önergesi verdi.


ANAYASAYA VE SÖZLERİNİZE SAHİP ÇIKIN
Akar, anayasanın 45. maddesini hatırlatarak, ‘Anayasamızda ‘Devlet tarım arazileriyle çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, bitkisel ve hayvansal üretimi arttırmak bunun için gereken tedbirleri almak’ hükmü açık olmasına rağmen, ormanların, verimli tarım alanlarının, su kaynaklarının bulunduğu Kocaeli Halıdere bölgesinde taş ocağına neden izin verilmektedir?” dedi.
  

MUTLAKA KAPATILMALI 
Önergesinde firmaya 2005 yılında halkın tepkisine rağmen 10 yıllığına ruhsat verildiğini belirten Akar, 2014 yılında Kocaeli Valisi ve yetkilerin buradaki taşocağının kapanacağına ilişkin sözlerinin kısa zamanda unutulduğunu ve 2037’ye kadar işletmeye izin verilmesinin bölge halkına ve çevreye ihanet olacağını söyledi. Bakanlığın konuya ilişkin gerekli incelemeleri yapması ve halkın hassasiyetlerine sahip çıkarak taşocağının kapatılması gerektiğini de belirten Akar, önergesini Meclis Başkanlığına sundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız