FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.53° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Güzeloğlu, 17 Ağustos Depremi'yle İlgili Soruları Yanıtladı

TRT Haberin konuğu olan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu; 17 Ağustos Depreminin 17.nci yıldönümü ile ilgili soruları yanıtladı

17 Ağustos 2016 Saat: 12:16
Güzeloğlu, 17 Ağustos Depremi'yle İlgili Soruları Yanıtladı
Güzeloğlu, 17 Ağustos Depremi'yle İlgili Soruları Yanıtladı

TRT Haberin konuğu olan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu; 17 Ağustos Depreminin 17.nci yıldönümü ile ilgili sorular üzerine yaptığı açıklamalarında; “Deprem öldürmüyor ve deprem bir yeryüzü gerçeğidir. Depremi önleme noktasında; bizim sorumlu olduğumuz depremin olmaması değil, yapıların iyileştirilmesidir. Arkamızda bulunan ve 1863 yılında yapılan Av Köşkü özellikle zemin açsından çok sağlam bir yapıya sahip ve kayalık bir alanda kurulmuştur. Demek ki yapılarımızda önce zemin etüdü yapılmalıdır. Zemin sorunlu ise ne yaparsanız yapın bina çok güçlü olmuyor. Zemin güçlüyse, bu seferde binanın nitelikli olması gerekmektedir.

1999 depremi dünyanın en önemli depremlerinden biridir. 10 binlerce insanımızı bu depremde kaybettik. Bu deprem 45 saniye süren ve 7.4 şiddetinde bir depremdi. Bu belki dünyanın en yüksek şiddetli depremi değildi ama can ve mal kaybının en fazla olduğu depremlerden biriydi. Nedeni ise yaptığımız temel yanlışlardır. Bu çok büyük bir acıdır. Maddi ve manevi anlamdaki tüm sahip olduklarınız bir anda yok oluyor ve bunun çok ağır travmatik etkileri var. Bu acıları paylaşarak azaltmak noktasında çok güçlü bir milletiz.

Depremden 17 yıl sonra devletimiz ve hükümetimizle Başbakanlığa bağlı AFAD’ı kurduk. Haberleşme, ulaşım, lojistik bakımından çok güçlü yapılarımız oluştu. Halkımızın bilinçlenmesine çok önem veriyoruz. Depremden bu güne kadar 150 bine yakın çocuğumuz bu konuda eğitim aldı. Sanıyorum ki depreme hazır olmak tam anlamıyla mümkün olmasa da, Kocaelibu anlamda en çok yol kat eden şehirlerden biridir.

Hasan Basri Güzeloğlu ilimizde gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirerek yaptığı konuşmalarında; “1999 yılından sonraki bütün yapılarımızda çok iddialıyız. 1999 yılından önceki yapılarla sorunumuz var. Bu süreçte Yargı kararlarında beklememiz gerekiyor. Deprem sadece bir kenti ilgilendirmiyor. Kocaeli bu anlamda çok önemli sorumluluklar yükleniyor. Kocaeli; olası bir İstanbul depremine karşı da tedbiri olan bir kent. Elbette duamız depremin bir daha olmamasından yana. Ancak bir deprem olduğunda da bunu minimum hasarla atlatmamız gerekiyor. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasındedi. Deprem şehitlerimizi rahmetle andı ve yakınlarına da sabır dileklerinde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız