FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Güneş'ten Başarı Menifestosu

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, partisinin başarılı olabilmesi için yapılacakları tek tek sıraladı

7 Aralık 2015 Saat: 12:14
Güneş'ten Başarı Menifestosu
Güneş'ten Başarı Menifestosu

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, partisinin başarılı olabilmesi için yapılacakları tek tek sıraladı

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş, partisine dair bazı değerlendirmelerde bulundu. Kendisine ait internet sitesinde bu değerlendirmeleri paylaşan Güneş, CHP’deki genel başkanlık arayışlarıyla ilgili, “CHP’de liderlik için adı geçen birçok ismin parti örgütü ile alakalı olmaması gayet doğal. Çünkü zaten CHP’nin mevcut genel başkanı da, diğer yöneticileri de, hatta son dönemlerdeki milletvekillerinin önemli bir kısmı da CHP örgütünden gelmiyor” ifadesini kullandı.

 

LİDER SORUNU VAR MI?

Güneş, CHP’nin mevcut yapıyla başarı sağlamasının imkansız olduğunu kaydederek, “CHP’nin bugünkü bu durumunu tamamıyla genel başkanın yetersizliğine bağlayanlar var. Kimileri de Genel Başkanı ayırarak yönetimin yetersizliğine ya da yapılan hatalara bağlıyor. Alternatif olarak partinin belli bir kişi tarafından yönetilmesi halinde durumun düzeleceğini ve partinin oylarının artacağını savunuyorlar. Bunu da kendilerinin kişilik ve becerilerindeki farklılıkla sağlanacağını düşünüyorlar. Kısacası, CHP’nin içinde bulunduğu durum fikirsel zeminden ya da toplumsal kökenden koparak kişisel zeminde aranıyor. Bu da çıkışı ya da yeni bir hareketi bir o kadar daha zorlaştırıyor” dedi.

 

KARŞILIK BULMADI

Güneş, CHP’nin oylarının artmamasının nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Birincisi, seçim vaatleri bir partide genel bir sol anlayışın canlandığını göstermez. Nihayet bunlar seçim öncesindeki sözlerden ibarettir. Kaldı ki, AKP ile koalisyon kurulduğunda doğrudan AKP’ye oy vermek daha rasyonel bir seçmen davranışı haline geldi. CHP seçimlerde bir büyük sol ve ilerici dönüşümü yaptığı izlenimi vermek bir yana, sürekli farklı ve karmaşık öykünmeler sergilediği için vaatler de karşılık bulmadı.

 

SAĞDAN DEVŞİRME

Kimileri CHP’nin sağa kaydığını iddia etse de, henüz partinin tümüyle sağcı bir parti haline geldiği savunulamaz. Çünkü örgüt yapısı egemen olarak solcudur ve her ne kadar sağdan birçok aday devşirilse de bunlar arasında bir uyum gözlenmemektedir. Bununla beraber bu yeni pozisyonda partinin evrensel sol ilkelerden uzaklaştığı açıktır. Öylesine ki, CHP seçimlerin hemen öncesinde Suriyeli misafirlerin yarattığı ekonomik ve sosyal sıkıntılardan yakınarak (tıpkı batıdaki radikal sağ partiler gibi) dışlamacı bir dil kullanmıştır. Öte yandan yoğun biçimde sağ kökenli adaylarla girilen seçimler, seçmen gözünde sosyal adaletçi dağıtım politikalarının inandırıcılığını sekteye uğratmaktadır.

 

EMEK KÖKENLİ

Zaten ‘Herkes için CHP’ ya da ‘CHP: Türkiye’nin birleştirici gücü’ gibi sloganlar sosyal sınıf ve adalet kavramlarından uzaklaştığı için soldan uzaklaşma olarak görülmelidir. CHP’nin egemen ve varlıklı kesime ezdirmeyeceğini; onlar için bir sığınak oluşturacağını ve refahın hakça paylaşımı yoluyla onların yaşam yüklerinin hafifletileceğini göstermek yerine, her görüş ve toplumsal kesimin yer bulabileceği bir siyasal oluşum olmayı hedeflemesi sağcı bir yönelimdir. Şu anda CHP’nin gerek vitrinine, gerekse örgüt yapısına baktığımızda emek kesiminden temsilcinin bir hayli az olduğu görülür. Haziran seçimlerinde sendika kökenli tek milletvekili vardı. Kasım seçimlerinde bu sayı ikiye çıktı. Küçük esnaf, çiftçi ya da sendikaların siyasal temsilinde bu denli zayıflama elbette o partinin sağcılaştığının iddia edilmesine neden olacaktır.”

 

TÜZÜK DEĞİŞMELİ

Güneş, CHP’nin demokratik bir tüzüğe ihtiyacı olduğunu da kaydederek, şu ifadeleri kullandı: “CHP’de yönetimin (MYK) sorumlu olduğu merci belli değildir. Kaldı ki, MYK Parti Meclisi içinden atanmaktadır. Atayan (veya görevden alan) Genel Başkanın oluşturduğu bir kurulun da fiilen ve hukuken karar alma yetkisi olamaz. Çünkü adeta ita amiri vardır ve karar onun tarafından alınmaktadır. Bu değişmelidir. CHP’de örgüt sorumluluğu (eski Genel Sekreter ya da Örgütten Sorumlu G.B. Yardımcısı) görevde alma ya da atama işlevini üstlenmiştir. Oysa örgüt üyelerden oluşur ve asıl önemlisi onların kaydı, eğitimi ve etkinliklerinin düzenlenmesidir. Bu değişiklik içe dönük değil, dışa ya da etkinliğe yönelik bir örgüt yapısı sağlayacaktır.

 

UMUDU YAKALAMALI

CHP milletvekillerinin medyada yer alabilmek için bir çaba içinde olduğu görülüyor. Ancak medyada yer alan çoğu haberin siyasal karşılığı bulunmaz. Böylesi bir siyaset yöntemi yahut da hamasetle yapılan muhalefet geniş toplumsal kesimlerde bir siyasal etkisi olsaydı, bu türde siyaset izlemeyen diğer partilerde önemli kayıpların olması gerekirdi. Dolayısıyla, CHP’nin hızla bir yeni Hedefler Beyannamesi hazırlayarak, bu Beyanname çerçevesinde siyaset izlemesi gerekiyor. Beraberinde de yetenekli, birikimli ve deneyimli olan bir kadroyu halkın karşısına çıkararak ülkenin daha iyi yönetilebileceği iddiasını ortaya koyması. Özellikle dış politika, tarım, çevre, kentleşme, kamu yönetimi ve ekonomi alanlarında CHP’nin daha güçlü bir görüntü vermesi gereği görülüyor. Nihayet siyasetin ana kuralı olan şu gerçeği belirtelim: halk yanlışları nedeniyle bir iktidar partisine oy vermekten vaz geçmez. Halk ancak beğendiği, kendi yaşamında önemli bir farklılık sağlayacağı ve gerçekçi bulduğu bir umudu yakaladığında o partiye oy verir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız