CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli13.87° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

GÜNE GÖRE GİYİNİN

Mevsim geçişlerinde alacağınız bazı önlemler hastalığa yakalanmadan bu dönemi atlatmanıza yardımcı olabilir. Özel Medicana Konya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Devrim Bektaş, mevsim geçiş

23 Şubat 2013 Saat: 13:34
GÜNE GÖRE GİYİNİN
GÜNE GÖRE GİYİNİN

Mevsim geçişlerinde alacağınız bazı önlemler hastalığa yakalanmadan bu dönemi atlatmanıza yardımcı olabilir.
Özel Medicana Konya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Devrim Bektaş, mevsim geçişlerinde hava durumunun iyi takip edilmesini, mevsime göre değil güne göre kıyafet tercihinin önemli olduğunu söyledi. Doç. Dr. Bektaş, “Mevsim geçişlerine tüm canlıların olduğu gibi insanlarında bir alışma dönemi oluyor. Bu alışma dönemini iyi atlatmak gerekir. Mevsim geçişlerinde hava durumu çok değişken olduğu için hava durumunu yakından takip edip mevsime değil de güne uygun kıyafetleri seçmelerinde fayda var. Bunun yanı sıra kişilerin daha sık sıvı tüketmeleri meyve ve sebzeli yiyecekleri tercih etmeleri, sindirimi zor gıdalardan uzak durmalarında fayda var. Sık sık açık havada yürüyüş yapmak stresli durumlardan kaçınmakta bahar geçişlerini daha kolay atlatmamızı sağlıyor. Alkol ve sigaradan, depresyon ve strese neden olabilecek durumlardan uzak durmalıyız. Özellikle kalabalık ortamlarda ya da eşya teması gerektiren durumlarda elimizi yıkamalı, hasta kişilerle el sıkışmaktan kaçınmalıyız” dedi.
Bu dönemde enfeksiyonların arttığını vurgulayan Doç. Dr. Bektaş, bazı uyarılarda da bulunarak sözlerine şöyle devam etti; “Kulak, burun, boğaz açısından enfeksiyonlar bu dönemlerde artıyor. Bu enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlar olduğu için antibiyotikle tedavi edilebiliyor. Hastalar bu enfeksiyona yakalandığını anladıkları zaman genellikle başlangıçta kısa süreli boğaz ağrısı ve sonra burun tıkanıklığı ve öksürük şikayetleri oluyor. Bu dönem bol sıvı tüketiminde fayda var. Semtomatik dediğimiz şikayetleri azaltıcı ilaçları kullanmaları gerekir. Hemen antibiyotiğe sarılmamamız gerekiyor. Yine klasik olarak bu dönemde hastalarımızın ısı değişimine çok fazla maruz kalmamaları için kılık-kıyafetlerine dikkat etmeleri, herkes tarafından kullanılabilecek ortak kullanım eşyalarına elle temas etmemeleri ve temas halinde ellerini yıkamalarında fayda var. Kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca az bulunmak gerekiyor.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız