FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.46° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Gübretaş Greve Çıkıyor

Çalışanlarının taleplerini karşılamayan GÜBRETAŞ’ta işçiler sabah grev kararı aldı. İşçilerin örgütlü olduğu Petrol-İş Sendikası yemekhaneye kararı astı.

7 Mayıs 2015 Saat: 10:21
Gübretaş Greve Çıkıyor
Gübretaş Greve Çıkıyor

Çalışanlarının taleplerini karşılamayan GÜBRETAŞ’ta işçiler sabah grev kararı aldı. İşçilerin örgütlü olduğu Petrol-İş Sendikası yemekhaneye kararı astı.

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nde (GÜBRETAŞ) sürdürülen toplu iş sözleşmesinde istenilen netice çıkmayınca işçiler grev kararı aldı. 206 işçiyi ilgilendiren  Petrol İş Sendikası ile iş veren arasında 18 Ocak’ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ücretler maddesinde anlaşma sağlanamadı. Petrol İş Sendikası iş verenden aylık seyyanen 500 zam, sosyal yardımlar için de yüzde 20 zam istemişti. İş verenin teklifi ise yüzde 5 olmuştu.

 

PAZARLIKLAR SONUÇ VERMEDİ

 Bir süredir devam eden pazarlıklarda fabrika yönetimi işçilerin taleplerini karşılamayınca

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından tarafsız arabulucu olarak Kuvvet Lordoğlu atandı. Lordoğlu’nun arabuluculuğunda yapılan pazarlıklardan da sonuç çıkmayınca sendika greve gitti. Sabah saatlerinde Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Salih Akduman, İş Yeri Baş Temsilcisi Rasim Atila ve işçilerle birlikte fabrikaya giderek grev kararını yemekhaneye astıkları ilanla duyurdular.

 

EŞİT VE HAKÇA ALACAĞIZ

Kararla ilgili konuşan Akduman, şöyle dedi.  “Fabrika yönetimi sorunlarımızı işverene iletmemek için elinden gelen duyarsızlığı gösteriyor. Buna fabrika müdürü de dahil.Bizim derdimiz ekmek mücadelemiz. Kimseyi yuhalamayla işimiz yok ama eşit paylaşmasını bilmeyenlere bunu öğretmenin yolunun bizim gücümüzden geçtiğini öğreteceğiz. Hak ettiğimiz parayı istiyoruz. Fabrikamız ve iş yerimizi seviyoruz. Haksızlığa dur demenin yolu grevse grev yapmaktan çekinmeyeceğimizi ilan ediyorum. Amacımız fabrika çalışsın, üretsin. Çünkü böylece üretimden bizde paramızı alacağız. Ancak bir kar varsa bunu eşit ve hakça alacağız.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız