FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

GÖZALTI KARARI VEREN SAVCI DEĞİŞTİ

Hakim karşısında ifade veren polislerin avukatından açıklama geldi, “Gözaltı kararı veren savcı değişti”

11 Kasım 2014 Saat: 09:56
GÖZALTI KARARI VEREN SAVCI DEĞİŞTİ
GÖZALTI KARARI VEREN SAVCI DEĞİŞTİ

Hakim karşısında ifade veren polislerin avukatından açıklama geldi, “Gözaltı kararı veren savcı değişti”

Usulsüz dinleme iddialarıyla adliyeye sevk edilen 11 polisin tutuklama talebiyle mahkeme karşısına çıkmasının ardından bekleyiş de devam ediyor. Hakime Halime Kotiloğlu karşısında ifade vermeye devam eden polislerin avukatı Hüseyin Bacacı ise gece 01.00 itibariyle açıklamalarda bulundu. Bacacı, “Gözaltı kararını veren İrfan Demirel’di, bu sabah itibariyle başsavcı vekili Ayhan Memük oldu” dedi. 

9 POLİS DAHA İFADE VERECEK

Kocaeli Adliyesi’ne sabah 10.00 sularında getirilen ve 18.00’e kadar savcılık karşısında ifade veren 11 polis, daha sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 21.30 itibariyle de Hakime Halime Kotiloğlu karşısına çıkan polislerin bu saat itibariyle sorguları bitmedi. İlk olarak hakime karşısına çıkan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi eski müdürü Özgür Nikbay’ın ifadesi 3 saate yakın sürdü. Şu anda ikinci polis Emin safa isimli polisin ifadesi alınıyor. 12 avukatla savunmalar yapılırken, 9 polisin daha mahkeme karşısında ifade vereceği kaydedildi.

EVRAKLARI GÖSTERMEDİLER

Saat 01.00 itibariyle polislerin avukatı Hüseyin Bacacı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmeyi beklemediklerini ifade ederek, “Umduğumuz gibi olmadı. Tutuklama talebiyle sorguya sevk ettiler. Siyasi bir baskı olduğu kesin, buna eminiz bu aşama neticesinde. Bu işin siyasi bir dava olduğu algı operasyonu olduğu ortada. Evrakta sahtecilik yaptılar deniliyor, ama biz o evrakı bir türlü göremedik. Neticeyle ilgili bir şey söylemek zor, ama ümidimizi de yitirmeyeceğiz. İçerideki arkadaşların her biri kesinlikle bir suça bulaşmışlıkları yok ve çok nitelikli insanlar” dedi.  

ÖZGÜR BEY TEKNİK KONULARA GİRDİ

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen polislerin arasında çok nitelikli insanların da bulunduğunu kaydeden avukat Bacacı, “Yabancı dil bilen, İngilizce kitap yazmış emniyet müdürü var. Polis okulu dahil bir tane sicil kaydı, bir tane uyarı almışlığı yok. Pantolonu ütüsüz diye bir uyarısı bile yok” dedi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi eski müdürü Özgür Nikbay’ın ifadesinin teknik konular nedeniyle uzun sürdüğünü de sözlerine ekleyen avukat Bacacı, “İlk ifade biraz uzun sürdü. Özgür beyin ifadesi teknik konuları izah konusunda uzun sürdü. Diğer ifade alımlarının kısa süreceğini düşünüyoruz”

GÖZALTI KARARI ALAN SAVCI DEĞİŞTİ

Gözaltı kararı veren savcının değişmesinin de dikkat çekici bir konu olduğuna dikkat çeken Bacacı, “Dün itibariyle bu dosyanın koordinatör savcısı ve gözaltı kararını veren İrfan Demirel’di. Bu sabah itibariyle başsavcı vekili Ayhan Memük oldu. Değişikliğin neden olduğunu bilemiyoruz. Çünkü, medyaya yansıdığı şekliyle gözaltı var denildi, sonra sehven denildi. Ondan sonra İl Emniyet Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı görüşme yapıyor. O görüşmenin neticesinde gözaltı kararları çıkıyor” dedi. Açıklamaların ardından ailelerin Kocaeli Adliyesi önünde beklemesi devam etti. 9 polisin daha ifadesi alınacağı kaydedilirken, ifade alımının sabah saatlerine kadar sürebileceği belirtildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız