FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Görmez'den Yezidiler için çağrı

"Bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı yok."

8 Ağustos 2014 Saat: 15:03
Görmez'den Yezidiler için çağrı
Görmez'den Yezidiler için çağrı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Irak'ın kuzeyinde IŞİD'in saldırılarına maruz kalan Yezidilere ilişkin, insanları inancından dolayı kıyıma uğratanların, yaşadıkları toprakları terke zorlayanların ve bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı olmadığını söyledi.

Görmez, son günlerde Irak'ta IŞİD tarafından Yezidilere yönelik uygulanan saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sincar bölgesinden gelen haberlerin insanı dehşete düşürdüğünü dile getiren Görmez, "Ne olursa ve kim olursa olsun bu bölgede kadim tarihlerden bu yana beraber yaşadığımız bir dine, inanca, mezhebe, anlayışa ve kavmin mensuplarının her türlü insan hak ve onuruna aykırı muameleye tabi tutulması asla kabul edilemez" dedi.

"Binlerce yıldan bugüne kadar kendi inancını ve kimliğini muhafaza eden herkes eskiden olduğu gibi bugün de medeniyetimizin hem bir parçası hem de bizim teminatımız altında olduğu bilinmelidir" ifadesini kullanan Görmez, asla bir kişi, zümre veya grubun sırf kendisi gibi inanmadığından dolayı ölüme mahkum edilemeyeceğini, evlerini, yurtlarını ve topraklarını terk etmeye zorlanamayacağını vurguladı.

DÜNYA BUNA SEYİRCİ KALMAMALI

Görmez, insanları inancından dolayı kıyıma uğratanların, yaşadıkları toprakları terke zorlayanların ve bu vahşeti yaşatanların İslam'dan onay alma imkanı bulunmadığını söyledi.

İslam adına bu vahşetin yapılmasının asla kabul edilemeyeceğine dikkati çeken Görmez, şunları kaydetti:

"Tüm Müslümanlar, bu insanlık dışı vahşete en güçlü bir sesle tepki vermek durumundadırlar. Tüm yetkililerin ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerekmektedir. Bu hususta ivedilikle bir önlemin alınması en büyük temennimizdir. Allah tüm mazlum ve mağdurları her türlü baskıdan ve zulümden korusun."

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız