FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.46° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Görme Engelliler Kuran’ı Kerim Öğrendi

“Görme Engellilere Yönelik Kur’an Okuma Eğitimi” projesi sayesinde görme engelli kişiler, engelleri aşıp Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Engelliler, sertifikalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı

19 Şubat 2016 Saat: 13:24
Görme Engelliler Kuran’ı Kerim Öğrendi
Görme Engelliler Kuran’ı Kerim Öğrendi

“Görme Engellilere Yönelik Kur’an Okuma Eğitimi” projesi sayesinde görme engelli kişiler, engelleri aşıp Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Engelliler, sertifikalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü, Braille Alfabesi kullanılarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan kabartmalı Kur’an-ı Kerimler ile görme engelli vatandaşları buluşturdu. Proje sayesinde görme engelli kişiler, engelleri aşıp Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi’nde düzenlenen sertifika programı ile kursiyerler sertifikalarını aldı. Sertifika programında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Bekir Köksal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar da katıldı.


BRAİLLE ALFABELİ KUR’AN-I KERİM  
Kur’an-ı Kerim eğitimi alan görme engelli kursiyerler için Braille elif-bağ ve Kur’an-ı Kerim temin edildi. Braille alfabesi bilmeyen görme engelli kursiyerlere ise, yazı tableti ve kalemi verildi.  Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Dilek Karaca’nın öncülüğünde 24 Ekim 2015 tarihinde başlayan Kur’an-ı Kerim eğitimi 30 Ocak 2016 tarihinde tamamlandı. 


7 YAŞINDAKİ ENES
Kursiyer yakınları ve halkın yoğun ilgi gösterdiği programda 17 yaşında lise öğrencisi olan Berat Özekli, 7 yaşında ilkokul öğrencisi olan Enes Akay, 65 yaşında olan Hüseyin Bertan, 24 yaşındaki Murat Uygun, 43 yaşındaki Vahit Turan ve 39 yaşındaki Engin Aysu, kursları başarılı bir şekilde bitirerek sertifikalarını aldı. 


GÖNÜL GÖZLERİ AÇIK
Kabartma Kuran öğrenen kursiyerlerin çok özverili bir çalışma göstererek bu aşamaya geldiklerini söyleyen Karaosmanoğlu, “Onların engelleri olabilir, kafa gözleri görmüyor olabilir ama gönül gözleri açık. İnsan gerçekten istediği zaman neler başarabileceğini görüyoruz. Nice gözleri gören binlerce milyonlarca insan Kuran okumayı bilmiyorlar. Bizim bu arkadaşları örnek alıp Allah’ın Kitabı’na daha fazla sarılmamız gerek” dedi. Program sonunda kursiyerlerden Engin Aysu, Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları Müzik Topluluğu ile birlikte ilahi okudu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız