CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur8.47° C / 9° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

GENEL AF VAR MI?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesirde buluştuğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, Türkiyenin terör sorununu çözmek için kendilerine inanmalarını ve destek vermelerini istedi. Erdoğan konuşm

3 Mart 2013 Saat: 15:58
GENEL AF VAR MI?
GENEL AF VAR MI?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de buluştuğu sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden, Türkiye'nin terör sorununu çözmek için kendilerine inanmalarını ve destek vermelerini istedi. Erdoğan konuşmasında "genel af çıkacak" iddialarına da cevap verdi.

Çözüm sürecine değinen Erdoğan, "Buradan eğer bir çıkış olacaksa biz bu çıkış yolunu deniyoruz, deneriz ve bundan da yılmayız. Birilerine rağmen de bunu erteleyemeyiz. Biz bu adımı attıysak burada bir çözüm yolu olduğu için" dedi. Genel af çıkmayacağının altını da çizen Erdoğan, "Genel affın olmayacağını defaatle ifade ettik. Ben bizzat ifade ettim ve bunu çok daha ilerilere taşıdım. 'Bir insanı öldüreni af yetkisini ben kendimde bulamam' dedim" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki gündür devam eden Balıkesir programı kapsamında bu sabah sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. İçeri basın mensupları alınmadan gerçekleştirilen, ancak uydu aracığıyla canlı olarak yayınlanan buluşmada konuşan Başbakan Erdoğan, sözlerine yaşamını yitiren Müslüm Gürses'e Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileyerek başladı.

GÜRSES KARDEŞLİĞİN ŞİİRİNİ YAZDI
Müslüm Gürses'in hem kendi nesillerini hem de genç nesli derinden etkileyen, şarkılarıyla sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şiirini yazmış değerli bir sanatçı olduğunu ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Allah taksiratını hasenata tebdil etsin. Ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" dedi.

BARIŞ SÜRECİ
Terörün önlenmesi için başlattıkları barış sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sorunlarını erteleyerek, çözümsüzlüğe terk ederek istediği hedeflere ulaşamayacağını belirtti.

KARARLILIKLA ÜZERİNE GİDİLMEDİ
Siyasetin, kendilerinden acıları dindiremediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bizden önce terörün Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çöktüğü 20 yıl boyunca maalesef bu meselenin üzerine cesaretle, kararlılıkla ve en önemlisi de samimiyetle gidilmedi. Hiçbir hükümet risk almak istemedi. Muhalefette olan partiler sorumluluk almak istemedi. 'Seçim' denildi, 'oy oranları' denildi, 'tahrik' denildi, 'provokasyon' denildi ve süreç sadece idare edildi" dedi.

CHP HALA BİZE DÖNECEK'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce bu konuları çözüme kavuşturmak için kendilerinden randevu talebinde bulunduğunu, üç arkadaşıyla geldiklerini, kendisinin de üç arkadaşıyla görüşmeye katıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, bu üçer kişinin oturup birlikte çalışma yapmalarını istediğini dile getirdi. CHP'li Akif Hamzaçebi'nin bu işin bir iki ayda olamayacağını, daha uzun süre gerektiğini söylediğini aktaran Erdoğan, "Hala bize dönecekler" dedi.

"BEBEK KATİLİ İLE BİR ARAYA GELMEK"
Görüşme sırasında, toplantıya katılanlardan birinin "Bebek katili ile bir araya gelmek" dediğini aktaran Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Sevgili kardeşim bakın bu aynı mantıktır. İfade ettiğim mantığın ta kendisidir. Dünyada hangi ülkeye giderseniz gidin, o ülkenin iktidarları istihbarat mensupları ile sadece terör suçlularıyla değil, her türlü suçluyla giderler görüşmeler yaparlar. Onlardan belli şeyleri almanın gayreti içine girerler ve çözümü böyle getirirler.

'GENEL AF YOK'
Toplantıda genel af konusuna tepki gösterenlerin olması üzerine buna da değinen Başbakan Erdoğan, şöyle dedi: "Bir diğer konu; 'Genel af çıkacak mı?' Biz genel affın olmayacağını defaatle ifade ettik. Ben bizzat ifade ettim ve bunu çok daha ilerilere taşıdım. 'Bir insanı öldüreni af yetkisini ben kendimde bulamam' dedim. Ben bu ifadeyi kullandım diye ana muhalefetin mensupları kalktılar 'Şeriat getirmek istiyor' dediler. Bunu yine söylüyorum. Devlet kendisine karşı işlenen suçlarda bu tür af yetkisini kullanabilir. Ancak maktul başkası, affeden başkası. O af yetkisi maktulün yakınlarınındır. Geçenlerde bir bayanı 8 yerinden bıçaklıyor, sonra öbür kapıdan serbest bırakılıyor. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. 'Bu nasıl bir adalettir?' sorusunu ben de kendime soruyorum. Ama erklerin bağımsızlığından hareketle, bizim orada yapacak bir şeyimiz yok. Ben Adalet Bakanıma da onu söyledim. Dedim, 'Bu işin üzerine nasıl gideceksek gidelim.' Artık biz bunları görmek istemiyoruz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız