CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli17° C / 17° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

GELECEĞİN EN GARANTİLİ MESLEKLERİ

Dün yaklaşık 800 bin üniversite adayı geleceğini belirlemek için Yüksek öğrenime geçiş sınavına girdi. Geleceklerini şekillendirecek olan adayların kimi meslek seçimini şimdiden yaptı ya yapmayanlar.

25 Mart 2013 Saat: 11:40
GELECEĞİN EN GARANTİLİ MESLEKLERİ
GELECEĞİN EN GARANTİLİ MESLEKLERİ

Dün yaklaşık 800 bin üniversite adayı geleceğini belirlemek için Yüksek öğrenime geçiş sınavına girdi. Geleceklerini şekillendirecek olan adayların kimi meslek seçimini şimdiden yaptı ya yapmayanlar. Peki, üniversiteden mezun olduktan sonra işsiz kalmamak için hangi meslekleri seçmeliyiz ...

800 bin üniversite adayı geleceğini belirlemek için Yüksek öğrenime geçiş sınavına girdi. Peki üniversitede hangi alanları tercih edersek mezun olduktan sonra işsiz kalmayız. Dolgun maaşlı iyi iş imkanı sunacak meslekler için gelecekteki istihdam düzeyleri projeleri dahil ilgili tüm veri ve analizler kullanılarak kapsamlı bir liste hazırlandı. İşte kariyerinde tek bir iş yapmak isteyen ve işsiz kalmak istemeyenler için düşünülen 10 alan.

Hala bugün ekonomisinde neler olup bittiğini anlamak için mücadele ederken geleceği tahmin etmek oldukça zor. Fakat üniversiteye girecek, yeni bir kariyere başlayacak veya yeni bir kariyere başlayacak kişiler için meslek seçimleri çok önemli. İşçi istatikleri bürosu genel eğilimleri analiz ederek düşmekte olan sektörlere dair bir rapor hazırladı. Bunlar düşük beceri montaj hattı ya da çağrı merkezleri gibi daha ucuza yapılan işler olarak belirtiliyor. Günümüzde ne yazık ki pek çok öğrenci üniversite tercihlerini sosyal bilimler, tarih, eğitim ve psikoloji gibi yüksek talep görmeyen alanları tercih ederek eğitim alıyor.

Dolgun maaşlı iyi iş imkanı sunacak meslekler için gelecekteki istihdam düzeyleri projeleri dahil ilgili tüm veri ve analizler kullanılarak kapsamlı bir liste hazırlandı. İşte daldan dala dolaşmam deyip tekbir işte yüksek maaşlı yapılacak işler.

Veri toplama/işleme, gelişen teknolojide büyük veri toplama dönemi henüz başlıyor. Firmalar müşterileri, rakipleri hatta kendileri hakkında bilgi toplamak için büyük veri tabanları oluşturmak için elaman ihtiyacı duyuyor.

Bir diğer meslekte ilaç imalat ulaştırma ve pek çok alanda teknoloji devrimleri hakkında araştırma yapacak bilimsel araştırmacılara ihtiyaç olacak. 3. meslek ise yazılım geliştirme oldukça ilerledi fakat sistemlerin birlikte kullanılmasını sağlayan bağlantıları yapan üst düzey bilgisayar uzmanları için hala güçlü bir talep var buda bilgisayar mühendisliğini ön plana çıkarıyor.

4. meslek ise çogu kişinin burun kıvırdığı ama günümüzde revaçta olan ve geleceğinde meslekleri arasına girecek olan veterinerlik bulunuyor. Çünkü gelecekte hayvanlar her zamankinden daha popüler olacak.

5. meslek ise cevre koruma bilimi, küresel ısınmanın arttığı son dönemlerde gezegenin kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması temel sorun olacaktır.

6. meslek ise bazı sağlık alanları bulunuyor gelecekte doktorların mesleği ilgisini kaybedecek ama hemşire optometrist, odyolog, diş hekimi gibi bazı tıpta uzmanlık alanlarına ilgi artacak.

7. meslek ise tabiî ki yönetim gelecekte etkili yönetim için patronlar işi uzman yöneticilere bırakacak.

8. meslek ise paranın öneminin arttığı şu günlerde tabi ki finans olacak finans sektörü firmaların geleceğini belirleyecek elaman alımları yapacaktır.

9. meslek ise danışmanlık ve terapi olacaktır. Yaşam koçlarının arttığı şu günlerde gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

10 uncu ve son meslek ise kendi işini yapmak isteyen yenilikçiler için girişimci uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız