FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Gebzeli Şoför Engelli Vatandaşı Tehdit Etti

Altı Nokta Körler Derneği, görme engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarında yaşadığı sorunları dile getirmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

14 Mayıs 2016 Saat: 18:08
Gebzeli Şoför Engelli Vatandaşı Tehdit Etti
Gebzeli Şoför Engelli Vatandaşı Tehdit Etti

Altı Nokta Körler Derneği, görme engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarında yaşadığı sorunları dile getirmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında dernek üyesi Serdar Kocagöz Perşembe günü Gebze’ de yaşadığı olayı anlattı

Altı Nokta Körler Derneği bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Gebze’de bir toplu taşıma aracı şoförünün, dernek üyesi Serdar Kocagöz’ü tehdit ettiği iddia edildi. Basın açıklamasında şube Başkanı Lütfü İskece, mali sekreter Engin Aysu, eğitim sekreteri İsa Yüksel ve dernek üyeleri katıldı.

 

OLAYI ANLATTI

Mağdur Serdar Kocagöz olayı şöyle anlattı: “Otobüse bindiğimde şoför refakatçim olmadan otobüse binemeyeceğimi, bunun sorumluluğunu alamayacağını söyledi. Ardından bana ‘Bir daha böyle yalnız gelirsen sana gününü gösteririm’ dedi. Otobüsten inerken ön kapıyı açmadı ve ‘Git arka kapıdan in’ dedi. Durağa yanaşmadan beni yol kenarında indirdi. Sonra Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’nın Gebze’deki merkezine gittim. Orada ise şikayet dilekçesi yanımda, refakatçı olmadığı için otobüste seyahat yaptığım gerekçesiyle şikayet dilekçesinin fotokopisi bana vermediler, yalnızca bir dilekçe alındı belgesi isimli kağıt verdiler. ”

 

İSTİSNAİ DURUM

Basın açıklamasını gerçekleştiren Şube Başkanı Lütfü İskece ise “‘Refakatçı kartı olan ancak her zaman refakatçısı ile seyahat etmeyen engelli vatandaşlarımız yönetmelikte belirtilen refakatçı kartı bulunan engelli vatandaşlarımız yanlarında refakatçı yok ise ancak istisnai durumlarda refakatçisi olmadan araçlara tek başına binebilir’ ibaresi zaman zaman gerek bazı sürücüler tarafından gerekse Ulaşım Daire Başkanlığı görevlileri tarafından yanlış yorumlanmakta ve engelli arkadaşlarımız yanlarında refakatçı olmadığı gerekçesiyle ya otobüse alınmamakta ya da otobüsten indirilme teşebbüsünde bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

KARAOSMANOĞLU’NA SESLENDİ

Açıklamasının devamında İskece, “Altı Nokta Körler Derneği olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerimizden istisnai durum ibaresinin biz engellilerinde görüşü alınarak, istisna kavramının neye göre, kime göre ve hangi zamanlarda, hangi koşullarda uygulanmasının gerektiği yönetmelikte herkesin anlayabileceği bir şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız