KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık20.94° C / 22° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Gebze Metrosunun Projesi Başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında başlamayı planladığı Gebze­-Darıca Metrosu ve İzmit Tramvay Uzatma Hattı Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Projesinin ihalesi gerçekleşti

13 Ağustos 2016 Saat: 12:43
Gebze Metrosunun Projesi Başladı
Gebze Metrosunun Projesi Başladı

KocaeliBüyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında başlamayı planladığı Gebze­-Darıca Metrosu ve İzmitTramvay Uzatma Hattı Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Projesinin ihalesi gerçekleşti ve ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapıldı. Darıca’dan Gebze OSB’ye kadar 12 kilometre uzunluğunda, İzmit Tramvay Hattı Uzatma hatları ise Namık Kemal Lisesi’nden Şehir Hastanesine 2,5 kilometre, Yahya Kaptan’dan Alikahya’ya 5 kilometre uzunluğunda olacak. İngiliz Arup Firması tarafından alınan kesin proje ihalesi 7 milyon 355 bin liraya projeyi yapacak. proje bittiğinde metro hattının inşaat ihalesi hemen yapılacak, tramvay hattının uzatımının ise ihtiyaca göre yapılacağı öğrenildi.

7 MİLYON 335 BİN LİRAYA YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun seçim vaadi olan Gebze metrosu için daha önce ön fizibilite çalışması yapılıp Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğüne gönderildi ve genel müdürlük fizibilite çalışmasını onayladı. Onayın ardından Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Proje için iki aşamalı ihale yapıldı. Ön yeterlilik ihalesine 7 firma başvuruda bulundu. Başvuru yapan firmalardan ikisi ön yeterliliği geçmediği için teklif verilmesi uygun görülmedi. Kalan 5 firmadan biri teklif vermezken 4’ü teklif verdi. Muhammen bedeli 7 milyon 592 bin lira olan ihalede en düşük teklifi veren İngiliz Arup Firması ihaleyi aldı. Kara Ulaşım Daire Başkanlığı firmaya yer teslimini yaptı.

PROJELENDİRME BİTTİĞİNDE İNŞAAT BAŞLAYACAK

Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Proje 450 günde tamamlanacak. Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda ve 10 veya 11 istasyondan oluşan Gebze­Darıca Metro Hattının tamamının yeraltından gitmesi öngörülüyor. Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze­-Darıca Metro Hattının inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedeflenmektedir.

TRAMVAYA İKİ EK HAT

Ayrıca ihale kapsamında mevcut tramvay hattına ek olarak yapılacak olan Namık Kemal Lisesinden Şehir Hastanesine 2,5 kilometre, Yahya Kaptandan Alikahya’ya 5 kilometre ek hatta planlanacak. Şehir Hastanesine gidecek olan hat 3­4 istasyondan, Alikahya’ya gidecek olan ek hat ise 4­5 istasyondan oluşacak. Alikahya’ya yapılacak olan ek hat yeni statın yanında son bulacak.

NELER YAPILACAK

Yapılan ihale ile metro ve tramvay hattının güzergah etütleri, geliştirilecek güzergahların alternatifleri için ölçeklerde karşılaştırmalı güzergahların araştırılması yapılacak. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecek. Hat bazlı ulaşım etütleri yapılacak. İstasyon yerleri tespit edilecek. Seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak. Güzergahın, istasyonların ve depo sahasının zemin etütlerinin ve teknik haritaları yapılacak. Deprem risk analizi yapılacak. Güzergah, istasyonlar ve depo sahasına ait mimari, statik, mekanik, elektrik ve elektromekanik, drenaj ile altyapı deplasman gibi ön ve uygulamaya esas kesin projeleri hazırlanacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız