FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Gazetecilere Konut İşi Tamam

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol'un düzenlediği kahvaltı programında konuşan Bakan Fikri Işık, Derince Çınarlı Mahallesi'nde yer belirlediklerini ve gazetecilere sosyal konut projesinin temelini 16 Ocak 2016'da

29 Mayıs 2015 Saat: 14:46
Gazetecilere Konut İşi Tamam
Gazetecilere Konut İşi Tamam

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol'un düzenlediği kahvaltı programında konuşan Bakan Fikri Işık, Derince Çınarlı Mahallesi'nde yer belirlediklerini ve gazetecilere sosyal konut projesinin temelini 16 Ocak 2016'da atmayı hedeflediklerini söyledi

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 2007 yılından bu yana gündemde olan gazetecilere konut projesiyle ilgili en somut adımı attı. Cemiyet Başkanı Çetin Gürol'un düzenlediği kahvaltıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Derince Çınarlı Mahallesi'nde gazetecilere yapılacak konut projesi için yerin belirlendiğini ifade ederek en geç 16 Ocak Basın Onur Günü'nde temelinin atılacağını duyurdu.

 

2016'DA TEMELLERİ ATARIZ

Programda ilk olarak söz alan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, “Seçildiğimizde hedeflerimiz vardı. En önemlisi konut konusuydu. Bugün onu hayal olmaktan çıkarıp, temellerini atacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitimlerimize aralıksız devam edeceğiz. Yeni süreçte cemiyete gelir elde etmek için bir yer alma çalışmamız da başladı. Bu konuda bizim yanımızda olan destek veren Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na da teşekkür ederiz. Yaklaşık 1 buçuk ayda arazimizin devrini TOKİ’ye yaptık. Umarım projelerimiz en kısa sürede çizilip çalışmalar başlar. İnşallah 16 Ocak 2016’da da projenin temellerini atarız” diye konuştu.

 

SOSYAL KONUT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gazetecilerin merakla beklediği konut projesine dair bilgilendirme yaptı. Işık, “Birbirimize muhtaç iki ayrı grubuz. Gazeteciliğin ne kadar zor bir meslek olduğunu siyasete girdiğimiz ilk günden beri biliyoruz. Sizlerin bir yandan haber peşinde koşarken diğer taraftan ayın sonunu nasıl getireceğiniz konusundaki sorunlarına yakinen şahit olduk. Üstlerde bir yerlere gelenlerin dışındaki arkadaşların çile ile yaptığı bir meslektir. Gazeteciler için büyük şehirlerde hayat daha da zordur. Kiralar daha da pahalılaştı. Kocaeli’de biz dar gelirli insanlarımıza sosyal konutlar yapalım dedik. Ama Kocaeli maalesef kamu arazileri bakımından fakir bir şehirdir” dedi.

 

DAHA ÖNCEDEN YAPILACAKTI

Bakan Işık, “En fazla konut ihtiyacına sahip olanlardan birileri de sizlersiniz. Depremde mağdur olan ve hak sahibi olan insanlar ile kira ödemeyi sürdüremeyenler ev sahibi olsun diye çalışma yapmıştık ama olmadı. Bu proje eğer olsaydı 2007 gibi hayata geçirmiş olacaktık. Arızlı Akpınar’da şu an hayat sürüyor. Kışın sert bir havası olduğu için yükleniciye ‘en iyi malzemeyi kullanacaksın’ dedik. Şu anda orada güzel bir hayat sürülüyor” dedi.

 

YERİ BELLİ OLDU

Önce Arızlı ve Bekirpaşa bölgelerinde konutlar için yer bakıldığını söyleyen Işık, “Ben Arızlı Akpınar’ın altındaki bir araziyi sizler için hep rezerv alanı olarak tutmuştum. Ağaçlandırma yapılan arazi hiçbir zaman konut için geri döndürülememiş, bu sefer vazgeçtik. Bekirpaşa’ya baktık, olmadı. Şu anda Derince Çınarlı Mahallesi’nde bir yeri Milli Emlak’tan TOKİ’ye bedelsiz aktaracağız. Sizin için arazi maliyeti eklenmeyecek. Burası sosyal konut olacak. Önümüzdeki günlerde bu süreçte tamamlanacak. Arzumuz, hiç evi olmayan arkadaşlarımızın bu projeden yararlanmasıdır. Gazeteci arkadaşlarımız müracaatlarını yapar. Projenin, bizim kültürümüzü yansıtan projenin olması için gayret edeceğiz” açıklamasında buluntu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız