FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Fiyat artışına kurbanlık freni

Et fiyatlarındaki artış, yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle durdu.

16 Ağustos 2014 Saat: 16:14
Fiyat artışına kurbanlık freni
Fiyat artışına kurbanlık freni

Ankara Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Zihni Yüce, yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki yükselişin kurbanlık sezonu ve ithal hayvan gelecek söylentisinin başlamasıyla durduğunu kaydetti.

Girdilerin yüksek olması nedeniyle şu anda hem canlı hayvan hem de et fiyatlarının geçen seneye oranla yüksek olduğunu ancak çok aşırı bir yüksekliğin söz konusu olmadığını vurgulayarak, "Kurban fiyatı geçen sene canlı hayvanın kilogram fiyatı 11,00 -12,00 TL civarında seyretti. Bu yıl ise 13,00 - 14,00 TL arasında kurbanlıkların satılacağını düşünüyoruz. Şu anda kesim fiyatlarımız yağsız et kilogram 19,00 - 20,00 TL arasında üreticimizin elinden çıkıyor. İnşallah ithal hayvan gelmez ve üreticilerimiz bu yıl biraz para kazanır" diye konuştu.

KURBANLIKTA KAZMA DİŞ ŞARTI

Kurban için yaylalardaki hayvanlarını indirerek ahırlarda 5 aylık süreyle besiye koyduklarını söyleyen Çubuklu besicilerden Veysel Çelik, "Kurbanlık olacak büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş ve ortadaki kazma dişini atmış olması gerekiyor. Büyükbaş hayvanın iyi bir kurbanlık, etinin lezzetli ve verimli olması için 1,5 yaşına kadar yaylalarda beslenmesi ve son 5 ay kala arpa, kepek, yonca, saman ve mısır silajı gibi yemle iyi bir şekilde beslenmesi gerekiyor. Bu sene kurbanlık fiyatlarımız yüksek olacak ve bütün hayvanlarımızı satmayı bekliyoruz. Eğer satarsak kurbandan para kazanacağız" ifadesini aktardı.

Sattıkları kurbanlıkları kesmek için ahırlarının yanında mini bir mezbahana kurduklarını anlatan Çelik, "Müşterilerimizin gayet memnun edecek bir şekilde kurbanlıklarını kesip paket haline getirip göndereceğiz" görüşünü paylaştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız