FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Filistin hükümeti İsrail'i yargılatmada kararlı

Devers, "İsrail'i sonunda UCM'de yargılanırken görme şansımız var" dedi.

22 Ağustos 2014 Saat: 16:05
Filistin hükümeti İsrail'i yargılatmada kararlı
Filistin hükümeti İsrail'i yargılatmada kararlı

Filistin adına, İsrail'ie karşı Gazze'de savaş suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvuran Fransız avukat Gilles Devers, "İsrail'i sonunda UCM'de yargılanırken görme şansımız var" dedi.

Filistin Adalet Bakanı Salim el Saka ve Gazze Başsavcısı İsrail Cabir tarafından görevlendirilen ve 25 Temmuz'da İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğine dair dava dilekçesini Hollanda'nın Lahey kentindeki UCM Başsavcılarından Fatu Bensuda'ya veren Devers, İsrail'e karşı başlatılan hukuki işlemin halen devam ettiğini ve başvuru sayesinde bu kez sonuçlanma şansının bulunduğunu belirtti.

Devers, Başsavcı Bensuda'nın 5 Ağustos'ta, "mahkemenin Filistin'in Roma Statüsü'ne taraf olmaması nedeniyle bu davaya bakma yetkisinin bulunmadığı bahanesiyle" söz konusu başvuruyu reddetme kararına karşı çıktıklarını vurguladı.

"Bu argümanın hukuki açıdan hiçbir değeri olmaması nedeniyle hemen hukuki işlemleri yeniden başlattık" diyen Devers, UCM'nin cevabının beklendiğini, mahkemenin davanın açılmasına karar vereceğini ancak henüz buna ilişkin bir tarih bildirilmediğini ifade etti.

Fransız avukat, "Aslında Filistin'in Roma Statüsü'nü onaylamaya ihtiyacı yok çünkü hukuki işlemler 'statünün 12.3. maddesinin' öngördüğü gibi basit bir yargı yetkisi beyanıyla sonuçlanabilir, bu adalet bakanı tarafından yapılabilir ve çok daha az işlem gerektirir" değerlendirmesinde bulundu.

Filistin'in yetki beyanını, İsrail'in "Dökme Kurşun" operasyonunun sona ermesinin ertesi günü (22 Ocak 2009) kabul ettiğini, İsrail ordusu hakkında şikayette bulunulduğunu ancak bunun 25 Temmuz'dakinden daha az ele alındığını ve daha az etkili olduğunu hatırlattı.

Ramallah tarafında birçok çekincenin bulunduğunu, İsrail'in ve ABD'nin misillemelerinden endişe duyulduğunu belirten Devers, Roma Statüsü'nün 15.1. maddesini (Savcı, Divanın yargı yetkisi alanına giren suçlarla ilgili bilgilere dayanarak kendiliğinden soruşturma açabilir) ve Adalet Bakanı Saka'nın imzaladığı 12.3. maddesini içerdiğinden hukuki olarak bu yeni işlemin tamamen geçerli olduğunu vurguladı.

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız