FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.54° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Fidan'a "Ajan" Diyen Baransu Hakkında 'Hakaret' Davası Açıldı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan için 'ajan' ifadesini kullanan gazeteci–yazar Mehmet Baransu hakkında Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'hakaret' davası açıldı.

15 Ağustos 2014 Saat: 16:45
Fidan'a "Ajan" Diyen Baransu Hakkında 'Hakaret' Davası Açıldı
Fidan'a "Ajan" Diyen Baransu Hakkında 'Hakaret' Davası Açıldı

Adana’daki yerel bir televizyonda MİT Müsteşarı Hakan Fidan için ‘ajan’ ifadesini kullanan gazeteci–yazar Mehmet Baransu ile programı yapan Adana Medya Gazetesi'nin sahibi ve yazar Taner Talaş hakkında Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘hakaret’ davası açıldı.

BARANSU: BENCE İran AJANI

Akdeniz TV’de ‘Kamu Vicdanı’ isimli programda Mehmet Baransu’yu konuk eden Taner Talaş, bu röportajı yazılı hale getirip, bölgesel yayın yapan gazetesi Adana Medya’da 24 Mart 2014 günü 'İranlı bir yetkili Ömer Çelik’e hesap sordu' başlığı ile yayınladı. Cumhuriyet savcısının iddianamesine göre, röportajda soru üzerine Mehmet Baransu, müştekiyi (Hakan Fidan) kastederek, "Bence İran ajanı. Türkiye, Hakan Fidan’ın İran ajanı olduğunu görecek. Türkiye, Hakan Fidan’ın çok boş bir adam olduğunu görecek. Bir tane adam atıyorsunuz, ‘MİT’i ele geçirdik’ diyorsunuz. MİT’in işi şudur: İstihbaratçı ya da ajan. İşi yalandır zaten. Yalan üzerine, yıllardır master doktora yapmış insanları bir kişiyle kontrol edeceğinizi düşünüyorsunuz. Hakan Fidan’ı parmağında oynatıyorlar." dedi.

İddianamede, 'ajan' kelimesinin başka bir ülkenin menfaati doğrultusunda ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine, Türkiye’de gizli faaliyet yürüten kişiler için kullanıldığı belirtilerek, "Ajanlık faaliyeti ceza hukuku anlamında bir cürüm olduğu gibi, ajan deyiminin de halk arasında aşağılayıcı bir tabir olduğu, şüphelilerin üzerlerine atılı suçu anlatıldığı şekilde işledikleri anlaşıldığından… Şüphelilerin müsnet suçtan yargılanmasının yapılarak, eylemlerine uyan sevk maddesi gereğince cezalandırılmasına…" denildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Önümüzdeki günlerde hakim karşına çıkacak gazeteciler Taner Talaş ve Mehmet Baransu'nun, söz konusu yayınlarla ilgili terör ve bilişim suçları savcılarına ayrıca ifade verdikleri öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız