FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Ezidilere en çok yardımı Türkiye yaptı

Terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle Irak'ın Sincar bölgesinden kaçan Ezidilere dünyada en fazla yardımı Türkiye'nin ulaştırdığı bildirildi.

16 Şubat 2015 Saat: 14:33
Ezidilere en çok yardımı Türkiye yaptı
Ezidilere en çok yardımı Türkiye yaptı

Irak'ın Sincar (Şengal) bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle yaklaşık 8 ay önce ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ezidiler, başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere sığındı.

Türkiye'ye sığınan Ezidiler çoğunluğu ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından Mardin'in Midyat ile Nusaybin ilçelerinde kurulan kamplarda misafir edildi.

Dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeden yardıma muhtaç halklara yardım eden Türkiye, Irak sınırları içerisinde de Duhok ve Zaho kentinde Ezidiler için kamplar kurarak yardım ulaştırdı.    

AFAD Başkanı Fuat Oktay, Türkiye'ye sığınan kayıtlı 18 bin 300 Ezidi'yi alabilecek kamplar kurduklarını söyledi. 

Türkiye'nin, nerede sıkıntıda bir insan varsa ona ulaştığını belirten Oktay, "Ezidilere, dünyada Türkiye'den başka sistematik ve sürekli şekilde ciddi yardım yapan başka bir ülke bulamazsınız" dedi.

Yardımların din, dil ve ırk gözetmeksizin yapıldığını aktaran Oktay, Mardin'in Midyat ilçesinde 3 binin üzerinde Nusaybin'de ise yaklaşık 17 bin kapasiteli kamp kurduklarını ifade etti.

Türkiye'de toplam 18 bin 300 kayıtlı Ezidi bulunduğuna işaret eden Oktay, "Kamp kapasitelerimiz 20 binin üzerinde. Türkiye'de şimdilik hiçbir problem yok. Gelen Ezidi kardeşimizi kamplarımızda misafir edebiliriz" diye konuştu.

Sınır ötesine de kamp kuruldu

Oktay, Ezidiler için Duhok ve Zaho'da da kamplar kurduklarını söyledi.

Orada da Türkiye'deki gibi kaliteli, alt ve üst yapısı iyi kamplar oluşturduklarını belirten Oktay, şunları kaydetti:

"Duhok'ta 22 bin, Zaho'da ise 15 bin kişi kapasiteli kamp kurduk. Bunun yanı sıra Kerkük'te kamp kurulması için destek sunuyoruz. Irak ve Suriye'dekiler için de sürekli yardımlar yapılıyor. Türkiye yardımları yaparken, 'bu Kürt'tür, bu Ezidi'dir, bu Türk'tür, Arap'tır' şeklinde hiçbir ayrım yapmadan sıkıntı olan herkesin yanındadır. Türkmen, Kürt,  Arap, Sunni, Şii, Hristiyan, Müslüman ayrımı gözetmeksizin herkesin sonuna kadar yanındadır."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız