FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Evlilikte Cinsellik

Cinsellik birlikte uyum içinde hareket demek olan ve temel olarak eşlerden oluşan iki parçalı bir mekanizmanın, tabiri caiz ise cıvata ve somunu, belki de başka bir benzetme ile tutkalıdır.

9 Ağustos 2014 Saat: 17:48
Evlilikte Cinsellik
Evlilikte Cinsellik

Adına her ne dense densin ya da her ne benzetme yapılırsa yapılsın. Cinsellik denen birleştirici olmadan uzun süreli, sağlıklı ve de dolayısı ile kalıcı bir evlilik olmaz ve de bana kalırsa olamaz.

Çünkü erişkin yaşa gelmiş insanların hayatında düzenli ve sağlıklı cinselliğin en önemli rollerinden biri kişinin doyumunu hem hormonsal hem de ruhsal açıdan arttırması ve bir iç mutluluğu getirmesidir.

Beraberinde gelen tatmin ve başarı duygusu ise kişinin özgüvenini arttırmaktadır.

İlişki de karşılıklı güven ve saygının kaynağında ise kişilerin özgüveni ve tatmini yatar. Yani tatminsiz, doyumsuz ve çiftlik ilişkisinden doyum alamayan çiftlerin birbirlerine güvensiz ve saygısız davranmaları çok doğal bir sonuçtur ki; bunun olduğu evlerde çiftler arası sık sık ağır eleştirel bir dil kullanılması ve kavgaların çıkması son derece doğaldır.

Klasik tanımlama ile sevgi, saygı, güven üçgeninin 2 bacağı olan saygı ve güven giderse, sevginin de uzun süre dayanması mümkün olamaz. Çiftlerin aynı potada eriyen iki maden gibi birbirine karışması ve kaynaşması olarak da tanımlayabileceğim cinsellik diğer bir yandan bir olmak ve bütünleşmek duygularını da pekiştirir. “biz iki kardeş gibi, mutluyuz ama, biz birbirimiz çok seviyoruz ama biz mısır patlatıp film izliyoruz buna ne gerek var ki” şeklinde naif savunmalar yapabildiklerini gördüğüm bu ve benzeri çiftlerin evliliklerinin uzun ve/veya sağlıklı sürmesini beklemek kesinlikle sadece hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Yani özetle sinemaya gitmek, akşamları birlikte yemek yapmak, eve ve diğer işler konusunda iş bölümü yapmak evlilik için önemlidir ancak sağlıklı ve tatmin edici bir cinsellik olmadıktan sonra bu aktivitelerde belirli bir süre sonra tatsızlaşır ve keyifsiz bir hal almaya başlar.

Bu nedenle evlilikte cinselliği hiç ya da çok çok az yaşayabilen çiftlerin bir an önce; bir evlilik terapisti ve konusunda deneyimli bir psikologa başvurmaları çok önemlidir.

Çünkü cinsellik tutkalı ya da birleştiricisi olmadan çiftin uzun süre birlikte ve hatta evli kalmaları pek de mümkün olamaz. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız