FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Esnafa Yüzde 100 Destekli Kredi Sağlanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Esnaf ve Sanatkarları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Müdürü Necmettin Erkan, esnafa yüzde 1

21 Nisan 2016 Saat: 18:27
Esnafa Yüzde 100 Destekli Kredi Sağlanıyor
Esnafa Yüzde 100 Destekli Kredi Sağlanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Esnaf ve Sanatkarları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Müdürü Necmettin Erkan, esnafa yüzde 100 destekli kredi sağlandığını söyledi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Esnaf ve Sanatkarları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Müdürü Necmettin Erkan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Şube Başkanı Kemal Kaya, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ve oda temsilcileri katılım gösterdi.

 

BİZ DEMEKTİR
Toplantıda konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Müdürü Necmettin Erkan, esnaf ve sanatkârlara sağlanan kredi ve destek sisteminin şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaştığını hatırlattı. Bu miktarın 17,8 milyar TL seviyesinde olduğunu söyleyen Erkan, yine esnaf ve sanatkârımıza Halkbank eli ile yüzde 100 destekli kredi sağlandığını, bu destek türünde şimdiye kadar 696 milyon TL kredi verildiğini, sadece Halkbank aracılığıyla verilen desteklerle yetinilmeyip KOSGEB’den de esnaf ve sanatkârlarımıza destekler sağlandığını ifade etti. Erkan, 20 milyon TL tutarında kredi de KOSGEB eli ile esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırıldığını belirtti.

 

FAİZ İNDİRİMİ
Erkan, “KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkârlarımıza, KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Banka’ya sunmaları durumunda 100 bin TL’ye kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılmaktadır. Şimdiye kadar bu destekten sadece 3 girişimci gencimiz yararlanmıştır. Bizim beklentimiz daha çok esnaf ve sanatkârımızın bu desteklerden faydalanmasıdır” dedi.

 

YAPILAN ÇALIŞMALAR
Erkan vergi ve sosyal güvenlik alanında yapılan çalışmalara vurgu yaparak şunları söyledi: “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda Gelir Vergisinden istisna tutulmuştur. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8.000 liraya kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

 

VERGİDEN MUAFİYET
Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi tamamen kaldırılmıştır. Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef, hiç bir şeklide basit usulden yararlanamazken kabul edilen Kanunun ilgili maddelerine göre gerekli şartlara haiz olunması durumunda gerçek usulden basit usule geçiş imkânı getirilmiştir. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olarak destekleneceği bir sistem oluşturulmuştur. Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getirilmiştir.”

 

ESNAFLIK BİLİNCİ
Erkan’ın ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bilinmelidir ki toplum olmak, bir olmak, güçlü olmak, bu değerlerle Anadolu’nun fethi sonrasında Ahi Evran’ın kardeşlik temelinde tüm inşaları sağlamlaştıran ve bugünlere ulaştıran, birlik ve beraberliğimizin teminatı esnaflarımızdır. Şüphesiz ki yaptığı ticaretin ötesinde bu değerleri güçlendiren bir medeniyetin temsilcisidir. Sizler çıraklıktan kalfalığa sonra ustalığa geçerken aslında emanet edilen bir edebin taşıyıcısı oluyorsunuz. Çünkü Ahi Evran’ın felsefesinden bugüne biz bu değerlerimizi yaşatmak ve canlı tutmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. İnsan olma erdemine sahip olan esnafımız bu bilince uygun davranır. Gönlü açık, kapısı açık ancak harama ve kötülüğü kapalı bir şekilde insani vasıflarıyla çalışır. Kazanmayı sadece kendisi değil en yakınındaki komşusu, dostu, arkadaşı için de ister” dedi.

 

DEĞERLERİN TEMSİLCİSİ
Sözlerinin sonunda Güzeloğlu şunları söyledi: “Bugün gelişen dünyada ölçekler büyüyebilir ve hizmet sektörü çok daha büyük dönüşümler gerçekleştirebilir. Değişmeyecek tek şey insan olma erdemidir. Bunu kaybedersen tüm huzurunu ve değerini kaybedersin. Bu değerleri bir arada yaşatmanın en büyük temsilcisi esnaflarımıza ne kadar yardım etsek azdır. Esnaf geleneğini kendinden sonrakilere ulaştırabilmesi için devletimiz, bankalarımız destek olarak bu amaca ulaşması için esnafımıza destek olmaktadır. Bugün burada Halkbank ve KOSGEB’in temsilcilerinin vereceği bilgiler sizin için çok önemli. Esnafımızın çabasını hürmetle karşılıyorum. Görev yaptığım her yerde birlik ve beraberliğin en büyük teminatının esnaflarımız olduğunu gördüm.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız