FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Eşinin Mezarını 15 Yıl Sonra Buldu Ama ...

17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiği eşinin izine 15 yıl sonra İstanbul Kimsesizler Mezarlığı’nda rastlayan ancak bürokrasiyi aşamadığı için cenazeyi alamayan Ahmet Özden’e yardım elini CHP’li Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet uza

14 Ağustos 2015 Saat: 18:42
Eşinin Mezarını 15 Yıl Sonra Buldu Ama ...
Eşinin Mezarını 15 Yıl Sonra Buldu Ama ...

17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiği eşinin izine 15 yıl sonra İstanbul Kimsesizler Mezarlığı’nda rastlayan ancak bürokrasiyi aşamadığı için cenazeyi alamayan Ahmet Özden’e yardım elini CHP’li Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet uzattı

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 17 Ağustos 1999’da asrın felaketi olarak anılan Gölcük Depremi’nde kaybettiği eşini 15 yıl sonra İstanbul Kimsesizler Mezarlığı’nda bulan ve önüne çıkan bürokratik engelleri aşamadığı için cenazeyi memleketi Sinop’a bir türlü götüremeyen Ahmet Özden’e yardım elini uzattı.

 

KİMSESİZLER MEZARLIĞINDA

Asrın felaketi olarak anılan 17 Ağustos 1999 Depremi’nin 16. yılını geride bırakacağımız bu günlerde CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet depremde mağdur olan ve 16 yıl geçmesine rağmen mağduriyetini halen daha geride bırakamayan Ahmet Özden’e yardım elini uzattı. Bilindiği üzere Ahmet Özden, depremde tırnaklarıyla kazıdığı tuğla yığınları arasından sağ çıkardığı eşinin götürüldüğü hastaneyi 15 yıldır bulamamış ve eşi Fatma Özden’in izine Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’nda rastlamıştı. Eşinin mezarını memleketi Sinop’a aldırmak isteyen Özden’in önüne ise bürokratik engeller çıkmış ve eşinin mezarını bir türlü Sinop’a aldıramamıştı.

 

DUYAR DUYMAZ YARDIMA KOŞTU

Hiçbir maddi gücü olmamasına rağmen hiçbir şekilde insanlardan maddi bir yardım istemeyen Ahmet Özden’in tek isteği ise eşinin mezarını Sinop’a götürebilmek. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, hayatı eşini aramakla geçirmiş olan Ahmet Özden’e yardım elini uzattı. Ankara-İstanbul-Kocaeli hattında uzun süre mekik dokuyan; gitmediği belediye, mezarlık, hastane ve savcılık kalmayan Ahmet Özden’in, Kocaelili makamlardan yardım eli istemek için İzmit’e geldiğini duyan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet harekete geçti ve Özden’in geçici süre misafir olarak kaldığı yardımsever vatandaşın evine gitti.

 

BU ZAMANA KADAR NASIL ÇÖZÜLEMEZ?

Ahmet Özden ile bir süre görüşen Hürriyet, yaşanan olayın utanç konusu olduğunu ve bu zamana kadar çözülememesinin de hiçbir anlamı olmadığını belirtti. Hürriyet, “Ahmet Özden gibi depremden bu yana halen daha yakınlarını bulamamış insanlar var. Ahmet Özden de bu insanlardan sadece biri. Hastaneye götürdüğü eşini ambulansa emanet ediyor, ancak eşinin hangi hastaneye gittiğini bulamıyor. Ortada sadece sosyal trajedi değil, bir sağlık skandalı da var. O karmaşada eşi İstanbul’daki hastaneye bir şekilde kimliksiz olarak gidiyor ve hayatını kaybedince de kimsesizler mezarlığına defnediliyor”  dedi.

 

DUYUNCA ÇOK ÜZÜLDÜM

Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyet, “Maalesef depremin yaralarının halen daha çözülemediğini görüyoruz. Ortada bir mağduriyet var ancak bu mağduriyeti çözebilecek bir kurum halen daha bulunamamış. Oysaki durum bir imza ile çok kolay bir şekilde çözülebilir ve bu mağduriyet o yıllarda da aşılabilirdi. Ahmet Özden’in durumunu öğrendiğimde çok üzüldüm ve çözmek için en kısa zamanda gerekli yetkili mercilerle görüşmeler yapacağız. Dileğimiz, depremin 16. yılında bu vatandaşın mağduriyetini çözmek ve eşinin mezarını memleketi Sinop’a götürmesine ön ayak olmak” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız