CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.39° C / 19° C

parçalı az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ERGÜN TÜSSİDE TOPLANTISINDA KONUŞTU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Ergün, Türkiyenin içinde bulunduğu noktada ya patinaj yapacağını ya da sıçr

2 Şubat 2013 Saat: 15:41
ERGÜN TÜSSİDE TOPLANTISINDA KONUŞTU
ERGÜN TÜSSİDE TOPLANTISINDA KONUŞTU

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı"na katıldı. Toplantıda konuşan Ergün, Türkiye'nin içinde bulunduğu noktada ya patinaj yapacağını ya da sıçrama yaparak yoluna devam edeceğini söyledi.

Gebze'de bulunan TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sevk ve İdare Enstitüsü'nde (TÜSSİDE), "2023'E On Kala Ar-Ge ve Yenilikte Doğu Marmara", "Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan ve Kocaeli, Bolu, Sakarya, Düzce ve Yalova'dan valiler, belediye başkanları ve üniversite yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Ergün Türkiye'nin içinde bulunduğu noktada ya patinaj yapacağını ya da sıçrama yaparak yoluna devam edeceğini belirtti.

Ergün konuşmasında: "153 milyar dolarlık ihracat orta düzeydir, 800 milyar dolarlık milli gelir orta düzeydir, fert başına 11 bin dolarlık milli gelir orta gelir düzeyidir. Demokrasimiz, insan haklarımız, hukukumuz, özgürlük alanında da çok önemli ilerlemeler kaydedildi ve orta bir düzeyi yakaladık. Şimdi öyle bir noktadayız ki; ya hep beraber patinaj yapacağız bu bize yetecek yerimizde sayacağız veya geleceği ve araziyi doğru kavrayıp yolumuza hızlı bir şekilde devam edeceğiz, sıçrama yapacağız, sıçrama yapmak mecburiyetindeyiz. Patinaj yaparsak orta gelir tuzağına düşeriz. Orta demokrasi, gelir, ihracat, teknoloji düzeyinde geçinir gideriz. O nedenle şimdi daha fazla üretmekten çok, daha nitelikli, daha yüksek katma değerli, ileri teknoloji ürünler üretmemiz lazım" dedi.

Bundan sonra yapacakları işin, üretim ve ihracat içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payının yüzde 5'ler seviyesinden yüzde 20-25'ler seviyesine çıkarmak olacağını ifade eden Bakan Ergün, Cumhuriyetin ilk yıllarında özel sektördeki sanayinin önünün ideolojik olarak açılmadığını belirterek şunları söyledi: "Cumhuriyetin ilk yıllarında maalesef biraz da şartların gereği sermaye birikimimiz, teknoloji düzeyimiz, girişimcimiz yeterli olmadığı için bazı sanayi işlerini devlet üstlenmişti. Biraz burada ideolojik yaklaşım da var, aslında sanayinin önü daha da açılabilirdi. Özel sektörün önü ticarette açıldı, sanayide açılmadı. Özel sektör tüccar olsun, pazarlamacı olsun ama sanayi olmasın denildi. Olmak isteyenler de zihniyet olarak bize yakın değilse adamlar budandı gitti. Uçak yapanlar budandı, lokomotif yapanlar budandı bir sürü adam budandı gitti. Halbuki bunlar devasa sanayiciler olabilirlerdi ve oluyorlardı da zaten. Bugün çok şükür bunlar önemli oranda ortadan kalkmıştır."

Yeni patent düzenlemesi ile üniversitelerin kurumsal olarak patent sahibi olabileceğini ve buradan gelir elde edeceğini söyleyen Ergün, "Yakın zamanda parlamentoya sevk edilecek ve orada üniversite-sanayi işbirliği adına önemli düzenlemeler getiriyoruz. Şimdi üniversiteler kurumsal olarak patent sahibi olamıyorlar. Buluşçu hoca patent sahibi olabiliyor ama patent sahibi olmak pahalı ve zaman alan bir süreç. Patenti korumak ise ondan daha büyük bir problem. Patent sahibi oldun da nasıl koruyacaksın? Bunun için arkanda güçlü bir kurum olması lazım. Araştırma eğer üniversite imkanlarıyla yapıldıysa, üniversiteler yeni patent kanununa göre kurumsal olarak patent sahibi olabilecekler ve bunlar lisanslandığında üniversiteler araştırma-geliştirme için patentlerden gelir elde edebilecek ama üniversiteler bu gelirin en az yüzde 30'unu buluşçu araştırmacılara vermek zorunda" diye konuştu. Ergün ayrıca, üniversitelerle ilgili bir yasal düzenleme olduğunu belirterek, "İnşallah ihtisas üniversitelerinin oluşturulmasından tutun da öğretim üyelerinin özlük haklarına varana önemli düzenlemeler olacaktır, olmalıdır" dedi.

Üniversite-sanayi işbirliğinin en önemli platformlarından birisi teknoparklar olduğuna dikkat çeken Ergün, artık TÜBİTAK enstitülerini yüksek lisans ve doktora verebileceğini söyledi. Öte yandan artık teknoparkların da üniversiteler gibi sıralamaya tabi tutulacağını ifade eden Ergün, "Nasıl şimdi üniversitelerimizi girişimcilik ve yenilikçilik endeksiyle bir sıralamaya tabi tuttuysak, bu yıldan itibaren bu sıralama değişecektir çünkü yarış başladı. Herkes girişimciliğe ve yenilikçiliğe önem verecektir. Teknopakları da bu açıdan bir sıralamaya tabi tutacağız. TÜBİTAK enstitüleri gerektiğinde yüksek lisans ve doktora verebilecekler" diye konuştu.

Ergün son olarak, Marmaray projesinin Adapazarı'na kadar entegre olacağını ifade eder şöyle dedi: "Bununla ilgili çalışmaları da Ulaştırma Bakanlığımızla yürütüyoruz. Hem Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin hem de TÜBİTAK kampüsünün içerisinde Marmaray'ın istasyonları da olacak. İstanbul'dan da gelmek isteyenler aynı zamanda metro sistemi ile Kocaeli'ya, Adapazarı'na kadar ulaşma imkanına sahip olmuş olacaklar.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız