CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur17.51° C / 18° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ERENKAYA'DAN AKİL ADAMLAR ELEŞTİRİSİ

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, 2014 yerel seçimlerine ve adaylığına dair önemli açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nin Ankara’dan göründüğü gibi CHP’nin kalesi olmadığını söyleyen Erenkaya

10 Nisan 2013 Saat: 10:39
ERENKAYA'DAN AKİL ADAMLAR ELEŞTİRİSİ
ERENKAYA'DAN AKİL ADAMLAR ELEŞTİRİSİ

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, 2014 yerel seçimlerine ve adaylığına dair önemli açıklamalarda bulundu. Kocaeli’nin Ankara’dan göründüğü gibi CHP’nin kalesi olmadığını söyleyen Erenkaya, ülkenin bir numaralı gündem maddesi olan akil adamları da eleştirdi.

MHP’lilerin, Karamürsel’den meydan okuduğu akil adamlar heyetine, CHP kanadından en sert tepki CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya’dan geldi. Akil adamlar heyetinde yer alan isimlerin bir bölümünü tanıdığını söyleyen Erenkaya, “Bunlara akil demekle bile yanlış bir anlayış içerisindeyiz” dedi. 2014 yerel seçimlerinde başkan adaylığı hakkında, “Her görevi yaptım şimdi hedefim CHP’yi Kocaeli’de iktidar yapmak ama bir görev verilirse de kaçmam” diyen Erenkaya, Kocaeli’nin göç nedeniyle, Ankara’dan görüldüğü gibi sosyal demokratların kalesi olmadığını da ekledi.

‘BİZİ BİR ARADA GÖRMEK İSTEMİYORLAR’
Ülke ve kent gündeminin bir numaralı gündem maddesi olan 63 kişilik akil adamlar heyetine bir eleştiri oku da, CHP Kocaeli eski milletvekili Hikmet Erenkaya’dan geldi. Akil adamlar heyetinin, Amerika’nın projesi olduğunu ve çözüm sürecinin temelinde, Türkiye’yi bölmenin yattığını söyleyen Erenkaya, “Akil insanlardan önce gelişen olaylara baktığımızda bu işin altında emperyalist güçlerin olduğunu görüyoruz. Bunu net bir ifadeyle kimse söyleyemiyor. Siyasiler korkuyor ama bu işin gerçeği bu. Biz bunu 35-40 yıl önce, gençlik yıllarımızda da ifade ettik ama maalesef o yıllarda inandıramadık. Çok net ifade ediyorum son 10 yıldır Türkiye’yi Amerika’nın yönettiği gün gibi ortadadır. Türkiye Cumhuriyeti’ni, 75 milyon insanımızı bir arada görmek istemiyorlar. Mutlaka Türkiye’yi bölmek istiyorlar. Bunu görmemek mantık dışı” dedi.

‘DİLERİM Kİ ÜLKE YANLIŞTAN KURTULUR’
Akil adamlar heyetindeki bazı isimleri yakından tanıdığını söyleyen Erenkaya, isim vermeden yüklendiği bu isimlere ‘akil adam’ demenin bile yanlış olduğunu söyledi. “Akil insanların büyük bölümünü kimlik olarak biliyorum” diyen Erenkaya, “Şuanda bunlara akil insan demekle yanlış bir anlayış içerisinde olunduğunu söylemek istiyorum. İsim vermek istemiyorum ama bu 63 insan sahaya çıkıp ne diyecek çok merak ediyorum. İçlerinde yıllar öncesinden tanıdığımız insanlar var. Bunlar Türkiye’nin bazı bölgelerinde neler diyecek, merak içinde beklemekteyim. Zaten tablo da Türkiye halkının bunlara inanmadığını gösteriyor. Bu bir Amerika projesidir ve netice vereceğine kesinlikle inanmıyorum. Önemli olan, alt kimlikler ortaya çıkmadan 75 milyon kişinin birliktelik içinde yaşayabilmesi. Yoksa sadece Türk-Kürt anlayışı içinde bir gündem ortaya koymak doğru değil. Bir sonuç alınacağına da inanmıyorum. Bu Türkiye değil, Ortadoğu’yla ilgili bir proje Türkiye adım adım bu projeyi uyguluyor. Bu işin sonunda 75 milyon insanın yaşam şeklinin nasıl olacağını merak ediyorum. Dilerim ki ülke bu yanlıştan kurtulur” dedi.

‘ÇÖZÜM PARLAMENTODA…’
Çözüm ve çözülme sürecinin gerçekleşme noktasının parlamento olduğunu ama iktidarın parlamentoyu devre dışı bırakmaya çalıştığını söyleyen Erenkaya, hiç kimsenin savaştan yana olmadığını savundu. “Özellikle yıllarımı siyasete vermiş sosyal demokrat biri olarak, gençlik yıllarımızda bile Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarının yaşam şartlarının geride olduğunu, özgürlükler noktasında eksiklikler olduğunu ifade ediyorduk” diyerek konuşmasını sürdüren Erenkaya, “Bu uğurda mücadele verdik yıllarımızı kaybettik. Bunun çözüm yeri parlamentodur. Parlamentoda bir araya gelinmeli, özgürlükçü anayasa yapılmalıdır. O zaman bu sorunların olmayacağına inananlardanım. Maalesef iktidar, parlamentoyu devre dışı bırakıp Amerika’yla işbirliği yapıp projeyi Türkiye halkının önüne koymuş durumdadır. İyi bir sonuç alınacağına da inanmıyorum” ifadelerine yer verdi.

‘BÜYÜKŞEHİRLER YASASI TAMAMEN SİYASİ’
Erenkaya sözlerinin devamında, meclis genel kurulunda kabul edilerek yasalaşan yeni Büyükşehirler Yasası’nı eleştirdi. Yasanın yüzünün hizmete değil, siyasete dönük olduğunu söyleyen Erenkaya, “AK Parti’nin Büyükşehirler Yasası’yla ilgili amacı hiçbir zaman hizmetle alakalı olmadı. Bunu en net biçimde ifade etmeliyim. Bazı bölgelerde özellikle kırsal alanları da bu işin içine alıp, 2014 seçimlerinde elde edeceği başarıya endekslenmiştir. Bunlar tamamen siyasidir. Eski başkan olarak söylüyorum; Kendi kendilerini kandırıyorlar. Bunun hizmetle alakası yok. Şuanda Türkiye’yi 7 bölgeye ayırma gündeme geldi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’yu ayırıp eyalet sistemini oturtmaya çalışıyorlar. Ama başarılı olacağına inanmıyorum. Türkiye’nin yapısı buna uygun değildir.

‘KOCAELİ, CHP’NİN KALESİ DEĞİL’
Kocaeli’nin Ankara’dan bakıldığında, sosyal demokratların kalesi gibi göründüğünü ancak bunun böyle olmadığını söyleyen Erenkaya, yoğun göç sirkülasyonu nedeniyle siyasi dengelerin çok hızlı değiştiğine dikkat çekti. 2009 yılında, mahalli belediyelerin birleştirilmesiyle birlik AK Parti’nin siyasi üstünlük elde ettiğini ve başarısının biraz da buna bağlı olduğunu vurgulayan Erenkaya, “2009’da belde belediyeleri birleşince, haliyle işin içine kırsal alanlar da girince iktidar o seçimlere avantajlı girdi. Aslında o seçimlerde de arkadaşlarımız iyi bir çalışma örneği gösterdi ama sonuç ortadadır” dedi. CHP İl ve ilçe örgütlerinin, bu seçimlerde il sınırlarına göre bir çalışma organizasyonu hazırladığını belirten Erenkaya, “İyi bir çalışma olursa inanıyorum ki CHP ilimizde birçok önemli yerleri geri alacaktır. Biz de tabii ki bu partinin unsuru olarak arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Adaylarımız yavaş yavaş belli olacak. 2014’te CHP’nin büyük başarı göstereceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

‘BİR GÖREV VERİLİRSE KAÇMAM…’
2014 yerel seçimlerinde aday olmak istediği, bunun için şu sıralar aktif çalışmalar yaptığı iddialarına da cevap veren Hikmet Erenkaya, bu iddiaları, “Büyükşehir Belediye başkanlığı, milletvekilliği, Kocaelispor başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, mühendisler odası başkanlığı Bütün görevleri yaptım. Vicdanım çok rahat, artık partimin iktidar olması için üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım” şeklinde yanıtladı. Sadece sosyal faaliyetlerde değil, örgütlerle de iç içe olduğunu ve uyumlu çalıştığını söyleyen Erenkaya, “Bu saatten sonra ille de ben ‘ben burada olmalıyım’ noktasında değilim. Bir görev verilirse kaçmam. Geçmiş yıllardaydı o, ‘vekil olayım, hedeflerime ulaşayım…’ Şimdi hedefimiz CHP’yi iktidar yapmak. Kiminle CHP’yi bu ilde iktidar yapacaksak onun etrafında toplanmalıyız. Ben artık o konumdayım” dedi.

‘ÇORBA VERMEKLE BU İŞ OLMAZ’
CHP kanadından Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan, “Hizmet üretmiyorlar” eleştirilerini haklı bulduğunu söyleyen Erenkaya, belediyeye gelen dev bütçenin doğru kullanılmadığını söyledi. “Bu kaynaklarla Türkiye’nin her akşam ülke gündeminde olması lazım diyen Erenkaya şöyle konuştu; “Şuanda gelen kaynakların doğru kullanılması halinde sorun diye bir şey olmaz. Bu bütçenin karşılığı bunlar değil. İstiyorum ki televizyonu açtığımda ilimizdeki büyük projelerden bahsedilsin. Asker Çeşmesi açmakla, bedava çorba vermekle bu iş olmaz. Bunlar Kocaeli iline yakışmıyor. Vatandaşların kendi parasıyla çorbasını içecek hale gelmesi lazım. Bu kaynaklarla istihdam yaratacak olacak projeler üretmek lazım. Var mı şu anda? Yok. Bulvar açmakla olmaz. Şu anki Büyükşehir öyle projeler yapsın ki evvela biz takdir edelim. Siyasi kıskançlık yapmadan, kim olursa olsun iyi projeler yapmak lazım diye düşünüyorum.”

‘MAALESEF KENTSEL DÖNÜŞÜM YOK’
Birçok çevrelerce kentsel dönüşümde örnek gösterilen ilimizde, aslında kentsel dönüşümün hiç başlamadığını söyleyen Erenkaya, “Sürekli kenti gezerim. Son 5 yıldır, İzmit’in, Gebze’nin, Gölcük’ün, Kandıra’nın hiçbir ilçenin hiçbir bölümünde kentsel dönüşüm maalesef görmedim. Kentsel dönüşüm diğer illerde başladı, dilerim bizim bölgede de başlar. Hepsinin birden bitmesi mümkün değil, yılların çarpık kentleşmesi var. Her halde kentsel dönüşümü 2014’e kadar da göremeyeceğiz. Erenler yolu açıldı, sadece yol için binalar yıkıldı. Kentsel dönüşümde biz niye geri kaldık bilmiyorum. İzmit en önemli kentlerden bir tanesi, deprem riski olan bir kent. Ankara arkanızda, TOKİ arkanızda, bütçeniz arkanızda, hazine yerlerini, denizi, ormanı kullanma hakkı elinizde... Neden yapmıyorsunuz?” dedi.

‘TAVŞANTEPE’Yİ CEPHANELİK’TE TEMİZLERDİNİZ’
Kentsel dönüşümle ilgili Büyükşehir’e öneride bulunmayı ihmal etmeyen Erenkaya, “İlimizde güzel konutlar yapıldı ama isterim ki yoksul vatandaşlara da yapılsın. Konutlar daha çok ticarete yönelik. Büyükşehir’in ticaret yapmaması lazım. Mesela ben olsaydım Tavşantepe’deki kentsel dönüşümü Cephanelik Bölgesi’nde yapardım. Cephanelik’te 300 dönüm alanı ayırıp 2 bin konut yaparsınız ve o bölgeyi rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Hem de cebinizden 1 kuruş çıkmadan. Ama maalesef şu anda öyle bir şey görmüyorum. Okullar spor tesisleri de yapılsın ama Tavşantepe’yi temizlemek için orası önemli yerlerden biriydi. Ev yaptıktan sonra kimse size direnemezdi artıda olurdunuz. Bu kentin her yerini karış karış biliyorum, bu ilde kentsel dönüşüm yok. İlk burada yapılmalıydı ama yok” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız