FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Erdoğan ikisini de kullanacak

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Tayyip Erdoğan, 5 yıllık görev süresinde Çankaya Köşkü ile birlikte kentin yüksek rakımlı semtlerinden Söğütözü'nde inşa edilen Başbakanlık Binasını da kullanacak.

12 Ağustos 2014 Saat: 12:41
Erdoğan ikisini de kullanacak
Erdoğan ikisini de kullanacak

Çankaya Köşkü, Gazeteci Cüneyt Arcayürek'in 1989 yılında yazdığı kitabın isminden hareketle uzun yıllar '864 rakımlı tepe' olarak anıldı. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde yapılan son ölçümlerde, Çankaya Köşkü'nün makam katının denizden yüksekliğinin 1071 metre olduğu ortaya çıktı.

MALAZGİRT BENZETMESİ

Çankaya Köşkü'nün gerçek yüksek ölçüsü Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinde duyurulurken 1071 rakamının aynı zamanda Türklerin Anadolu'ya girişini simgeleyen 'Malazgirt Zaferi' ile örtüştüğüne dikkat çekildi. Çankaya Köşkü 438 dönüm arazi üzerine kurulu bulunuyor.

SÖĞÜTÖZÜ'NDEKİ BEYAZ SARAY

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, farklı bir yönetim tarzı sergileyeceğini açıklamıştı. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde hizmete açılması beklenen 905 rakımlı yeni Başbakanlık binasında Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesi bekleniyor. 'Beyaz Saray' olarak anılan bina 200 dönümlük arazi üzerine kurulu. Yerleşkede, balkon konuşmaları için de özel bir alan oluşturuldu.

Saldırılara karşı korunaklı

Yeni Başbakanlık'ta sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bomba, füze ve diğer balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı bir yapı inşa edildi. Ortam dinmelerinin önlenebilmesi için duvarlarda her türlü dinleme ve teknik takibe karşı elektromanyetik yalıtım bulunuyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız