CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu7° C / 7° C

parçalı az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ERDOĞAN "ÇANAKKALE MAZLUMLARIN ZAFERİDİR"

Geçtiğimiz hafta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bazı programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayip Erdoğan için Çanakkale’de özel önlem alındı. 18 Mart Stadyumunda, Başbakan Erdoğan’ın oturacağı bölü

18 Mart 2013 Saat: 11:43
ERDOĞAN "ÇANAKKALE MAZLUMLARIN ZAFERİDİR"
ERDOĞAN "ÇANAKKALE MAZLUMLARIN ZAFERİDİR"

Geçtiğimiz hafta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bazı programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayip Erdoğan için Çanakkale’de özel önlem alındı. 18 Mart Stadyumunda, Başbakan Erdoğan’ın oturacağı bölüm, rüzgar geçirmesin diye özel camekanla çevirildi.Başbakan Erdoğan Çanakkale'deki 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümü töreninde konuştu.

İşte Çanakkale'de Başbakan'ın konuşmasından başlıklar:

Mehmetçik bu kahramanlığı vatan ve millet sevgisiyle yazdı. Mehmetçik Çanakkale Destanını inceliğiyle heyecan dolu coşkuyla yazdı. Bakü'nün Tebriz'in minberlerinden 1915 yılında Mehmetçik için hep birlikte dualar edildi. Saraybosna'nın Tunus'un mihrapları önünde Mehmetçik için gözyaşları içinde dualar edildi. Mekke ve Medine'de eller semaya açıldı. Mehmetçik'in muzaffer olması için Allah'a yalvardılar. İnsanlar mallarını canlarını dualarını mehmetçiğimize gönderdiler.

Çanakkale Zaferi bir etnik kökenin bir kavmin zaferi değildir. Anadolu ve trakya'nın olduğu kadar dünya üzerindeki kardeş halkların zaferidir. Bu büyük zafer karşısında İstanbul ne kadar sevindiyse Diyarbakır da o kadar sevindi.

Bu muhteşem kahramanlık karşısında İzmir ne kadar iftihar ettiyse Bağdat ve Şam da o kadar iftihar etmiştir. Afrika kıtasındaki Senegal'e gittik. 1915'te gemilerle buraya asker taşıdılar. Senegal halkının neredeyse tamamı müslüman. Sizi müslümanların safında savaşmaya götürüyoruz dediler. Aldatarak buralara getirdiler. Senegalli askerler köylerinden Çanakkale'ye gelirken Mehmetçiklerle omuz omuza savaşacaklarını sanıyorlardı. Düşman sandıkları taraftan okunan ezan seslerini duydular. Kandırıldıklarını anlayınca hemen oracıkta silahlarını bıraktılar. Biz Osmanlı'ya karşı savaşamayız dediler. Senegalliler'in ellerinden silahlarını alıp memleketlerine gönderdiler. Çanakkale Zaferi bunun için önemlidir. Bu sadece Mehmetçik'in değil tüm dünya mazlumlarının zaferidir.

Bizim millet anlayışımızın milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi Çanakkale'de çizilmiş özünü kökünü burada bulmuştur. Gittiğim her yerde Çanakkale Destan'ını anlatıyorum. 10 yıl öncesine kadar Çanakkale'ye yılda 250 bin ziyaretçi geliyordu. Şimdi bu rakam milyonlara çıktı. Bu rakam daha da artacak. Bizim şehitliklerimiz bizim millet olarak kimlik kartımızdır. Tarihin akışını değiştirecek bir destan yazılırken bizim milliyet anlayışımızın da manifestosu yazılmıştır. Bütün Türkiye illeriyle köyleriyle gelsinler Çanakkale şehitliğini ziyaret etsinler. Tüm Türkiye gelsin şehitliklerde o mezar taşlarında yazan isimleri okusunlar. Sadece Türkiye değil balkanların Afrika'nın gençleri de gelsinler ve burada dedelerini bulsun tanısınlar. İstanbullu'nun yanında Diyarbakırlı var. İzmirli'nin yanında Bitlisli var. Erzurumlu'nun yanında Edirneli var.

O mezar taşlarında Bağdat Şam Kudüs var BAkü var Saraybosna var. O mezar taşlarında Gazze var Gümülcine var.Biz Halep'le Humus'la Şam'la yakından ilgileniyoruz. Biz Kuzey Afrika ile Balkanlarla bir kardeşlik bir dayanışma temelinde yakından ilgiliyiz. Anafartalarda Arıburnu'nda onların izi var. Çanakkale'yi anlayamayan Türkiye'yi asla anlayamaz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız