KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık18° C / 18° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Erdoğan: Bilişim vadisi parmakla gösterilecek

Gebze’de bir dizi temasta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi’nin tüm dünya tarafından parmakla gösterileceğini ifade etti.

16 Aralık 2014 Saat: 13:37
Erdoğan: Bilişim vadisi parmakla gösterilecek
Erdoğan: Bilişim vadisi parmakla gösterilecek

İlimize gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmit’te TÜPRAŞ’a ait bir tesisin açılışını yaptıktan sonra Gebze’ye geçti. Erdoğan burada ilk olarak, TÜRKSAT 6A yerli haberleşme uydusu proje imza törenine katıldı. TÜBİTAK yetkililerinin yer aldığı törende konuşan Erdoğan, “Burada farklı bir gurur farklı bir iftiharı yaşıyoruz. Büyüyen güçlenen gelişen yeni Türkiye’nin yansımalarını gurur tablolarını hep birlikte müşahede ediyoruz” dedi.

 

JAPONYA’DA YAPILDI
Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bu yılın ocak ayında Japonya’da yapımı tamamlanan Türksat 4A uydumuzu teslim aldık. 15 Şubat’ta da bu uydumuz başarıyla fırlatılmıştır. Yazılımının tamamını donanımının yüzde 80’ini kendimizin ürettiği Göktürk 2 uydumuzu 2012 yılında Çin’den fırlattık. Biraz önce imzalanan protokolle startını verdiğimiz Türksat 6A uydusu bunlardan çok daha kapsamlı ileri bir proje. İktidarımız döneminde 4 tane önemli projeyi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Askeri ve sivil amaçlarla kullanılacak olan Türksat 6A uydumuzun yazılımı, altyapısı ve yer istasyonu tamamıyla milli üretimden oluşacak. Bunlar bir sıçrayışın bir özgüvenin alametleridir. Türkiye’nin ileride bu kendi yaptığı uyduları uzaya gönderebileceği gibi bugün yaptığı imkanlara sahip olacağını umuyorum” dedi.

 

BİLİŞİM VADİSİ
Ar-Ge projelerine büyük önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, “Mesela 2002 yılında Türkiye’de sadece 2 tane teknopark vardı. Şu anda 41’i faal 59 teknopark bulunuyor. Hemen yakınımızda kurmakta olduğumuz Bilişim Vadisi Türkiye’de yeni bir safhanın başlaması anlamına geliyor. Dünyada parmakla gösterilecek bir bilişim vadisini Türkiye’ye kazandırıyoruz. Marka ve patent başvurularındaki artışlar ülkemizin bu alanda doğru yolda olduğunu gösteriyor. TÜBİTAK’ı bilim ve teknoloji alanında yenilikçi ve yönlendirici bir kuruma dönüştürmeye çalışıyoruz. Özel sektörümüzde bu bakımdan çok ileri çok önemli bir seviye ulaştı” diye konuştu.

 

YERLİ MÜHENDİSLİK
Türkiye’nin ilk yerli mühendislik ve tasarımıyla yapılacak TÜRKSAT-6A uydusu projesinde de ilk imzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Gebze TÜBİTAK yerleşkesinde atıldı. İmzaları atılan proje, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü önderliğinde TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Aselsan ve diğer yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle üretime geçecek. 250 milyon dolarlık bir maliyetle üretilmesi planlanan uydunun maliyetini, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından karşılanacak. Yerli mühendislik ve tasarımla yapılacak uydunun 2020’de uzaya fırlatılması hedefleniyor.

 

MİLLİ HABERLEŞME
Daha önce geliştirilen uydu projelerinde görev yapan Türk mühendis ve araştırmacıların imal edeceği uydunun yakıt dahil yaklaşık 3.5 ton ağırlığında olması bekleniyor. Tamamlanan uydu 42 derece doğu boylamındaki bir yörüngeye yerleştirilerek Avrupa, Asya ve Türkiye kapsama alanlarına alacak. Türk mühendislerinin proje içerisinde kullanacağı alt sistemlerin, milli haberleşme uydularının alt yapısını oluşturması hedefleniyor. Üretilecek TÜRKSAT-6A uydusunun 2020 yılında uzaya fırlatılması öngörülürken, hizmet ömrünün ise 15 yıl olması planlanıyor.

 

ÜNİVERSİTE SAYISI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak, Gebze Teknik Üniversitesi’nde akademisyenlere hitap etti. 2002 yılında Türkiye’de toplam 76 üniversitenin olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gebze Teknik Üniversitesi ile birlikte 100 yeni üniversite ve sayı böylelikle 176’ya ulaşmış oldu. 12 yıl önce ‘Zararın neresinden dönülse kardır’ dedik, ‘Bir yerden başlamalı’ dedik ve dört tane kendimize temel taş tespit ettik. Eğitim dedik, sağlık dedik, adalet dedik, emniyet dedik. Eğitime verdiğimiz ağırlık o gün bugündür devam ediyor. Önce yapısal noktada attığımız adımlarla Osmanlı’dan 79 yıllık Cumhuriyet dönemi dahil tüm derslik sayısının üçte ikisinden fazlasını ki 165 bin derslik 12 yıl içerisinde yapıldı” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta savunma sanayi olmak üzere bir çok alanda atılım yapan, ilkleri başaran, dünya ile rekabet edebilen bir ülke konumuna yükseldiklerini ifade ederek, “76 olan üniversite sayımız 176’ya ulaştı diye. 558 olan fakülte sayımız 12 yılın sonunda bin 484’e ulaştı. 289 olan enstitü sayımız 631 oldu. 171 yüksek okul vardı şu anda ise 493’e ulaştı. Hükümetimiz sağ olsun öğretim elemanlarımızın maaşlarında da ciddi oranda bir artış gerçekleşti. Yüksek öğretim tazminatıyla, akademik teşvik ödeneğiyle üniversitelerimiz cazibelerini daha da arttırdılar. Bütün bu yatırımlar Türkiye’nin geleceğine yapılmış yatırımlardır” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız