FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

EPDK'dan 16 elektrik üretim lisansına iptal

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gerekli prosedürleri öngörülen takvim içinde tamamlayamayan 16 elektrik üretim projesinin lisansını iptal etti

12 Ağustos 2014 Saat: 14:15
EPDK'dan 16 elektrik üretim lisansına iptal
EPDK'dan 16 elektrik üretim lisansına iptal

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gerekli prosedürleri öngörülen takvim içinde tamamlayamayan 16 elektrik üretim projesinin lisansını iptal etti.

Enerji projelerinin hızlandırılması ve gerçek yatırımcıların önünü açmayı hedefl eyen yeni uygulama ilk sonuçlarını verdi. EPDK, süresi içinde gerekli iş ve işlemleri tamamlayamayan şirketlerden 16’sının lisansını iptal etti. Lisans iptaline konu projelerden 6’sini rüzgar, 9’unu ise hidroelektrik santrali oluşturuyor. Lisanslardan biri de Kartepe’ye kurulması planlanan biyogaza dayalı elektrik üretim tesisine ait. Lisansı iptal edilen 6 HES projesinin öngörülen kurulu gücü 244 MW olarak hesaplandı. 9 adet HES projesinin planlanan kurulu gücü ise yaklaşık 100 MW’yi buluyor.

30 milyon lira teminat yandı

İptal edilen lisanslar için daha önce yatırılmış teminatlar da yandı. Enerji Günlüğü’nün yaptığı hesaplamalara göre, söz konusu lisanslar için yatırılan teminat tutarı 30 milyon liranın üzerinde. Bazı lisans sahipleri, hukuki yollara başvurmaya hazırlanırken, kimi şirketlerin projelerden vazgeçeceği öğrenildi.

TÜREB: Sektöre zarar verebilir

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, pek çok enerji yatırımcının elinde olmayan nedenlerle iptal riskiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. İlgili düzenlemenin gerçek yatırımcıları heveslendirmeyi hedefl ediğini anlatan Ataseven, “Gerçek yatırımcıyı iyi ayırt etmek, ona göre değerlendirme yapmak lazım. Yoksa bu iptaller devam ederse sektör için sıkıntı yaratacaktır” diye konuştu. Bu sorunun çözümü için Meclis’de Enerji Komisyonu’ndaki tasarının bir an önce yasalaştırılmasını isteyen Ataseven şöyle dedi: “Kâğıt üzerinde gerçekleşme yüzdesi küçük olup fiiliyatta gerçekleşme yüzdesi yüksek bazı projeler de var. Bazı izin süreçleri 8-10 ay zaman alıyor. Bir izin alıyorsunuz gerçekleşme yüzdeniz birden hızla yukarı çıkabiliyor. Bunu da değerlendirmede dikkate almak lazım.”

Boydak’tan iptale itiraz

Boydak Holding şirketi Boydak Enerji, sahibi olduğu Sibel RES’in lisansının iptaliyle ilgili bugüne kadar herhangi bir resmi bildirim almadığını duyurdu. Açıklamada “Tarafımızdan kaynaklanmayan ve bazı kamu kurumlarında yaşanan idari süreçlerdeki gecikmeler dolayısıyla projemiz arzu ettiğimiz hızda ilerleyememektedir” denildi. Boydak Enerji, projenin tamamlanarak enerji sektörüne kazandırılması için ilgili lisans iptalinin tebliğ edilmesinden sonra tüm idari ve yasal haklarını takip edeceğini bildirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız