FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Enpay İşçileri Tazminatlarını Alıyor

Enpay’dan atılan işçilerden 11’inin Yargıtay’daki davası sonuçlandı. Yargıtay’ın kararıyla işçiler tazminat almaya hak kazandı

26 Nisan 2016 Saat: 11:11
Enpay İşçileri Tazminatlarını Alıyor
Enpay İşçileri Tazminatlarını Alıyor

Enpay’dan atılan işçilerden 11’inin Yargıtay’daki davası sonuçlandı. Yargıtay’ın kararıyla işçiler tazminat almaya hak kazandı

Geçtiğimiz yaz aylarında üye oldukları Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş’e geçen Enpay işçileri, yaptıkları direniş sonrasında işten çıkarılmışlardı. İşten çıkarılan yaklaşık 254 işçi daha sonra hukuksal mücadeleye başladı. 242 işçi yerel mahkemede sendikal işe iade davasını kazanınca işveren kararı Yargıtay’a taşıdı. 


EKSİK İNCELEME
Yargıtay da direniş sırasında ilk işten atılan 11 işçiyi haklı gördü. 11 işçi bu kararla birlikte tazminat almaya hak kazandı. Yerel mahkemede sendikal işe iade davasını kazanan diğer işçilerin dosyası ise Yargıtay tarafından, eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle yerel mahkemeye geri gönderildi. 


ÖNEMLİ BİR KARAR 
Önümüzdeki günlerde bu davaların yeniden görülmesi bekleniyor. Diğer yandan ilk 11 işçinin davasına bakan Yargıtay ülkemizdeki Sendikalar Kanunu’na rağmen önemli bir karara daha imza attı. Yargıtay, Enpay’da yetkili sendika olarak Türk Metal Sendikası görünmesine rağmen işçilerin kendilerinin iş yeri temsilcisini seçme hakkı olduğuna hükmetti. Yargıtay’ın bu kararı emek ve sendikal mücadelede şimdiye kadar görülmeyen önemli bir karar olarak değerlendiriliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız