FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.53° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Engellilerden Trafik Eylemi

Engelliler Haftası sebebiyle, trafikte yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek isteyen engelli vatandaşlar ilginç bir eylem gerçekleştirdi. Trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon talep eden görme engelli bir vatandaş karşıdan karşıya g

12 Mayıs 2015 Saat: 12:48
Engellilerden Trafik Eylemi
Engellilerden Trafik Eylemi

Engelliler Haftası sebebiyle, trafikte yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek isteyen engelli vatandaşlar ilginç bir eylem gerçekleştirdi. Trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon talep eden görme engelli bir vatandaş karşıdan karşıya geçerken ne kadar zorlandıklarını kamuoyuna gösterdi

10 -16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası sebebiyle bir araya gelen engelli dernekleri, İzmit Halkevi’nde ilginç ve dikkat çekici bir eylem gerçekleştirdi. Trafikte yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek isteyen görme engelli bir vatandaş, trafik ışıklarından karşıya geçerek sesli olmayan trafik sinyalizasyonlarına dikkat çekti. İzmit Halkevi yan yol trafik ışıklarında gerçekleşen basın açıklamasında Kocaeli’de faaliyet gösteren GÖRSEM Derneği Başkanı Dursun Karaman, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Engin Aysu, Kocaeli Bedensel Engelliler Derneği Başkanı  İsmet Arguç ve Kocaeli Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nilgün Albayrak Söylemez katıldı.

 

TRAFİK’TE ÖLECEĞİZ

Dernekler adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Aylin Dönmez, “Bizi yönetenler engelliler ile ilgili güzel sözler söyleyerek, engellilerle fotoğraflar çektirip kamuoyuna şirin gözükecekler. Sorunlarımızın çözümü noktasında bir takım gayretler olmakla beraber, bazı sorunlarımız derinleşerek kangren haline gelmiştir. Özellikle karşıya geçişlerde görme engelli vatandaşlarımız var olan sinyalizasyonların bir kısmı olmadığı ya da çalışmadığı için can kaybı tehlikesi yaşıyorlar” dedi.

 

BELEDİYE’YE NOT VERDİLER

Büyükşehir Belediyesi’nden kentin muhtelif yerlerine sesli sinyalizasyon sisteminin de yapılmasını isteyen engelli vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’ne engellilere bakış açısını değerlendiren karne hazırladıklarını söyledi. Karne notlarının okunmasının ardından ise görme engelli vatandaş Ferhat Dönmez, trafik ışıklarından karşıya geçmeye çalışarak, engelli vatandaşların günlük hayatta karşılaştıkları sıkıntılara bir örnek verdi ve sesli sinyalizasyon isteklerini yineledi.

 

Engellilerin Büyükşehir Belediyesi’ne verdikleri notlar şöyle;

Mimari engellerin önlenmesi: 50

Engellilerin kentte sesli sinyalizasyon sistemlerinden yararlanma olanakları: 25

Engellilerin gençlik merkezlerinden yararlanması: 25

Otobüs duraklarında sesli uyarıcıların olması: 0

Ulaşım araçlarını görme engellilere göre tasarlanması: 0

Belediyenin yaygın eğitim kurumlarından yararlanma:100

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız