CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu8.07° C / 9° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

EN GÜZEL LALE YARIŞMASI SONUÇLANDI

En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin Yarışması’nda birinci olan Meriç Deniz’e plaketini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Lale Festi

8 Nisan 2013 Saat: 11:03
EN GÜZEL LALE YARIŞMASI SONUÇLANDI
EN GÜZEL LALE YARIŞMASI SONUÇLANDI

En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin Yarışması’nda birinci olan Meriç Deniz’e plaketini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Lale Festivali’nde En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 315 başvurunun yapıldığı yarışmada en güzel lale jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Meriç Deniz oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Deniz’e plaket takdim ederek başarısını kutladı. Yarışmada Ecem Yılgın ikinci, Hanife Günaydın üçüncü, Mutlu Yıldırım dördüncü ve Şafak Alemdar de beşinci olarak dereceye girdi.

BAKAN ERGÜN DE KATILDI
Sekapark’ta gerçekleştirilen 6. Lale Festivali’ne katılım yoğun oldu. Festivale, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı, jüri üyeleri, yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

LALE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Ödül töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak, “Lale kültürümüzün tarihimizin içinde çok önemli yeri olan bir bitki. Ama biz bu güzelliğin değerini bilemediğimiz için vaktiyle Hollandalılar bu konuda bizden atak çıktı ve lalenin etrafında çok büyük bir ekonomi oluşturdular. Adeta dünyada lalenin merkezi konumuna gelecek kadar önemli bir ekonomi oluşturdular” dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Bakan Ergün, “Demek ki bizde elimizdeki güzelliklerin değerini bilmemek gibi bir özellik var. Başkası bizim elimizdeki güzelliklerin değerini bizden daha iyi biliyor ve onun üzerine bir ekonomi inşa edebiliyor. Biz de son zamanlarda bu güzelliklere bu değerler sahip çıkmaya başladık. Bu organizasyon da sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biri” şeklinde konuştu.

HEPSİ BİRBİRİNDEN GÜZEL
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ise Kocaeli’nin dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Yarışmaya katılan tüm lalelerin büyük emek harcanarak hazırlandığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Hepsi birbirinden kıymetlidir. Bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİYE 2000 TL
Yarışmacılar, geleneksel 6. Lale Festivali'nin bir parçası olan yarışma için saksıda yetiştirdikleri laleler ile beraber katıldı. Saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edildi. Birinciye 2000 lira, ikinciye bin 500 lira, üçüncüye 1000 lira, dördüncüye 750 lira, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100'er lira para ödülü verilecek. Yarışmada dereceye girenler ödüllerini Fuar alanında bulunan Park Bahçeler Şube Müdürlüğü’nden alabilecekler.

30 BİN PAKET SATILMIŞTI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6. Lale Festivali için kentin 14 ayrı noktasında siyah, kırmızı, sarı, beyaz, pembe, mor ve tonları ile karışık olmak üzere 9 renk lalenin satışını geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdi. 30 bin paket olarak hazırlanan 150 bin lale soğanının bir paketi 1,5 TL’den satıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız