CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu17.45° C / 18° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

EMNİYET UYARDI ... SİBER DOLANDIRICILARA DİKKAT !

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi Uluslararası bir suç şebekesi tarafından internet üzerinde yapılan ve bugüne kadar sadece Kocaeli’den 100’ün üzerinde mağdur olmasına neden ola

5 Nisan 2013 Saat: 12:27
EMNİYET UYARDI ... SİBER DOLANDIRICILARA DİKKAT !
EMNİYET UYARDI ... SİBER DOLANDIRICILARA DİKKAT !

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ŞubesiUluslararası bir suç şebekesi tarafından internet üzerinde yapılan ve bugüne kadar sadece Kocaeli’den 100’ün üzerinde mağdur olmasına neden olan dolandırıcılık sistemiyle ilgili açıklama yaparak vatandaşları uyardı.

İnternet üzerinde son zamanlarda oldukça yaygın olarak yapılan ve çok sayıda kişinin dolandırılmasını neden olan yeni bir sistem ile ilgili, mağdurların sayısının her geçen gün daha da artması üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi uyarıcı bir açıklamada bulundu.

"YASA DIŞI İNDİRME İŞLEMİ YAPTINIZ"

Edinilen bilgilere ve yapılan araştırmalara göre; Hacker guruplarından oluşan ve kaynağının yurtdışı olduğu tespit edilen uluslararası bir suç şebekesi, girilen internet sitesinde veya yapılan downloand esnasında, bilgisayara mesaj gönderip, ardından da yayınladığı kanun maddeleri ile korku salarak ‘Yasa dışı indirme işlemi yaptınız’ diyerek bilgisayarınızı kullanım dışı bırakılmasını sağlıyor. Yine aynı mesajda yasal sürecin başlaması durumunda 250 tl para cezası alınacağı diğer hukuki yaptırımların uygulanacağını belirterek, 72 saat içerisinde verilen hesap numarasına100 Euro yatırıldığı takdirde bu cezalardan kurtulabileceği belirtiliyor.

SIRA ULUSLARARASI SUÇ ŞEBEKESİNDE

Kendilerini polis olarak tanıtan ve telefonunuzdan terör örgütleri ile görüşmeler yapıldığını bildirerek vatandaşları dolandıran çetelerin ardından, Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarına şimdi de uluslararası suç şebekesi dadandı. Bilgisayara özel olarak atılan bir virüs sayesinde bilgisayarı kullanım dışı bırakan dolandırıcılar, Emniyet Genel Müdürlüğünden uluslararası Siber Güvenlik Koruma İttifakı (ICSPA) ve uluslar arası polis teşkilatının da (İNTERPOL) konudan bilgisi olduğunu aktarıp, bilgisayarınızın IP numarası altında yaşadığınız şehrin adını yazıyor. PC kamerası aktif hale geliyor ve Polisin kimliğinizi tespit etmek için çalışma başlattığı belirtilerek kullanıcı korkutuluyor.

Bilgisayara atılan virüsün bilgisayarın dil seçeneğini test ettiğin ve geçerli olan dilin bağlı olduğu ülkenin kolluk gücünün logosu ve adı ile kandırarak, gönderdikleri uyarı yazısında IP numarasını belirterek bilgisayarın kilitlendiğini ifade ediliyor. Ardından Telif hakları kanunun(Video, müzik veya yazılım) ihlal edilmiş olduğunu ve telif haklı içeriği yasa dışı kullanıldığını yada dağıtıldığı vurgulanarak. Kanun maddeleri hapis ve para cezaları sıralanarak en sonunda 72 saat içinde belirtilen hesap numarasına 100 Euoro yatırıldığı takdirde işlem yapılmayacağı ve bilgisayarın düzelerek davanın açılmayacağı anlatılıyor.

BU TÜR OLAYLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN !

Bu yazıdan korkarak şimdiye kadar sadece Kocaeli’den 100’ün üzerinde kişinin hesap numarasına para yatırdığı ve dolandırıldığı, eve gittiklerinde bilgisayarları kilitli kalınca durumdan şüphelenerek polise şikayette bulundukları öğrenildi. Kilitlenen bilgisayarları düzeltmenin tek yolu ise format atmaktan geçiyor. Yetkililer Türkiye genelinde ve bir çok ülkede bu yolla dolandırıcılık yapıldığını, suç örgütünün tespiti ve yakalanmaları için diğer ülkeler ile irtibatta olduklarını vurgulayarak, hiçbir kolluk kuvvetinin ne internet üzerinden nede telefondan kendilerinden para istemeyeceğini ifade ederek, bu tür olaylarda karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız