FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Emekliye zam imkanı

Emeklileri yakından ilgilendiren enflasyonda yeni formül ortaya atıldı.Emeklilere özel enflasyon hesaplanması gündeme geldi.Bu formül hayata geçerse, emekliler daha yüksek zam alma imkanına kavuşacak.

11 Nisan 2014 Saat: 11:53
Emekliye zam imkanı
Emekliye zam imkanı

Emeklileri yakından ilgilendiren enflasyonda yeni formül ortaya atıldı.Emeklilere özel enflasyon hesaplanması gündeme geldi.Bu formül hayata geçerse, emekliler daha yüksek zam alma imkanına kavuşacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlarını enflasyona göre alıyor.Emeklilerin maaşı, Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artırılıyor.Memur emeklileri de yüzdelik zam aldıkları dönemlerde, maaşlarında yapılan artış enflasyondan az çıkarsa, bunun farkını alıyor.Bu nedenle açıklanan enflasyon verileri, tüm emeklileri yakından ilgilendiriyor.Hal böyleyken, enflasyon hesabı konusunda yeni bir formül gündeme geldi.Bu da emeklilere özel enflasyon hesaplanması.Emeklilerin tüketim harcamaları farklı olduğu için buna göre yapılacak emekli enflasyonu da daha yüksek çıkacak.Çünkü bu hesapda gıda, elektrik, yol, sağlık gibi harcama kalemleri bulunacak.Bu yapıldığında emeklilerin zamlarının daha yüksek olacağı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili benzer bir talep de Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği'nden geldi. Ortak açıklamada, "Enflasyon yıllık yüzde 8.39.Emekli enflasyonu ise yüzde 15'ten aşağı değil" denildi, enflasyon hesabının emeklilerin ve dar gelirlilerin tüketim sepetine göre yapılması istendi.Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Enflasyon emeklilerin ve dar gelirlilerin tüketim sepetine göre yapılmalı.Onların pinpon topuyla, bilgisayar çipiyle ne alakası var. Onların derdi sağlığı, yiyeceği, giyeceği ve kirasıdır.Enflasyon sepetinde bunlar ağırlıklı olmalıdır.Emeklinin gelirinde gıda harcaması yüzde 32.5 iken, zenginin gıda harcamalarındaki payı yüzde 15.8'dir.Bu yüzden emeklilerin enflasyon hesaplamaları yapılırken onların en çok harcama yaptıkları kalemler bir araya getirilmelidir."

Emekliler, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor.Ocak
ayında yüzde 3.27 oranındaki zam emeklilerin maaşlarına yansıtıldı.Bu yıl Temmuz ayında ise
zammın yüzde 5 olabileceği belirtiliyor.son çıkan 3 aylık enflasyon oranları yüzde 5'in
yakalanacağını gösteriyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız