FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.58° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Emeklilere 4 müjde birden

Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor.İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor.Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor. Emeklilere ve

2 Eylül 2013 Saat: 09:43
Emeklilere 4 müjde birden
Emeklilere 4 müjde birden

Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor.İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor.Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor.

Emeklilere ve emekli adaylarına müjde niteliğinde düzenlemeler geliyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekliler ve emekli adayları için, 4 önemli düzenleme bulunuyor.Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemeler, birçok avantaj sunuyor.

Çalışmalar tamamlandığında, emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak.Promosyondan intibak ödenmesine, yeni emeklilik formüllerinden ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan düzenlemeler şöyle...

1- EKSTRA YÜZDE 2 ZAM

Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişiye ekstra zam geliyor.Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor.Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması planlanıyor.Kayıt altında çalışmayı teşvik edecek uygulama ile emeklinin maaşına normal zammın yanı sıra, yüzde 2'lik ekstra artış yapılacak.


2- YENİ İNTİBAK GÜNDEMDE

Hükümet, 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti.Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı aldı.Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 2000-2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, bu kişilere de intibak verilmesi için çalışma başlattı.Konu, Çalışma Bakanlığı'nın gündemine taşındı.


3- EMEKLİYE DE PROMOSYON

Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alması için çalışma başlatıldı.Memur-Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebi, Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından olumlu karşılandı.


Bakanlık yetkilileri, bankaların üst düzey yöneticilerinden randevu alıp, promosyon ödemeleri için pazarlık yapacak.


4- YAŞA TAKILANLARA FORMÜL

Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor.Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor.Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek.Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak.

Kaynak: Takvim

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız