FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ELLİBEŞ : Depremin Faturasını Ağır Ödedik

2 gün boyunca sürecek 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu yoğun bir katılımla başladı

10 Haziran 2015 Saat: 17:27
ELLİBEŞ : Depremin Faturasını Ağır Ödedik
ELLİBEŞ : Depremin Faturasını Ağır Ödedik

2 gün sürecek 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AFAD Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, Prof. Dr. Abdullah Karaman, Doç. Dr. Ziyadin Çakır, Afat Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, Prof. Dr. İbrahim Çemen, Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Prof Dr. Ali Pınar ve Dr. Bekir Tüzel’in katılımıyla başladı. The Ness Otel'de düzenlenen 5. Uluslararası Deprem Sempozyumu'nun ilk ayağına protokolün konuşmalarıyla başlandı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

DEPREMDE EKONOMİ BÜYÜK KAYIP VERMİŞTİR

Bekir Çakır, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen deprem sempozyumunda 'Türkiye deprem bölgesidir. Yaşanan büyük depremde büyük ekonomik kayıplar almıştık. 1999 depreminde büyük yara aldık, büyük acıları hep birlikte yaşadık. Bunların nerede olacağı bilinmiyor. Deprem bugün mühendislik ve sosyal bilimler gibi bilim adamlarının araştırmalarında yer almaktadır. Bilim adamları yaptıkları çalışmalarında yaşanacak depremlerde hasarın en aza indirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda araştırmacılarımıza teşekkür ediyorum. Depremde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler hazırlıyorlar. Üniversitemiz şehirle bütünleşmiştir. 2 yılda bir düzenlediğimiz bu sempozyum bundan sonra da devam edecektir. Bu sempozyumun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

AFET TEK ELDEN YÖNETİLMELİDİR

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken “Sempozyuma katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. 1999 depreminde büyük kayıplar verdik. Depremle yaşamayı öğrendik. Ülkemizde büyük depremler meydana gelmiştir. Ülke olarak bu depremlerden ders çıkardık. AFAD tek elden yönetilmektedir. Ülkemiz afetlere hazır olmalıdır. Bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve Afet planı hazırlanmıştır ve yürürlüğe girmiştir” dedi.

 

ŞEHİR PLANLI ÇIKARILMIŞTIR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak “1999 depreminde büyük hasarlar aldık. Büyükşehir belediyesi olarak büyük önem verdik. İnşaatlarımızı zemin etüdleriyle incelemeye başladık. Şehir planını çıkardık. Deprem eğitimleri verdik. İmar planları yeni planlarla yeni bir hale gelmiştir” dedi.

 

DEPREMİN FATURASINI AĞIR ÖDEDİK

Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş “Bu sempozyumları önemsiyoruz. Bizler 1999 yılında asrın felaketi olan Gölcük depreminde 6 bin insanımızı şehit verdik. Hazırlıksız yakalandığımızın sebepleri vardır. Hiç kimse hazırlıklı değildi. Belediyeler planlamalar içerisindeler. Denetimler yoktu. Şimdi ise ağır bir faturayla karşı karşıya geldik. Enkaz arama, insan kurtarma gibi bir çok bocalama devresine girdik. Yaşadığımız o kötü afetten büyük ders almalıyız. Kocaeli ve Gölcük olarak artık katlarda sınırlama ve etütlerimizi yaparken yeni inşaatları buna göre yaptırıyoruz. Yapılarda sıkı denetimler yapılıyor. Yapı denetimlerinin de denetlenmesi gerekiyor. Denetimler yok. Yasa çıktı vatandaşa soruluyor siz tabutun içinde mi yaşıyorsunuz? Deprem yasası çıktı evlerin denetimlerini yapmıyorlar. Devlet gerekli desteği veriyor ancak kimse yaptırmıyor. Toplum daha da bilinçlendirilmelidir” dedi.

 

DEPREM DAHA DA BİLGİLENDİRİLMELİDİR

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün “Üniversitemize böylesine güzel bir sempozyumu  düzenlediği için teşekkür ediyorum. Bu depremlerde insanları binalar öldürmüştür. Bu sempozyumun ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

 

ÇOK ACI BEDEL ÖDENDİ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu “Çok acı bedeller ödeyen bu bölgede düzenlenen deprem sempozyumu çok güzel. Depremde yaralanan herkese Allah'tan şifalar diliyor ölenleri de rahmetle anıyorum. Depremle yaşıyoruz. Deprem gerçeğini belli zamanlarda değil her zaman hatırlamalıyız. Herkes depremi düşünerek yaşamını sürdürmeli. Türkiye bu anlamda çok önemli kararlar almıştır. İller düzeyinde acil afet önlemleri alınmıştır. Bugün burada sempozyuma katıldıklarından dolayı bilim adamlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÖĞRENCİLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 5. Uluslararası Deprem Sempozyumunda, okullarda düzenlenen deprem resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini Vali Güzeloğlu, Milletvekili Zeki Aygün ve Rektör Yardımcısı Çakır verdi.

 

BİLİM ADAMLARI SEMİNER VERDİLER

5. Uluslararası Deprem Sempozyumunun açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından öğrencilerinde hediyelerinin verilmesinin ardından öğlen arası verildi. Öğleden sonraki Deprem sempozyumun da konuşmacılar Afat Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, Prof. Dr. Abdullah Karaman, Doç. Dr. Ziyadin Çakır, Afat Deprem Dairesi Başkanı Ulubey Çeken, Prof. Dr. İbrahim Çemen, Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Prof Dr. Ali Pınar ve Dr. Bekir Tüzel’in katıldığı sempozyum yapıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız