CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.47° C / 24° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

“Ellerinin KELEPÇELENDİĞİNİ gördüm”…

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 51'i tutuklu, 11'i firari 92 sanığın yargılanmasına devam edildi.

14 Kasım 2017 Saat: 18:13
“Ellerinin KELEPÇELENDİĞİNİ gördüm”…
“Ellerinin KELEPÇELENDİĞİNİ gördüm”…

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu, tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmada, müdahil olarak Başbakanlık avukatları Emre Arık, Gül Gülmez de hazır bulundu.

KAMARANIN KAPISINI İPLE BAĞMA...

Darbe girişimi sırasında TCG Yavuz Savaş Gemisi'nde yüzbaşı rütbesiyle başçarkçı görevi yapan sanık Salih Yalçınkaya, "darbeci Amiral Ayhan Bay tarafından Gemi Komutanı Sezayi Özgür Öztürk'e verilen kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uygulama, darbecilerle hareket etme, Öztürk ve diğer sanıklarla Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Komodor Kerim Uça'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirilmesi, Kösele'nin emir astsubayı Yalçın Gül ve koruma astsubayı Ebubekir Öztürk’ün silahla etkisiz hale getirilmesi olaylarında bulunma, Donanma Komutanı'nın bulunduğu kamaranın kapısını iple bağlayan kişi olma" suçlamalarına karşı savunma yaptı. 

HABERLER GELMEYE BAŞLAMIŞTI

FETÖ ile bağı bulunmadığını iddia eden sanık Yalçınkaya, 15 Temmuz öncesinde terör saldırısı olabileceğine yönelik gemiye mesajlar geldiğini, 15 Temmuz'da ise Gölcük'ten demir alıp Deniz Lisesi törenine katıldıklarını kaydetti. Yalçınkaya, tören sonrası Gölcük'e dönerken sabkor (sabotaja karşı koruma) mesajı geldiğini aktararak, "Köprü üstüne çıktığımda komutan 25 topun doldurulmasını emretti. Tedirginlik daha da arttı. Poyraz'daki gemilerin kaldırıldığına yönelik haberler gelmeye başladı. Bir şey olduğunu düşündüm. ;

HERKES ŞOKTAYDI BİRİ MESAJ GETİRDİ

Haberlere bakıyorduk. Karanlıktı, Kerim Uça geldi, 'Darbe olmuş.' dedi. Bizim elimiz ayağımıza dolaştı. Eşimi aradım. Onunla konuştum. Herkes şoktaydı. Kerim Uça'nın yanındayız, biri mesaj getirdi, 'Efendim harekat yıldırım.' dedi. Gemi komutanı Uça'ya baktı, 'Hayırlı olsun.' dedi." şeklinde konuştu. - "Komutan sessiz şekilde duruyordu" Mesajı eline almadığını ancak komutanın elindeyken sıkıyönetim ilanı yazdığını gördüğünü anlatan Yalçınkaya, "Kerim Albay baktı, 'Benim adım yok.' dedi, mesajı katladı, gitti. Komutan sessiz şekilde duruyordu.

3 TANK, 10 ASKERLE DARBE OLMAZ…

'Böyle şey mi olur?’ diye patladı. Daha sonra subay salonuna indim haberlere baktım. Başbakan kalkışmadan bahsediyordu. Olay karada, biz denizdeyiz. Makine kontrol odasına indim. Oradakiler de darbeye isyan ediyordu. Onlara '3 tank, 10 askerle darbe olmaz. Yarın hepsini çözerler.' dedim. Subay salonuna çıktığımda Cumhurbaşkanı'nın konuşmasını gördüm. 'Kurtulduk bunlardan.' diye bağırdık." ifadesini kullandı. Halkın sokaklarda darbeye karşı çıkarken Donanma Komutanı'nın gemide ne işi olduğunu düşündüğünü ifade eden Yalçınkaya, bu sırada Donanma Komutanı için elbise ve ayakkabı arandığını söyledi.

ELLERİNİN KELEPÇELENDİĞİNİ GÖRDÜM

"Komutanla Ebubekir Öztürk dalaşıyordu. Namlu subay koridoruna bakıyordu. Namlunun önünde kaldım, içeri girdim. Silah patladı. Kapıyı kapattım. Hayatımda böyle şey görmedim. Tekbir getiriyor biri, Ebubekir sanırım, çeşitli sesler geliyordu. Gelen kişinin Fetullahçı olduğunu ve bize zarar vermek istediğini sandım. Bu sırada 2. silah patladı. Kapı arkasında bekliyordum. Ses kesilince subay salonundan çıkarak kamarama geçtim. Takip subayı gelerek 'Yukarıda bir şey oluyor.' dedi. Yukarıya baktım, komutan 'Sakin ol.' diyordu. Ebubekir astsubayın ellerini kelepçelendiğini gördüm. 2. komutanı görünce 'Ne oluyor?' dedim. O da bana 'Donanma Komutanı kaçacakmış. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın bilgisi var.' dedi.

BENİ KURTARIN DİYE BAĞIRSA…

"Gemi 2. Komutanı Meftun Metin’in peşinde ilerlerken komutanların yaşam yerine geldiklerini anlatan Yalçınkaya, şöyle konuştu: "Gemi personelini tetikleyici aksi istikamette düşündürecek hiçbir şey yoktu. Donanma Komutanı'nın bulunduğu kamaraya kulak dayadım. Çıt yoktu. 'Beni kurtarın.' diye bağırsa veya bir şey söylese yapacağız ama hiçbir şey yoktu. Ben oraya gittiğimde kaporta 3-4 yerinden bağlanmıştı. Veysel Kösele'nin buradan dışarı çıkacağını düşünmedim. Kulağımla kapıdan dinledim, aralıktan ışık vardı, baktım bir şey yoktu. Tecrit işleminden haberim yok. Ayhan Bay'ın emri olduğundan haberim yok. Donanma Komutanı'nın gece gemiye geleceğini kimse bilemezdi." Duruşma, sanık Yalçınkaya'nın savunmasıyla devam ediyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız