CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu11° C / 11° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ELEKTRONİK SİGARA ZARARLI MI?

Bir çok insanın sorunlarından biri sigarayı bırakmak isteyipte bırakamamak.Tam da bu devrede piyasaya çıkan elektronik sigaralar oldukça rövaşta gözüküyor.Peki bu elektronik sigaralar zararlı mı? Gazi

11 Mart 2013 Saat: 15:28
ELEKTRONİK SİGARA ZARARLI MI?
ELEKTRONİK SİGARA ZARARLI MI?

Bir çok insanın sorunlarından biri sigarayı bırakmak isteyipte bırakamamak.Tam da bu devrede piyasaya çıkan elektronik sigaralar oldukça rövaşta gözüküyor.Peki bu elektronik sigaralar zararlı mı?

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İsmet Çok, son dönemde elektronik sigara satışlarında patlama yaşandığını kaydetti. Elektronik sigarayı yeni halk sağlığı sorunu olarak tanımlayan Çok, fiyatları 120 ile 500 TL arasında değişen bu ürünleri internet başta olmak üzere pek çok tüketici ürünü satan yerlerden kolaylıkla edinildiğini kaydetti.Çok, konu hakkında yaptığı açıklamada "Bu ürünler içinde kullanılan bir çok sıvının ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak başta akciğerler ve beyin olmak üzere pek çok organlarımız üzerinde zararlı etki yaratma potansiyelleri mevcuttur" diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavşan ise yaptığı açıklamada, sigara bırakmak isteyenlerin özellikle son dönemdeelektronik sigaraya yoğun talebi olduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı'nın elektronik sigaraya ruhsat vermediğini vurguladı.

Yavşan, Elektronik sigaralardaki kartuşlarda nikotin vardır. Fakat içinde başka ne tür maddeler var, bilinmemektedir. İnhalasyonla (solunum yolu) alındığı için nikotin dozları da net olarak bilinmiyor. Bu da geri dönüşümde bağımlılık etkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu ve bir çok nedenden ötürü biz vatandaşlara kesinlikle önermiyoruz. Sigara kullanmaya başlamanın en büyük sebebinin özenti ve merak olduğu göz önünde bulundurulduğunda, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediği rahatlıkla söylenebilir.''diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız