FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.54° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Elektronik Atıkları Çöpe Atmayın

Çevreye büyük zararı olduğu bilinen elektronik atıklarla ilgili İzmit Belediyesi’nden bir açıklama yayınladı. Açıklamada; “Elektronik atıkları çöpe atmayın” denildi

3 Ağustos 2015 Saat: 10:34
Elektronik Atıkları Çöpe Atmayın
Elektronik Atıkları Çöpe Atmayın

Çevreye büyük zararı olduğu bilinen elektronik atıklarla ilgili İzmit Belediyesi’nden bir açıklama yayınladı. Açıklamada; “Elektronik atıkları çöpe atmayın” denildi

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada elektronik atıkların çöpe atılmaması istendi. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, eski televizyonlar, buzdolapları, cep telefonları, radyolar, bilgisayarlar, monitörler gibi elektronik atıkların çöpe atılmasıyla telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerinin ortaya çıktığı hatırlatılarak “Elektronik atıklar, günümüzde atık depolama sahalarındaki tehlikeli atıkların yaklaşık yüzde 70’lik bölümünü oluşturmaktadır. Bu atıklarda bulunan civa, kurşun gibi ağır metaller kontrolsüz şekilde çevreye atıldığında toprak, hava ve su kirlenmektedir. İzmit Belediyesi olarak, 5 yılı aşkın zamandır elektronik atıkları toplayarak çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. 6 ay içinde 12 ton elektronik atık toplandı. Hedefimiz yıl sonuna kadar 25 ton elektronik atık toplamaktır. 2010 yılından beri topalağımız atık miktarı ise 105 tonu geçti” denildi.


2 MİLYON TON ATIK
Yetkililer, elektronik atıkları toplayarak bunların geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye ciddi katkılar sağladıklarını da  ifade ederek “Proje sayesinde elektronik atıkların içerisinde bulunan  metal, plastik gibi atıkların geri dönüşümü sağlanırken  civa ve kurşun gibi ağır metallerde doğaya zarar verilmeden bertaraf edilmektedir. Ev ve işyerlerinde elektronik atık bulunanlar 318 00 00 numaralı telefonu arayarak bunları aldırabilirler” şeklinde konuştu. 2005 yılında, yaklaşık 2 milyon ton elektronik atığın gömülerek bertaraf edildiğini de söyleyen ilgililer “Toksik materyaller bu miktarın az bir kısmını oluştursa da, az miktarda kurşun ya da civanın bir bölgenin toprak ve suyunu kirletmedeki payı aşikardır. Bu yüzden de bu tür atıkları çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeliyiz” uyarısında bulundu.

 

Ev atıklarındaki tehlikeler şöyle;

Televizyonlar

LED, LCD ve plazma televizyonlar hayatımıza girmeden önce hemen her evde bulunan tüplü televizyonlar büyük miktarlarda kurşun ihtiva etmektedir. Bir televizyonun yaklaşık yüzde 20 si kurşundan oluşmaktadır. Bu da televizyon başına 3 ya da 4 kilo kurşuna denk düşmektedir.

Cep Telefonları

Ortalama ağırlığı 100 gr olan cep telefonları her ne kadar toplam e-atık miktarının küçük bir kısmını oluştursa da, gün geçtikçe kısalan ürün ve raf ömrü nedeniyle düzenli bir atık akımına yol açmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon atılmaya hazır cep telefonu olduğu tahmin edilmektedir.
Cep telefonu başta nikel kadmiyum pil olmak üzere, kurşun ve civa gibi atıkları da içermektedir. 500 milyon cep telefonu olduğu göz önüne alınırsa, aslında küçük görünen cep telefonu atıklarının ne kadar büyük bir risk taşıdığı ortaya çıkar.

Bilgisayarlar

Bilgisayar anakartları üzerinde bulunan civalı piller ve switchler büyük miktarlarda biriktirildiğinde tehlike arz etmektedir. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız