FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Ekmeğe hazirana kadar zam yok

Her yılbaşı ekmeğe yapılan zam bu yıl gerçekleşmeyecek. Kocaeli Fırıncılar Odası, haziran ayına kadar ekmeğe zam yapmayacak

1 Ocak 2015 Saat: 11:41
Ekmeğe hazirana kadar zam yok
Ekmeğe hazirana kadar zam yok

Tüm kentte yurttaşlar, bir taraftan yeni yıl heyecanı yaşarken diğer taraftan da yeni yılla birlikte temel tüketim maddelerine yapılabilecek olası zamların tedirginlikleri yaşanıyor. Ancak her ocak ayında temel tüketim maddelerine yapılan “Yeni yıl zamları” bu yıl eskisi kadar fazla olmayacak. Kent genelinde 1 liraya satılan ekmek de bu yılbaşında zam almayacak.

 

HAZİRANA KADAR
Geçtiğimiz yıllarda her ocakta ekmeğe yapılan zam bu yıl haziran ayına sarkıtılacak. Ekmeğe, haziran ayından önce zam yapılması planlanmıyor. Kocaeli Fırıncılar Odası, bazı fırıncıların ekmeğe zam talep etmesine rağmen, zam şartlarının tam olarak oluşmadığı gerekçesi ile esnafın bu talebini haziran ayına kadar karşılamayacak. Söz konusu zammın ise haziranın ikinci yarısından sonra yapılması planlanıyor.

 

KRİZ BUĞDAYI VURDU
Zam beklentisini arttıran en büyük faktör ise, Rusya’da yaşanan ekonomik kriz oldu. Ukrayna Savaşı nedeniyle batı ülkelerinin Rusya’ya ekonomik ambargo uygulaması ve ABD’de enerji piyasasında kaya gazının kullanılması nedeniyle petrol fiyatlarının düşmesi Rusya’yı mali krizin eşiğine getirdi. Ekonomik zora düşen ve dünyanın dördüncü büyük buğday ülkesi olan Rusya ise ekmeğin hammaddesi olan buğday fiyatlarını yukarıya çekti.

 

YÜZDE 10-15’LİK BEKLENTİ
Tüm bu gelişmelerden sonra gözler Türkiye genelinde Fırıncılar Federasyonuna, kent özelinde ise Kocaeli Fırıncılar Odası’na çevrildi. Fırıncılar Federasyonu, yılbaşında zam yapılmayacağını resmi ağızdan açıklarken, kentteki ekmek fiyatlarını belirleyen Kocaeli Fırıncılar Odası da benzer bir tutum içine girdi. Oda, federasyonun da tavsiyeleri doğrultusunda hazirana kadar zam yapmama kararı aldı. Haziran ayında yapılacak zammın ise yüzde 10-15 civarında bir zam yapılması planlanıyor.

 

OLAĞANÜSTÜ OLMAZSA
Yılın ilk altı aylık diliminde ekmeğe zam yapmayacak olan oda, yine de temkini elden bırakmıyor. Kaynaklar, ilk altı ay içinde olağanüstü bir gelişme olursa bunu fiyatlara yansıyabileceğini vurguluyor. Olağanüstü şartların başında ise, buğday, un, ve petrol gibi temel girdi maddelerinin aşırı zamlanması veya Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının hızlanarak devam etmesi geliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız