KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu9.53° C / 10° C

parçalı bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Eğitime Dilovası'ndan Start Verildi

2015-2016 eğitim-öğretim yılının açılışı Dilovası İlkokulu’nda yapıldı. Başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti döneminde yapılan eğitim faaliyetlerinden bahsetti

28 Eylül 2015 Saat: 14:07
Eğitime Dilovası'ndan Start Verildi
Eğitime Dilovası'ndan Start Verildi

2015-2016 eğitim-öğretim yılının açılışı Dilovası İlkokulu’nda yapıldı. Başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti döneminde yapılan eğitim faaliyetlerinden bahsetti

2015-2016 eğitim öğretim yılı dün itibariyle resmen başladı. Her yıl ilimizin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen açılış, bu sene Dilovası İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Törene, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, AKP Milletvekili Zeki Aygün, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.


ÖĞRETİM YILINA HAZIRIZ
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, eğitim yılının açılmasının coşkusunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bu vesileyle düzenlenen törene hoş geldiniz. Öğrencilerimiz bugün öğretmenlerine, okullarına kavuştu. Öğretmenlerimizi çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek amacıyla çalışacaklar. Kısacası toplum olarak her kesimi ilgilendiren ve en temel meselemiz olan eğitim öğretimin başlamasıyla büyük bir hareketlilik yaşayacağız” dedi. Öğrenci sayısı bakımından Kocaeli’nin Türkiye’nin ilk on sırasında bulunduğunu söyleyen Çelik, “Yoğunluk bakımından ise İstanbul’dan sonra ikinciyiz. Bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 


ÖĞRETMENLİK FEDAKARLIK İSTER
Fehmi Rasim Çelik’ten sonra kürsüye gelip bir konuşma gerçekleştiren Karaosmanoğlu ise, eğitimin bir bütün olduğunu söyleyerek, “Okul eğitimi hepimiz için önemli. Ama okul eğitimi kadar ailedeki eğitim de çok önemli. Eğitim okul ile aile arasında birlik içerisinde verilmeli. Öğretmen arkadaşlarım eğitimlerinden sorumlu oldukları çocukları hem sevgiyle kuşatacak, hem de ailenin durumunu çok iyi tanıyacak. Aileyi tanımadan çocuğu tanımak mümkün değil. Öğretmenlik fedakarlık isteyen çok güzel bir meslek. Sevgi ister, aşk ister, aşk ile yoğrulur çocuklarımız. 2015-2016 yılında bütün öğretmen arkadaşlarımızın bunu başarıyla yerine getireceğine inanıyorum” diye konuştu.


HEDEFİMİZ NİTELİKLİ EĞİTİM
Vali Güzeloğlu ise, her çocuğun kendileri için çok önemli olduğunu kaydederek, “Eğitimde fırsat eşitliğini temel alan, eğitim kalitesini ilin her köşesine eşit götürmek hedefimiz. Dilovası da bu sebeple öncelikle ele aldığımız bir ilçemiz. Eğitim, beşikten mezara bitmeyecek olan kutsal bir meseledir. Eğitim bireyi değer haline getirir. Anne karnında başlayan eğitim okula, okuldan hayata ve son nefesine kadar süren bir davadır. Bu noktada baktığımız zaman Türkiye son 13 yılda büyük bir eğitim devrimi yaşadı. Biz eğitim seviyemizi teknolojiyle birleştirerek en önemli ülkeler düzeyine çektik. Hedefimiz nitelik ve eğitimde kalitedir. Bu doğrultuda Kocaeli’de öğrenci odaklı ve veliyi kapsayan bir sistemi ele alıyoruz. İnancım o dur ki her bir çocuğumuzu milli ve manevi değerlerine bağlı, kendisini çevresini milletini ve ülkesini tanıyan, çağa ayak uyduran kendine güveni yüksek olan bireyler haline getirmek ve bu noktada eğitmektir” dedi. 


DİLOVASI BİR NUMARA OLACAK
Son olarak kürsüye gelen Işık ise, millet olarak sevinçli olduklarını kaydederek, “Öğrencilerimiz sevinçli, arkadaşlarına ve okullarına tekrar kavuştular. Öğretmenlerimiz sevinçli evlatlarına tekrar kavuştular. Bugün ülkemizde ve dünyada bütün sıkıntıların temelinde cehalet yatıyor. Eğer toplumlar bilinçli olsa bu kadar sıkıntı çekilmez. Savaşmamız gerek en önemli düşman cehalettir. Cehaleti yenmenin en emin yolu da eğitimdir. Hangi ülke eğitimde sıçrama yaptıysa diğer bütün alanlarda gelişti. Eğitimde yol alamayan ülkeler sorunlar ile boğuşuyor. Terörden fakirliğe kadar mücadele ediyor. Bu açıdan eğitimi ülkenin yarınları için en güvenli araç olarak görüyoruz. Hiçbir yavrumuzun hiçbir eğitim hakkından mahrum kalmaması için çalışıyoruz” dedi. 


AK PARTİ’NİN İCRAATLARI 
Eğitim dönemi açılışında partisinin icraatlarından da bahseden Işık, “AK Parti başa geldiğinden beri en büyük yatırımı eğitime yaptı. Hükümet olarak bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Kocaeli’de 1862 yılından 2012 yılına kadar yapılan derslik sayısı 6500. 2002 ile 2014 yılı arasında yapılan derslik sayısı 7500. Yani 13 yılda 140 yılda yapılan derslik sayısından daha fazla derslik yaptık. İlimizdeki 13 bin öğretmen sayısını 20 bine çıkardık. Dilovası eğitim anlamında en çok önem verdiğimiz ilçelerin başında geliyor. Önceden güneydoğudaki illerimiz seviyesinde bir eğitim seviyesi vardı burada. Biz bunun üzerine giderek, çalışarak Dilovası’na birçok okul kattık. İnşallah Dilovası Kocaeli’de eğitimde bir numara olacak. Ama çocuklarımız ve velilerimizin de bu konuda elinden geleni yapması gerekmekte. Kocaeli’de eğitimde en fazla odaklanacağımız konu kalite husustur. Çocuklarımızı iyi ve faydalı insan olarak yetiştireceğiz” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız