FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Dubai Port'a Yürütmeyi Durdurma

Körfez ilçe Yarımca sahillerine inşa edilen Dubai Port’un süren davasında yeni bir gelişme yaşandı

27 Mart 2016 Saat: 10:21
Dubai Port'a Yürütmeyi Durdurma
Dubai Port'a Yürütmeyi Durdurma

Körfez ilçe Yarımca sahillerine inşa edilen Dubai Port’un süren davasında yeni bir gelişme yaşandı

İl Çevre Müdürlüğü liman inşaatının mahkeme kararına rağmen yürüyor olmasını, daha önceden Tüpraş’ın yargıya başvurusu ile iptal edilen 2007 tarihli ÇED kararının, temyiz aşamasında Tüpraş’ın davadan feragat ederek davanın düştüğünü, böylelikle 2007 yılındaki ÇED kararının geçerli olduğunu gerekçe olarak göstererek liman inşaatına olur verdiklerini söyledi.

Bayındırlık ve  İskan Bakanlığınca, 26.05.2000 gününde onaylanan ve 15. 01.2016 günü yani onay tarihinden 16 yıl sonra  askıya çıkarılan Dubai port limanı içerisinde  yer alan sahaya ilişkin dolgu imar planına askı süresi içerisinde yaptığımız itirazlar neticesinde aldığımız yanıt  akıllara zarar niteliktedir.

Sözkonusu dolgu imar planının Danıştayda yürümekte olan bir dava nedeniyle mahkeme kararının gereği olarak askıya çıkarıldığı adeta itiraf edilmektedir. Danıştay 6. Dairesinde derdest olan 20015/3945 esas sayılı davada Dubai port limanına ilişkin dolgu imar planları hakkında 7.9.2015 gününde yürütmeyi durdurma kararı verildiği, anılan yürütmeyi durdurma kararına karşı Çevre ve Şehircilik bakanlığının yaptığı itirazın ise, 10.02.2016  gün ve 2015/1393 esas sayılı kararla reddedildiği, diğer bir anlatımla , DUBAİ PORT LİMANINA İLİŞKİN DOLGU İMAR PLANLARININ YÜKSEK YARGI KARARIYLA YÜRÜTMESİNİN DURDURULDUĞU gerçeği karşımıza çıkmıştır.

Çevre ve Şehircilik bakanlığı sırf Dubai portu kurtarabilmek adına bir kez daha yargıyı arkadan dolanarak eskiden onaylanmış 26.05.2000 tarihli dolgu imar planına sarılmışlardır.  Ancak hem Dubai port firması, hem arkalarını yasladıkları saltanat , hemde çevre ve şehircilik bakanlığı ne kadar formül üretirse üretsinler en sonunda  biz kazanacağız. Yarımca sahillerine doldurdukları kayaları gerisin geri taşımakta var, bizden uyarması.

Henüz davayı açan kişinin adını bilmemekle beraber göstermiş olduğu özverili mücadele nedeniyle kendisini kutluyoruz.  Devlet yetkisini elinde tutan azıcık içerisinde hukuka saygısı olan veya gün gelir hukuk bizede lazım olur diyen idarecileri bir kez daha mahkeme kararlarına uymaya davet ediyoruz.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız