FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak26° C / 26° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Dört Çocuktan Üç'ü Spor Yapmıyor!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda 3­4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen “Her gün 10 bin adım” temalı yürüyüş etkinliği Sekapark Uçurtma Tepesi’nde başladı

4 Ekim 2016 Saat: 14:55
Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü, Kocaeli il sağlık müdürlüğü
Dört Çocuktan Üç'ü Spor Yapmıyor!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda 3­4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen “Her gün 10 bin adım” temalı yürüyüş etkinliği Sekapark Uçurtma Tepesi’nde başladı. Yürüyüşe, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sinan Öztürk, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, sağlık personeli, İzmit Ford Otosan Ortaokulu Müdürü, öğrencileri ve çok sayıda kişi katıldı.

UÇURTMA TEPESİNDE HATIRA FOTOĞGRAFI

Sağlık kurum yöneticileri, çocukların ellerinden tutarak yürüyüşe başladı. Sağlıklı yaşamın için obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikle 10 bin adım yüründü. Yürüyüşe katılanlar, Uçurtma Tepesi önünde hatıra fotoğrafı çektirerek sağlıklı yaşam ve obeziteye dikkat çekti. Normal bir şehir yaşantısında günde kaç adım atıyoruz dersiniz? Basit bir pedometre yani adım ölçer ile günlük adım sayısını ölçtüğümüzde tipik bir insanın ortalama 2­3 bin kadar adım attığı görülmektedir. Fakat hareketli diyebileceğimiz sağlıklı bir birey olmak adına günde 10 bin adım atmamız gerekmektedir. 10 bin adım yaklaşık 6 ila 8 kilometre eder.

HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI

İl Sağlık Müdürü Durmaz, sağlıklı yaşam için 10 bin adım projesinin önemine vurgu yaparak, “Sağlık Bakanlığının, sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı kapsamında obezitenin önlenmesi, fiziksel aktivitenin teşviki amacıyla her gün 10 bin adım temasıyla vatandaşlarımızı fiziksel aktivite yapmaya davet ediyoruz. Günümüzde giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın beş günü en az 30 dakika yapılmalıdır. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir” dedi.

DÖRT ÇOCUKTAN ÜÇ'Ü SPOR YAPMIYOR

Durmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde aktivite düzeyini saptamak için yapılan çalışmalarda 12 yaş üstü bireylerin yüzde 72'sinin hareketsiz olduğu, her dört çocuktan üçünün hiç spor yapmadığı, hafta sonunda çocukların yüzde 56.8'inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynamanın bir aktivite olarak yer aldığı görülmektedir.” Amaçlarının her insanın sağlıklı yaşam her gün 10 bin adım atmasına dikkat çekmek olduğunu açıklayan İl Sağlık Müdürü Durmaz, “Sağlık Bakanı’mızın önderliğinde bugün tüm Türkiye’de yürüyüş etkinliği gerçekleşiyor. Temel amacımız hareketli yaşama ve obezite ile mücadeleye dikkat çekmektir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız