FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur16.89° C / 16.89° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Doktora Şiddeti Önleyin

Sağlık çalışanlarına şiddet, Körfez Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. İsmail Turgut’un bir hasta yakınının saldırısına uğraması ile devam etti. Kocaeli Tabip Odası, bu konuda çok hızlı bir çalışma yapılması gerektiğini v

13 Haziran 2015 Saat: 16:20
Doktora Şiddeti Önleyin
Doktora Şiddeti Önleyin

Sağlık çalışanlarına şiddet, Körfez Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. İsmail Turgut’un bir hasta yakınının saldırısına uğraması ile devam etti. Kocaeli Tabip Odası, bu konuda çok hızlı bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Son günlerde, bir tek Özel Konak Hastanesi’nde görev yapan Uzman Doktor Yüksel Ağca’nın uğradığı bıçaklı saldırı gündeme gelse de, aynı hastanede bir hemşireye saldırıda bulunulması, Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde 2 hemşirenin darp edilmesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hekime saldırı girişiminde bulunulması, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin boyutlarını çok net ortaya koyuyor.

 

KÖRFEZ DEVLET’TE

Sağlık çalışanlarına şiddet, Körfez Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. İsmail Turgut’un bir hasta yakınının saldırısına uğraması ile devam etti. 11 Haziran Perşembe günü yaşanan olay da, iddialara göre Dr. İsmail Turgut, acil servise gelen bir hasta yakını tarafından darp edildi. Olayın ardından Turgut’a rapor verilirken, Turgut’u darp eden kişi ise gözaltına alındı. 

 

HÜKÜMET POLİTİKALARI

Son yıllarda hem kentimizde, hem de ülkemizde yaşanan bu sağlık çalışanlarına şiddet olayları ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Burhan Çağlar Usta, bu noktada hükümetin politikalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’deki sağlık politikaları nedeniyle sağlık çalışanlarına olan şiddetin arttığını ifade eden Usta, “Sağlık noktasında beklentiler çok yükseltildi. Sağlık hizmetleri, otelcilik gibi görülmeye başlandı. Bu durum nedeniyle insanlar ‘Ya olacak, ya olacak’ noktasına geldi” ifadelerini kullandı.

 

DEĞERLERİ HATIRLATAN

Bir yandan da, şikayet hatları gibi sistemlerle ya da hükümetin basın yoluyla yaptığı açıklamalarla doktorların itibarlarının düşürüldüğünü söyleyen Burhan Çağlar Usta, “Artık, sağlık çalışanlarını koruyan, onlara değerlerini hatırlatan hiçbir çalışma yok. Bu nedenle doktorlar, vatandaşların gözünde de küçük görülüyor. Bu da şiddetin önünü açıyor” dedi.

 

ÇALIŞMA YAPILMALI

Burhan Çağlar Usta, vatandaş için sağlık masraflarının da arttığını da vurgulayarak, “Artık insanımız çok yüksek katkı payları ödüyor. Bu durum son 2 yılda iyice arttı. Hastanede de ya doktor, ya da hemşire ile karşı karşıya kalıyor. Ücretlere olan tepkisini de sağlık çalışanlarından çıkarmak istiyor. Hükümet bu noktada çalışma yapmalıdır” dedi.  

 

ÖNLEM PLANI

Kocaeli’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok arttığına vurgu yapan Usta, “Görünenlerin yanı sıra basına yansımayanlar da var. Bu noktada devlet çok acil bir eylem planı hazırlamalı. Kavga dili yerine, kamu spotları ile halk bilgilendirilmeli, sağlığın ve sağlıkçıların önemi, değeri çok iyi bir şekilde anlatılmalı. Şiddet uygulayanların cezaları artırılmalı” dedi. Usta, daha sonra ise eşit ve parasız bir sağlık için adımların atılması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız