FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.92° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Doğu Türkistan'da neler oluyor?

Doğu Türkistan'da; "5 bin Müslüman katledildi. 100 bin Müslüman tutuklanarak hapse atıldı.

11 Ağustos 2014 Saat: 13:43
Doğu Türkistan'da neler oluyor?
Doğu Türkistan'da neler oluyor?

Doğu Türkistan, ümmetin kanayan yaralarından bir yara. Birçok belde de olduğu gibi gözlerden uzaklaştırılmış ve sessiz bir çığlık olmaktan öteye geçememiş. Ancak toplu katliamlar yaşandığı zaman haber değeri taşıyor ve gündeme geliyor. Oysa birçok belde de yaşanan sıkıntıların çok daha şiddetlisi Doğu Türkistan'da yaşanmakta.

Köklü Değişim Editörü Doğu Türkistan'da neler oluyor? Neler yaşanıyor sorusunun cevabını Doğu Türkistan'da aradı. Doğu Türkistan'da yaşayan bir Müslüman kardeşimizden aldığımız bilgileri sizlere sunuyoruz.

Köklü Değişim: Doğu Türkistan'da yaşanan katliamların bir kısmı kamuoyuna yansıdı muhtemelen bir kısmı da yansımadı. Bu olayların çıkış sebebi nedir? Niçin durup dururken Çin böyle bir katliama kalkıştı?

x Müslüman: Ramazan ayının 27. günüydü. Yani Kadir Gecesi, Yarkent'te yaşayan Müslüman kadınlar başörtülü bir şekilde Kadir Gecesi münasebetiyle camiye gitmişler. Camiden çıktıktan sonra da bir arkadaşlarının evinde buluşmuşlar. Çin'de cilbab yasaktır ve muhbirlikte yaygındır. Bu kadınları gören bir münafık polise haber vermiş. Polis kadınların toplandığı eve baskın düzenleyerek burada bir araya gelen başörtülü Müslüman kadınları canice katletti. Bu haber hızlıca Yarkent'te yayıldı. Halk emniyet merkezine giderek bu katliamı yapanların tutuklanmasını ve yargılanmasını istediler. Ancak Çin yetkilileri bunu kabul etmedi ve olaylar büyüdü. Sadece Yarkent'te 5.000 Müslüman katledildi. Ayrıca Uçturfan bölgesinde katliamlar yaşandı ancak oradaki sayı hakkında herhangi bir bilgi elde edemedik. Yine son üç ay içinde 100.000'e yakın Müslüman tutuklanarak hapse atıldı.

Köklü Değişim: Doğu Türkistan'da Müslümanların durumlarının çok zor olduğunu biliyoruz. Bize biraz anlatır mısınız? Doğu Türkistan'da Müslüman olmak ne demek?

X Müslüman: Doğu Türkistan'da Müslüman olmak, iki tercihten birini seçmek demek. Ya Çin'in bütün yasalarını ve baskılarını kabul edip sesini çıkartmayacaksınız ya da zindana atılacaksınız. Şu anda siyasi davalardan dolayı 50.000'den fazla Müslüman hapiste. Son aylarda tutuklananları da eklersek bu rakam 150.000'e yakın. Hapisteki bu Müslümanların tek suçu kendilerine dayatılan İslam’ı değil de gerçek İslam'ı yaşamak istemeleridir. Mesela bir örnek vereyim. İslam'a göre cilbab farzdır. Ancak burada yasaktır. Cilbab giyip sokağa çıktığınızda hemen tutuklanıp hapse atılırsınız. Müslüman kadınlar Allah'ın farzıyla zorba Çin hükümetinin yasakları arasında kalmış vaziyette. Allah'a tevekkül ederek farzı yerine getirmeyi tercih edenler ya tutuklanır ya da katledilir. Ancak böyle yapmayıp Çin hükümetinin her dediğini yerine getirirseniz o zaman sorun yaşamazsınız. Urumçi'de yaşayan ve sayıları 15 milyona varan Tungan Müslümanları böyledir. Onlar Hitay dilini kullanıp Çin'i kendi devletleri olarak görür. Hilafet ve cihat gibi İslam'ın esasını teşkil eden kavramlar hakkında hiçbir kelam etmezler. Çin'de topluca namaz kılan Müslümanların resimlerini görürseniz bilinki işte bunlar Tungan Müslümanlarıdır. Onlar ne yaparsa yapsın yasaklanmaz.

Köklü Değişim: Müslüman kadınların durumu bahsettiğiniz üzere gerçekten zor. Allah onlara sabır versin. Ya erkek Müslümanlar?

X Müslüman: Erkek Müslümanlar da aynı zulmü ve sıkıntıyı yaşarlar. 45 yaşından küçüklere sakal bırakmak yasaktır. Son olaylar sonrasında 15-35 yaş arası Müslüman gençler sorgusuz sualsiz tutuklandı. Zaten Çin'in tehlike olarak gördüğü bu genç Müslümanlardır. 40 yaş üstündeki Müslümanlar Çin ile iyi geçinme ve sıkıntı yaşamama derdindedir. Burada öyle bir denetim söz konusudur ki Çin devlet dairesinde çalışan bir öğretmen, doktor, mühendis vs. işten ayrılmak isterse suç kabul ediliyor. Zira bu devleti kabul etmediğinin göstergesi olarak algılanıyor.

Köklü Değişim: Doğu Türkistan'da hapiste siyasi davalardan yatan 50.000 Müslüman var dediniz. Bunların bir cemaati var mı?

X Müslüman: Onu bilmiyorum ama 10.000'den fazla Hizb-ut Tahrir’li Müslümanın hapiste olduğunu biliyorum.

Köklü Değişim: Hizb-ut Tahrir’li Müslümanlar ne ile suçlanıyor peki?

X Müslüman: Hizbi Doğu Türkistan'a Özbek Müslüman kardeşlerimiz getirdi. Hizb burada İslam davetini taşımaya başladı. İslami kitaplar ve beyanlar çıkartıp dağıttı. Sonra da Çin hükümeti bu Müslümanları tutukladı. Şu anda Çin hapishanelerinde hem Doğu Türkistanlı hem de Özbek hizipli Müslümanlar var.

Köklü Değişim: Hizb-ut Tahrir’li Müslümanlara ne kadar ceza veriyorlar peki?

X Müslüman: 5 yıldan başlamak üzere uzuyarak devam ediyor. 15 yıl alan da var. Ömür boyu ceza alanda var. Benim abim 10 yıl ceza aldı. 6 yıldır cezaevinde daha 4 yılı var.

Köklü Değişim: Buradan, Türkiyeli Müslümanlardan bir isteğiniz olacak mı?

X Müslüman: Bir soru sormak istiyorum size. İçtimai nizama göre cilbab giymek Müslüman kadına farzdır. Ancak burada cilbab giymek yasak. Cilbanla sokağa çıkan kadınlar hapse atılıyor yahut katlediliyor. Şimdi buradaki kadınlar ne yapmalıdır?

Köklü Değişim: Bu soruya cevap vermek gerçekten zor. Allah'a tevekkül ederek üzerlerine farz olanı yerine getirmelidirler. Burada ikrah ul- mulcî geçerli midir? Buna bakmak lazımdır. Zorlanan kimse hakkında hükmün kendisi üzerinden kalkması için kesin olarak ölüm korkusu ile yüzleşmelidir.

X Müslüman: Allah'a tevekkül ederek cilbanını giyen bu kadın katledilirse şehit midir?

Köklü Değişim: İnşallah şehittir!

X Müslüman: Bu Müslüman kadınların kocaları onları koruma yolunda katledilirse şehit midir?

Köklü Değişim: Şehittir inşallah.

X Müslüman: Allah sizleri cennetle sevindirsin ve hayırlı amellerinizi kabul buyursun.

Köklü Değişim: Âmin inşallah kardeşim. Allah sizlere sabır versin ve kâfir Çin hükümeti ile onlara yardım eden münafıklara lanet etsin.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız