FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu15.54° C / 16° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Doğan: Proje Aşamasındayız

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, yerel seçimlerden önce vaat ettiği 3D yazıcı, olimpik havuz, eğitimde Sanal gerçeklik küresi ve biogaz projelerinin halen proje aşamasında olduğunu ve somut adımların ancak ilerleyen aylarda atılabile

21 Nisan 2015 Saat: 12:51
Doğan: Proje Aşamasındayız
Doğan: Proje Aşamasındayız

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, yerel seçimlerden önce vaat ettiği 3D yazıcı, olimpik havuz, eğitimde Sanal gerçeklik küresi ve biogaz projelerinin halen proje aşamasında olduğunu ve somut adımların ancak ilerleyen aylarda atılabileceğini söyledi

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP’nin adayı Sefa Sirmen’i az bir farkla geride bırakarak ikinci kez koltuğu oturan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, seçilmesinden bu yana geçen bir yıllık sürede yaptıklarını anlatmak için “Hesap veriyoruz” adıyla basın toplantısı düzenledi. Cumhuriyet Parkı içindeki Cumhuriyet Kafe’de ilk olarak kahvaltı veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, belediye başkanı olarak izlediği vizyonu ve hayata geçirdiklerini anlatan uzun bir konuşma yaptı. Doğan’ın toplantısına, yerel televizyon ve gazetecilerin temsilcileri tam kadro katıldı.

 

ALLAH VE HALK

Çalışmalarındaki en büyük destekçinin önce Allah sonra da halk olduğunu savunan Nevzat Doğan, görevde olduğu toplam 6 yıl içinde her kesime hizmet yaptıklarını söyledi. Doğan, “Bu marka şehir İzmit’i yapmakta çok şeyi değiştirmeye çalıştık. Bunların bazıları yaşamda hissedildi, bazıları daha şimdi hissedilmedi. Beş yıl on yıl belki yirmi yıl sonra yeni İzmit’in sloganıyla başlattıklarımızı İzmit’imiz görecek. Bu anlamda en büyük desteğimiz tabiî ki yüce Allah’tan sonrada halkımız olmuştur. Biz İzmit halkını hep arkamızda hissettik yoksa o rant çevreleriyle bu kadar başarılı mücadele edemeyecektik” dedi.

 

BORÇSUZ BELEDİYE

Konuşmasının ikinci bölümünde belediyenin para sıkıntısı olmadığını ileri süren Doğan amaçlarının tamamen borçsuz bir belediye oluşturmak ve Türkiye’ye örnek gösterilmek olduğunu söyledi. Doğan,  “Muhalefet, ‘kapınızda işçiler eylem yapıyor’ demiyor. Sadece vergi borcu diyorlar. Şimdi iz SGK müracaatımızı borçlarımızı sıfırlamak için müracaat yaptık. Hedefimiz bu dönem sonunda Türkiye’ye örnek, vergi ve SGK borcu olmayan bir İzmit Belediyesi’dir. Bunu başaracağız. Kolay değil, yılların birikmiş o vergi borçları ama inandık başaracağız” ifadelerini kullandı.

 

ÇEVRECİ BELEDİYEYİZ

Konuşmasının ikinci bölümünde, çocuklara, gençlere ve emeklilere yönelik hayata geçirdikleri projeden söz eden Nevzat Doğan, İzmit belediyesinin çevreci bir belediye olduğunu da ileri sürdü. Başkan Doğan,  “Emeklilerimizin emekli evleri, evde bakımlarımız bizim boynumuzun borcu görevler. Ağaç dikimi ve ağaçlandırmayı önemsedik. İzmit’imizi daha yeşil bir hale getirdik. Geri kazanımda örnek bir belediyeyiz. Köylerdeki gübrelere kadar onları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bisiklet yolları ve binalarda ilk defa yağ tutucuları zorunlu kıldık” ifadelerine yer verdi.

 

YAPILARLA MÜCALEDE ETTİK

İzmit Belediyesi’nin çok eleştirildiği bina yıkımlarına da kısaca değinen Nevzat Doğan, kaçak yapılarla mücadele ettiklerini ve söz konusu bu mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. Doğan, kent için siyasi risk de aldıklarını söylediği konuşmasında,  “Kaçak yapıyla ilgili gözümüzü kırpmadan mücadele ediyoruz. En zengin fabrikatörünün ofisine kadar ya da belli bir siyasi yakınlık duyabileceğimiz ama kaçak olduğun bildiğimiz kişilerin yapılarına kadar. Hatta seçime üç ay kala, siyasi risk alarak bu konuda nasıl durulması gerektiğini de gösterdik. Çok haksız eleştirilerde aldık” diye konuştu.

 

RESTORE ETTİK

Konuşmasının ilerleyen bölümünde, kültür, eğitim ve tarih konusunda çalışmalarından söz ede Doğan, “Pişmaniye festivali de başlattık.  Ya mütevazi olmayalım, yapılmadı şimdiye kadar. Yurt dışında da pişmaniyeyi tanıtmaya çalışıyoruz. Çorba çeşmesi Türkiye’ye örnek oldu. Birçok belediye bizden örnek alarak hayata geçirdi. Şehrin görünüşünü de değiştirmeye çalışıyoruz. El atmadığımız yer kalmadı. Bulunduğumuz parkın, Yeni Cuma’nın parkı. Bunlardan çok fazla bahsetmeye gerek yok, eski hali yeni hali ortada. Hiçbir dönemde olmadığı kadar tarihe sahip çıktık. Onlarca tarihi eserimizi restore ettik” dedi.

 

SEÇİM VAATLERİ

2014 yılı seçim vaatleri arasında iddialı projeler olarak yer alan, 3D yazıcı merkezi, Deniz Festivali, Eğitimde Sanal Gerçeklik Küresi, Kent meydanları, Olimpik Havuz, Biogaz Projelerinin son durumuyla ilgili bilgi veren Başkan Doğan, söz konusu büyük projelerinin ön çalışmalarının noktalandığını ve yakın bir zamanda hizmette olacağını aktardı. “Belediyelerin ilk yılları kuluçka yıllarıdır. Biz sabırla yeni dönem projelerini ince ince hazırlıyoruz. Büyük bir kısmı artık uygulama safhasına geldi” diyerek bilgi veren Nevzat Doğan, geçen yılki seçim vaatleriyle ilgili şunları söyledi:

 

1 YIL İÇİNDE TAMAM

“Dört ay içerisinde inşallah 3D yazıcılarıyla halkımızla, gençlerimiz tanışacak. Hazırlıkları şu anda devam ediyor. Deniz festivali önümüzdeki ay inşallah ilk defa yapılacak. Eğitimde sanal gerçeklik küresinin her şeyini bitirdik, her şeyimiz hazır sadece yerle ilgili bir belirsizlik var. Eski Valilik binasını derhal yıkacağız orası yer altı otoparkı ve kent meydanı olacak. Perşembe pazarının bulunduğu bölge yine bir kent meydanı olarak sunulacak. Olimpik Havuzumuz için Seka Park’ta zemin etüdü yapılıyor. Zannediyorum birkaç ay içinde inşaata başlayacağız. İnşallah bu bir yıl içinde biogaz projesinin temelini atmak, hem köydeki gübreyi daha verimli hale getirmek hem de ondan elektrik elde etmek istiyoruz. Şu anda zor kısımlarını geçtik.”

 

GAZİ LİSESİ KÜTÜPHANE OLUYOR

Önümüzdeki yıllarda yapmak istediği projelerden de söz eden Doğan, Gazi Lisesi, İzmit Lisesi ve Sanat Sokağı’nın bir bütün haline getirilerek yeni bir görünümün kazanacağını ve Gazi lisesinin tarihi olmayan ek binalarının yıkılacağını söyledi. İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi’nin şehir dışına taşınacağını yenileyen Doğan, Gazi Lisesi’nin elde kalan tarihi binasının ise cafe – kütüphane haline getirileceğini söyledi. Doğan,  “Gazi Lisesi’nin, İzmit Lisesi’nin kız meslek lisesinin şehir dışına çıkarılması, sanat sokağıyla birleştirilmiş bir meydan ve ortasında Gazi lisesi düşünüyoruz.  Meydanın ortasında Gazi Lisesi’nin binası, şehrin kent kütüphanesi, bir elektronik kütüphane, kafe kütüphane olacak. Orası bir kültür alanına dönüşecek. Şimdi artık okulların yerleri de belli oldu. İzmit Lisesi’nin bir ilköğretim okulu içine getirilmesini planlıyoruz” dedi.

 

EFE PETROLE MEYDAN

Yeni projelerden söz etmeyi sürdüren Nevzat Doğan, Pazar Pazarı’nın şimdiki Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana taşınacağını söyledi. Doğan, Valilik Konağı’nın bulunduğu alanında bir tarih ve sanat alanı haline getireceğini söyledi. Doğan’ın sözünü ettiği projelerden biri ise  ve kız meslek lisesinin yerine Pazar pazarının taşınması ya da otopark haline oldu. Efe Petrol’un de kamulaştırılacağını aktaran Doğan şu bilgileri verdi: “Efe Petrol’un kamulaştırmasını yapacağız o bölgenin de bir meydana geldiğini o bölgenin de bir meydana geldiğini bir hayal ediniz. Ve ayakkabıcılar çarşısı bu bölgeye yeni bir projemiz var. Bir tanesi mevcut ayakkabıcılar çarşısının revize edilmesi ikincisi orada yeni bir kentsel dönüşüm yapıp yeni bir ayakkabıcılar çarşısının yapılması”

 

OYUMUZ 48 BUÇUK

Konuşmasının son kısmında basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Nevzat Doğan, parti AKP’nin İzmit’te oylarının arttığını ve 48 buçuk olduğunu iddia etti.  Doğan,  “AN-AR’ın yaptığı  araştırmalarda İzmit’te oyumuz yüzde 48 buçuk. Seçimlerdeki hedefimizde en azından yüzde 50’yi geçmektir. Bu da Büyük Türkiye anlamında İzmit’imizin vereceği destektir” dedi. Kentin denizle buluşmasını istediklerini belirten Nevzat Doğan,  “Özellikle Kültür Tepesi’nin ikinci etabını yaparken şehir karşı tarafla bütünleştirmenin planlarını yapacağız. Bunu da ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız