FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Doğan: Kazanan Pişmaniyeciler Olacak

İzmit Belediyesi bu yıl Pişmaniye Festivali’ni Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenleyecek. Başkan Doğan, Pişmaniye Festivali’nde kazananın İzmitli pişmaniyecilerin olacağını vurguladı

14 Temmuz 2016 Saat: 18:28
Doğan: Kazanan Pişmaniyeciler Olacak
Doğan: Kazanan Pişmaniyeciler Olacak

İzmit Belediyesi bu yıl Pişmaniye Festivali’ni Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenleyecek. Başkan Doğan, Pişmaniye Festivali’nde kazananın İzmitli pişmaniyecilerin olacağını vurguladı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, bu yıl Azerbaycan’ın Bakü şehrinde 8.’si düzenlenecek olan Pişmaniye Festivali’nde kazananın İzmitli pişmaniyecilerin olacağını söyledi. Yaklaşık 8 yıl öncesine kadar unutulmaya yüz tutmuş, hatta başka illere kaptırılmak üzere olan İzmit’in pişmaniyesini şehre kazandırdıklarını ve yurtdışında düzenledikleri festivallerle de pişmaniyecilerin üretimlerini arttırdıklarını belirten Başkan Doğan şunları söyledi: “Pişmaniye şehrimizin sembolü, bu yıllardı bilinen bir tat.

 

PİŞMANİYE İZMİT’İN DEDİK

Belediye Başkanı olduğumda gördüm ki, pişmaniye elden gitmiş. Pişmaniyemizi başka şehirler üretmeye, üzerine pişmaniye yazıp satmaya başlamış. Biz de derhal patent çalışmalarımıza başladık ve coğrafi bölge patenti işaretimizi aldık. Pişmaniye İzmit’indir dedik.Ardından pişmaniyemizin logosunu yaptık. Pişmaniyenin sembolünü oluşturduk. Pişman maskotunu ve Pişman Dergisi’ni oluşturarak çocukların bilinçaltında sempati oluşturmaya çalıştık.

 

ÜLKEMİZİ TANITIYORUZ

Pişmaniyemizle ilgili merhum sanatçımız Erol Büyükburç’a şarkı besteletip, klip çektirdik. Pişmaniyecilerimizi bir araya getirip, pişmaniye festivallerimizi başlattık. Bu festivallerle şehrimizin ve ülkemizin tanıtımını da yapıyoruz. 2009 yılında başlattığımız pişmaniye festivalimizin ilk ikisini şehrimizde sonrasında İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirdik. Daha sonra da yurt dışına açıldık. Bu yıl 8.sini Azerbaycan’ın Bakü şehrinde yapıyoruz.

 

TİCARİ BAĞLANTILAR

Bu yıl pişmaniye festivali için yaklaşık 70 kişilik ekiple Bakü’ye gidiyoruz. Gidenler arasında iş adamlarımız ve pişmaniyecilerimiz olacak. Biz Bakü’ye sadece kültürel gezi amacıyla değil, ticari bağlantılar kurmak amacıyla da gidiyoruz. Pişmaniyecilerimizi o bölgenin ticaret adamlarıyla, ticaret odalarıyla tanıştıracağız. Aynı zamanda da mehteranımızla iki devlet bir millet sloganımızı vatandaşlarımıza hissettireceğiz. Halkımızın ve özellikle üreticilerinin de heyecanıyla yurt dışına daha fazla pişmaniye satacağız. Pişmaniye her şeyiyle İzmit’indir. İzmit halkı pişmaniyeye daha fazla ilgi göstermeli, sahiplenmelidir. Artık çikolata değil pişmaniye ikram edilmeli. Benim makamımda yıllardır pişmaniye var ve misafirlerimize ikram ediyorum.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız