FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık20.53° C / 21° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Diyanet-Sen, Müezzine Sahip Çıktı

Fevziye Camii müezzinine sahip çıkan Diyanet-Sen bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “İnsanlık onurunu inciten, aşağılayan, rencide eden bu üslubu şiddetle kınıyoruz” denildi

8 Şubat 2016 Saat: 09:30
Diyanet-Sen, Müezzine Sahip Çıktı
Diyanet-Sen, Müezzine Sahip Çıktı

Fevziye Camii müezzinine sahip çıkan Diyanet-Sen bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “İnsanlık onurunu inciten, aşağılayan, rencide eden bu üslubu şiddetle kınıyoruz” denildi

Fevziye Camii’nde müezzinlik görevine başlayan Recep Dikilitaş’a yönelik, ‘Şehirde cübbe, şalvar, sarıkla gezdiği ve cami cemaatinden bir kısmın bu durumdan rahatsız olduğu’ iddiaları üzerine Diyanet-Sen Kocaeli Şubesi ve bir bölüm cemaat bir basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi. Fevziye Camii’nin bahçesinde gerçekleştirilen basın açıklamasına ilgi yüksek oldu. Basın açıklamasına başlamadan önce cemaat içinden bazı kişiler basın mensuplarına “Siz 28 Şubatçılar burada ne işiniz var?” şeklinde konuştu. Kalabalığın tekbir getirmesinin ardından basın açıklamasını başlatan Diyanet-Sen Şube Başkanı Selami Tarcan, provokasyon yaşanmadan basın açıklamasını gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

 

HAKEDEREK GELMİŞTİR

Tarcan, “İlimizde basın alanında faaliyet gösteren yerel gazetelerimizden biri ‘Fevziye Camii’ne Yakışmayan Müezzin’ başlıklı yazıyı manşetine koydu. İzmit İlçe Müftülük personelimiz hakkında çıkan, basın ahlakına, insanlık onuruna, şahsiyetine yapılan bu haberi şiddetle kınıyor ve telin ediyoruz. Kaldı ki bu görevlimiz 5 Ocak tarihinde tüm illerde aynı gün ve aynı saatte yapılan nakil sınavına girmiş, ilgili komisyondan hak ettiği puanı alarak adı geçen Fevziye Camii’ne atanmıştır” dedi.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Tarcan açıklamasına şöyle devam etti: “Görevine yeni başlamış, henüz daha cemaatini tanımaya dahi fırsat bile tanınmadan insanlık onurunu inciten, aşağılayan, rencide eden bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunda iki önemli kurumdan biri olan 130 bin personeliyle Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın, bünyesinde çalıştırdığı, imam hatip ve müezzinlerimiz tarafından sunulan, din ve irşat hizmetleri, 657 sayılı devlet memurları kanuna göre görev ve sorumlulukları kanun ve yönetmelikle belirlenmiştir. Allah’ın evleri olarak tarif edilen bu mekanlar, sadece belirli sınıf ve zümrelerin ibadet edebileceği mekanlar değildir. Kaldı ki başkanlığımız teşkilat kanununda protokol camileri diye bir kavram yoktur.

 

 


YASAKÇI ZİHNİYET
Caminin kapısından ibadet maksadıyla içeri giren herkes Allah katında eşittir. İnsanlar bir birlerine karşı sadece takvada üstündür. Hiç kimse diğer bir kardeşini ötekileştirme hakkına sahip değildir. Ayrıca ülkemizde özgürlükler adına sayısız açılımlar yapılmıştır. Kılık kıyafet serbestliği sağlanmıştır. İsteyen istediği şekilde giyinme hakkına sahip olmasına rağmen halen eskiye özlem, yasakçı, ayrıştırıcı kendini elit gören az da olsa zavallıların olduğunu görüyoruz. Memur-Sen ve Diyanet-Sen gönüllü kültür teşekkülleri olarak meslektaşımıza yapılan bu haksız saldırıyı şiddetle kınıyor. Kardeşimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

 

OLACAKLARI GÖRECEKSİNİZ!

Basın açıklamasının ardından cemaat içerisinden iki kişi olaylara tepki göstererek, “Yapılanlar yalnızca müezzinimize değil peygamberimize ve ehli sünnete yapılmıştır. Aynı olay tekrar yaşanırsa o zaman olacakları göreceğiz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız