FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Dinamik Dünya Galerisi’ni Bakan Işık Açtı

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan “Dinamik Dünya Galerisi” açıldı. Dinamik Dünya Galerisi ile birlikte Bilim Merkezi’ndeki düzenek sayısı 200’e ulaştı

20 Şubat 2016 Saat: 17:19
Dinamik Dünya Galerisi’ni Bakan Işık Açtı
Dinamik Dünya Galerisi’ni Bakan Işık Açtı

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan “Dinamik Dünya Galerisi” açıldı. Dinamik Dünya Galerisi ile birlikte Bilim Merkezi’ndeki düzenek sayısı 200’e ulaştı

Türkiye’nin en donanımlı bilim merkezi olan Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan “Dinamik Dünya Galerisi” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla ziyaretçilere kapılarını açtı. Programda Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Ak Parti milletvekilleri Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve çok sayıda ziyaretçi yer aldı. 

 

BÜYÜKŞEHİR VE TÜBİTAK

Sekapark içindeki eski SEKA Kağıt Fabrikası’nın restore edilmesiyle oluşturulan Kocaeli Bilim Merkezi, 8 bin 560 metrekare alan üzerinde Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığıyla inşa edildi. TÜBİTAK tarafından Kocaeli Bilim Merkezi için Exploratorium Bilim Merkezi danışmanlığı ile ROTO Group firmasına yaptırılan Dinamik Dünya Galerisi sayesinde ziyaretçiler dünyayı daha yakından tanıyacak. Galeri pazartesi günleri dışında haftanın altı günü ziyaretçilerini bekleyecek.

 

DENEYİMLEYEREK

Dinamik Dünya Galerisi içinde “Hava ve Su” alanında; gaz modeli, damlalar, girdap, tornado, “Yaşam” alanında; hücre ve DNA modeli, canlıların şekilleri, “Dünya” alanında; Dünya çekirdek modeli, kayalar ve fosiller, deprem, üç boyutlu Kocaeli haritası, volkan ve heyelan videoları, “Güneş Sistemi” alanında; Güneş yolu modeli, Ay’ın evreleri, gelgitler, uzay fotoğrafları, Güneş Sistemi Modeli, “Evren” alanında; tayflar, Güneş yüzeyi, yerçekimi kuyusu gibi düzenekler bulunuyor. Program öğrencilerin gerçekleştirdiği deneyler ile başladı. 

 

KARŞILIĞI VAR

Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bilim merkezimizi sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açtık. Bilim merkezimiz ülkenin dört bir yanından ziyaretçilere ev sahipliği yaptı. Bizim için bu durum büyük bir gurur kaynağı. Bilim merkezimizde çocuklarımız hem öğreniyor hem eğleniyor. Bilim soyut teorilerden ibaret değildir. Her rakamın her denklemin evrende bir karşılığı vardır. İnsan bilimle ne kadar alakalı olursa kendini o kadar iyi tanır ve olayları o kadar iyi anlar. Geçmişte Osmanlı döneminde olduğu gibi bizim hedefimizde o düzlemde ilerleyerek bilimsel çalışmaları gerçekleştirebilmektir” şeklinde konuştu.

 

ÜRETMEMİZ GEREKLİ

Sonrasında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise “Bizim bir hedefimiz var. Ülkenin geleceğe geçmişinden daha güvenli bir şeklide ulaştırabilmektir. Bunu ancak genç nüfusumuzu kararlı bir şekilde yetiştirerek gerçekleştirebilir. Gençlerimizin varlığı ve kainatı anlayarak yeni ufuklara yol açmasını sağlamak için böyle merkezlerin yapılması olmazsa olmaz koşuldur. Bilgiyi üretmezsek, yalnızca bilgiyi kullanan olursak hiçbir gelişim sağlayamayız. Bilim merkezimizin açılışında destekçimiz olan tüm paydaşlarımıza gençlerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

BİLGİ EN BÜYÜK GÜÇTÜR

Ardından konuşan Bakan Işık, “Kendi şehrimde böyle bir açılışta bulunmaktan çok mutluyum. Hayatta en büyük güç bilgidir. Çünkü diğer tüm güçleri üreten temel güç bilgidir. Güçlü devletlere baktığımızda en güçlü oldukları alan bilim ve teknoloji alanıdır. Eğer toplum olarak güçlü olmak istiyorsak en büyük yatırımı bu alana yapmamız gereklidir. Biz bilgiyi hayatımızın merkezi yapmadıkça başarı elde edemeyiz. Yüce peygamberimiz ‘Hiç bilenle, bilmeyen bir olur mu?’ demiştir. Böyle yüce bir peygamberin bu sözlerini dikkate almadan hareket etmek imkansızdır” şeklinden konuştu. 

 

İSTEMEYENE BİLGİYİ VERMEZ

Işık son olarak şunları söyledi: “Bizim için bilim Allah’ın yarattığı kainatın şifrelerini teker teker çözmeye çalışmaktır. İstemeyene Allah bilgiyi vermez. Bilim insanı olmak bilim için her türlü fedakârlığı göstermek gerekir. Biz Türkiye’de bilimin ve teknolojinin gelişmesi için her türlü çalışmayı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Açtığımız bilim merkezleri de bunların en büyük göstergesidir. Biz her zaman bilimle, kültürle, sanayi ile milletimizin çıkarları için görevimizi sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yolda önümüzde hiçbir şey engel olamaz.

 

SANAYİ 4.0 LABORATUVARI

Dünyada üç sanayi devrimi gerçekleşti. Ancak biz bu üç sanayi devrimini de ıskalayarak tribünden izlemek zorunda kaldık. Artık tribünden izleyen olmak istemiyoruz. Biz oyunu oynayan, oyunu başlatan, üreten bir ülke olmak istiyoruz. Bu çerçevede buradan bir müjde vermek istiyorum. Bu alanda çalışmalarımızı Bilim Merkezi’ne ‘Sanayi 4.0 laboratuvarı’nı kurarak devam edeceğiz. Sanayi alanında da çalışmalarımızı hızlandıracağız.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız