FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.45° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Dev Tesisi Cumhurbaşkan'ı Açtı

TÜPRAŞ’ın fuel oil dönüşüm tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı

15 Aralık 2014 Saat: 15:23
Dev Tesisi Cumhurbaşkan'ı Açtı
Dev Tesisi Cumhurbaşkan'ı Açtı

TEK SEFERDE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salona gelmesiyle başlayan  açılış töreninde ilk olarak Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut söz aldı. Tesis ile fuel oilin motorin  ve benzine dönüştürüleceğini söyledi. Yavuz Erkut'un ardından söz alan Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç bir defada yapılan en büyük yatırımı yaptıklarını ve yeni bir rafinerilerden eşdeğer bir yatırım yaptıklarını söyledi. Tüpraş’ı aldıkları günden bu yana 5.5 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirten Ömer koç amaçlarının Tüpraş’ı uluslararası alanda rekabet edebilen bir konuma getirmek olduğunu söyledi.

 

BAKANLAR KONUŞTU

Törende konuşan Bakan Taner Yıldız, Tüpraş ın özelleştirme politikalarının en güzel örneği olduğunu söyledi. Türkiye'nin birçok alanıyla büyüğünü belirten Bakan Yıldız'ın ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık söz aldı. Bakan ışık, "Demir çelik ve petrol ürünlerine yapılan yatırımlar bizim için önemli yatırımlardır. Proje tamamlanırken tüm çevre tedbirleri alındı. Tesisin depreme duyarlı hale getirilmesi bizleri sevindirdi. Son 12 yılda düşük teknolojiden orta yükseklikteki teknolojiye geçiş yaptık. Bundan sonra da üretim yapımında orta ve yüksek üretim teknolojisine geçiş yapacağız. Yüksek değerli ve katma değer yaratacak çevreye duyarlı bu tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum" dedi

 

ERDOĞAN KÜRSÜDE

Bakanların konuşmasının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye olarak büyük bir iftihar günü yaşıyoruz. İlave yatırımlarla 3 milyar dolarlık bir yatırım yapıldı. Özelleştirmelerle birlikte bunu 10 milyar dolarlık bir yatırım olarak değerlendirebiliriz. Tek kalemde yapılan sanayi yatırımımızı devreye alıyoruz. Milletimiz ve devletimiz için büyük iftihar kaynağıdır. Bu iftihar için Tüpraş’a gönülden teşekkür ediyoruz. İstihdama, ihracata, Türkiye’nin enerji üssüne dönüşmesinde, cari açığın azalmasına vesile olacaktır” dedi.

 

ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı, “Yapılan boru hatları ve enerji yatırımları ile Türkiye’nin enerjiye yön veren bir ülke haline gelecektir. Bu büyük sanayi yatırımının Türkiye için farklı bir anlamı vardır. Türkiye ekonomisine yönelik sistematik bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Tamamen gerçek dışı bir algıyı yerleştirmeye çalışıyorlar. Tüm bu algı ve operasyonlara rağmen 3 milyar dolarlık bir tesisin açılışını yapmak son derece önemlidir. Kim ne derse desin kervan büyüyor. Bu algıyı yaratmaya çalışanların karşısında asla diz çökmeyeceğiz. Burası demokratik bir ülke, biz seçimle geliyoruz. Millet istemezse çekip gideceğiz. Zamanı gelince biz emaneti geri verip gideceğiz”

 

KUYRUKLARINA BASILDI

“Milli irade her gün güç kazanıyor. Hukuk her geçen gün daha da güç kazanıyor. Lütfen yalanlara bakmayın. Kuyruğuna basıldığı için ortalığı velveleye verenlere inanmayın. Tüm bu yaşananlar normalleşme sürecidir. Yeni Türkiye’nin tohumlarının açılış sürecidir. Türkiye’nin eski günlere döneceği umuduyla, kirli ilişkilere, kirli ittifaklara yeltenenler cevaplarını alıyorlar ve almaya devam edecekler. Bu yatırımlar ekonomimizin nerden nereye geldiğinin ve nereye geleceğinin göstergesidir. Medya dünyası bu girdiği kirli ilişkilerden bir an önce sıyrılacaktır. Bu tehlikeli vesayetten kurtaracağına inanıyorum. Bu kirli odakların peşinde olanlar kaybetmeye mahkumdur”

 

BİR TARAF OLUR

“Bi’ taraf olmayan bertaraf olur. Tarafımızı çok iyi belirlememiz gerekiyor. Omurgalı duruşlar çok önemli. Omurgalı durduğumuz zaman millet kazanır ve Türkiye kazanır. Ülkenin bağımsızlığı tarafından durmayanlar yok olmaya mahkumdur. Paralel yapılara müsamaha gösterenler er ya da geç karşılığını bulur. Dün bağımsız yargıçlar tarafından bir operasyon başlatıldı. Tüm çevreler polisimize, emniyetimize, savcı ve yargıçlarımıza baskılar yapılıyor. Avrupa birliğinde çıkıp açıklama yapıyorlar. Siz neyi biliyorsunuz da neyi açıklıyorsunuz. 50 yıldır AB kapısında bekleyin bu ülkede ulusal güvenliğimizi tehdit eden gazeteci ya da kim olursa olsun karşılığını alır. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Lütfen aklınızı kendinize saklayın”

 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BU MU?

“AB bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir olaya müdahale yetkisi bulmasın ve kendi işine baksın. Hakim ve savcılarımızın korkutulmasına, sindirilmesine, etki altına alınmasına asla ve asla fırsat vermeyiz. Atılacak her adım hukuk içinde atılacak. Tüm işleyiş hukuk içinde olacak. Kararlarda hukuk içinde yasalar ve vicdan içinde verilecektir. Normalleşen hukuk sistemi hiçbir masumun ceza almasına, suç işleyeninde suçunu yanında kalmasına izin vermeyecektir. Olay basın özgürlüğü olayı değildir. Gözü kör olan birinin terör örgütünün kasası diyerek hapislere koyanlar bunlar. Biz bunların basın özgürlüğü dediklerinde ne söylemek istediklerini biliyoruz”

 

TÜPRAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

“İftiralara, algı oyunlarına boyun eğmeden ekonomimizi büyüteceğiz. Güçlü Türkiye gündemi belirleyen Türkiye olacaktır. Çözüm sürecini de daha da güçlendireceğiz. Birlikte yaşam kültürünü daha da genişleteceğiz. Yeni Türkiye’ye büyük eserler ve yatırımlar kazandırmaya devam edeceğiz. Körfez geçişinin kulelerinin yükselişini gördük. Yıl başı itibariyle kulelerin yükselişi bitecek ve köprünün tabyeleri atılmaya başlayacak. Türkiye’ye bu onuru kazandırdığı için Tüpraş ve Koç ailesine teşekkür ediyoruz”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız